Pretraga tekstova
Na uspješno realiziran projekt u vrijednosti od - na primjer 15.000 kuna, EU daje bespovratno 15.000 eura malim poljoprivrednicima. Uvjet je samo dobar poslovni plan!
Na uspješno realiziran projekt u vrijednosti od na primjer 15.000 kuna, EU daje bespovratno 15.000 eura. Napisano na prvi pogled djeluje kao nestvarna priča, ali to je fantastična ponuda koja će stajati na raspolaganiu nositeljima malih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava kada se do kraja ovog mjeseca raspiše natječaj za podmjeru 6.3 u okviru Programa ruralnog razvoja. Ipak, ovakva pojednostavljena informacija krije iza sebe širu priču.
Glavni uvjet za OPG-ovce jest da naprave realan poslovni plan i realiziraju ga. Bez obzira kolika je vrijednost plana, na kraju razdoblja se dobiva 15.000 eura, kako je objasnio predstavnik Ministarstva poljoprivrede Marin Kukoč u Zadru na predstavljanju Programa ruralnog razvoja u sklopu Dana masline.
"Korisnici podmjere 6.3., potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava, su mala poljoprivredna gospodarstva upisana u upisnik poljoprivrednih gospodarstava najmanje godinu dana i koji u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu pripada ekonomskoj veličini iskazanoj u ukupnom standardnom ekonomskom rezultatu poljoprivrednog gospodarstva od 2.000 eura do 7.999 eura", rekao je Kukoč te dodao:
"Kod podmjere 6.3 potrebno je samo izraditi poslovni plan koji smo maksimalno pojednostavili, ogolili ga od svih detalja koje smo smatrali suvišnima. Temeljem tog poslovnog plana dobiva se 15.000 eura, ako se realizira. Uskoro će u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci biti održana edukacija za poljoprivrednike kako napraviti poslovni plan. Uz to educirat ćemo ljude koji će pomoći poljoprivrednicima izraditi plan."
Mjera 6 programa ruralnog razvoja za RH je najzanimljivija je malim OPG-ovcima koji nemaju gospodarsku snagu ulagati u velike investicijske pothvate. Korz ovu mjeru malim OPG-ovicma stoji na raspolaganju 265,88 milijuna eura do 2020. godine.
Mjera 6.3 nudi široki raspon mogućnosti, o čemu smo već pisali na našem portalu. U podmjeru ulazi kupnja domaćih životinja, jednogodišnjeg i višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, kupnja, građenje ili opremanje zatvorenih odnosno zaštićenih prostora i objekata te ostalih gospodarskih objekata uključujući vanjsku i unutarnju infrastrukturu u sklopu poljoprivrednog gospodarstva u svrhu obavljanja poljoprivredne proizvodnje ili prerade proizvoda.
U prihvatljive troškove ulazi podizanje i rekonstruiranje postojećih nasada, uređenje i trajnije poboljšanje kvalitete poljoprivrednog zemljišta u svrhu poljoprivredne proizvodnje, građenje i opremanje objekata za prodaju i prezentaciju vlastitih poljoprivrednih proizvoda uključujući i troškove promidžbe. Prihvatljivi trošak je i kupnja te zakup poljoprivrednog zemljišta, kupnja poljoprivredne mehanizacije, strojeva i opreme.
U poslovnom planu će korisnik morati definirati ciljeve koje je dužan ostvariti kroz prihvatljive aktivnosti. Ciljevi poslovnog plana se moraju odnositi na:
Novost koju je Kukoč objavio jest i da je u četvrtak stiglo pismo Opće uprave za poljoprivredu i ruralni razvoj u kojem obavještavaju Hrvatsku da je naš Program ruralnog razvoja usklađen sa zakonodavnom osnovom EU te da su poslali zahtjev EK za njegovim usvajanjem.
Tagovi
Mjera 6 Kupnja mehanizacije Poslovni plan Bespovratna sredstva OPG Mali poljoprivrednici Ekonomska veličina Marin Kukoč Edukacije
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Ante Vidović
prije 10 godina
Mislim da je za pčelare namijenjen samo Nacionalni pčelarski program 2014. - 2016., ali treba provjeriti.
Paolo Sirotić
prije 10 godina
Treba bit u sustavu pdv-a za dobiti nepovratna sredstva ili je dovoljno imat samo opg koji nije u sustavu?