Pretraga tekstova
Ako jedni pokraj drugih izlažu oni koji imaju certifikat za eko namirnice i oni kojima je uzgoj povrća samo hobi, kakvu poruku šaljemo potrošačima? - pita R. Grula
Sajmovi na kojima izlažu mali proizvođači ekološki proizvedene hrane u velikoj su krizi. Diljem Hrvatske zatvaraju se jedan za drugim ili se spajaju s većim sajmovima koji ih jednostavno “progutaju”. Takva je sudbina zadesila i Sajam ekologije i zdrave prehrane u Čakovcu, dosad najrespektabilniji sajam na kojem se okupljalo više od stotinu proizvođača iz Hrvatske, Slovenije, Austrije, Mađarske, Bosne i Hercegovine... Brojni proizvođači koji su se raspitivali zašto potkraj 2011. godine sajma nije bilo, nemalo su se iznenadili kad su čuli da je održan, i to na svega desetak štandova stisnutih na dnu dvorane MESAP-a u Nedelišću!
- Izlagali smo u sklopu sajma “MESAP Jesen 2011”, pa mnogi posjetitelji nisu ni znali da je na kraju dvorane zapravo sve ono što je ostalo od međunarodnog sajma pokrenutog prije 15 godina. To je bio prvi takav sajam u Hrvatskoj. Organizirali su se znanstveni skupovi, stručna predavanja i drugi popratni sadržaji - kaže Bernarda Orehovec iz Čakovca, pionirka u ekološkoj i bio-dinamičkoj proizvodnji hrane. Bila je spremna, dodaje, organizirati 15. sajam, već je imala i dogovorene pune autobuse izlagača iz Splita, Rijeke i Osijeka, no konce su u ruke ponovno preuzeli osnivači, pa se odlučila povuči. Prvi je sajam pokrenula Ekološka organizacija Lipa, čiji predstavnik Rudi Grula kaže da su odlučili napraviti selekciju i na 15. sajam pozvati samo proizvođače s certifikatima. Između redaka može se iščitati da je problem zapravo u nedostatku novca. Režu se dotacije iz proračuna, a od ulaznica se ne mogu pokriti troškovi sajmovanja.
- Odlučili smo da više nećemo miješati proizvođače s papirima i one bez njih. Ako jedni pokraj drugih izlažu oni koji imaju certifikat za eko namirnice i oni kojima je uzgoj povrća samo hobi, kakvu poruku šaljemo potrošačima? - pita R. Grula. B. Orehovec potvrđuje da se sajmovi otkazuju, od Zagreba do Slavonije i Dalmacije. Jedini veći koji se održao je, kaže, Mediteranski sajam zdrave prehrane i ljekovitog bilja i zelenog poduzetništva u Dubrovniku.
- Hrvatskoj je potreban još jedan veliki eko sajam i mogu najaviti da već imam projekt koji će Međimursku županiju vratiti na mjesto kojoj joj, zbog dr. Rudolfa Steinera i tradicije u ekološkoj poljoprivredi, i pripada. Malim proizvođačima treba sajam na kojem neće samo prodavati, nego i razmjenjivati iskustva i znanje. Ne smijemo se zatvarati u regije, moramo se držati zajedno i surađivati na državnoj razini jer rascjepkani nećemo moći zadovoljiti potrebe velikih kupaca. Nazove li nas hotelijer koji treba tisuće kilograma eko hrane i tisuće litara soka, tko mu to sam može ponuditi? Pred eko proizvođačima još je duga borba za osvajanje tržišta - ističe B. Orehovec. Nada se da će nova Vlada donijeti prave mjere za razvoj poljoprivrede. Jedna od njih trebala bi biti i poticanje sajmovanja.
Autor: Ivica Beti
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/