Pretraga tekstova
Čelnu ulogu ministra poljoprivrede preuzeo je do izbora novog, dugogodišni državni tajnik, Tugomir Majdak. Otkrio nam je i što se trenutno događa u Ministarsvu.
Dok se čeka ime novog ministra poljoprivrede koji će zamijeniti sad već bivšeg Josipa Dabru, čelno mjesto preuzeo je iskusni, dugogodišnji državni tajnik Tugomir Majdak.
"Vezano za rad Ministarstva, sve uprave i službe kontinuirano obavljaju svoje zadaće, kao i Agencije u našoj nadležnosti", kaže nam na naš upit što se trenutačno događa u jednom od najvećih i najkompleksnijih ministarstva.
Danas je, dodaje, u Hrvatskom saboru rasprava o Zakonu o drvenastim kulturama kratkih ophodnjih dok idući ponedjeljak, 27. siječnja, sudjeluje na AGRIFISH Vijeću na kojem će Poljska predstaviti program rada i glavne prioritete predsjedanja.
Traži se novi ministar poljoprivrede, upražnjeno mjesto bilo ponuđeno Ivanu Penavi
Komisija će podnijeti redovno izvješće o aktualnom stanju o pregovorima o međunarodnim sporazumima koji reguliraju trgovinu poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, a raspravljat će se i o Prijedlogu uredbe o prekograničnom izvršenju propisa protiv nepoštenih trgovačkih praksi.
"Od ostalih poslova u resoru najobimnija je provedba Zakona o poljoprivrednom zemljištu s naglaskom na eZakup, analiza postojećih ugovora te rad na novom zakonu", ističe Majdak.
Također, pod koordinacijom Ministarstva gospodarstva, rade na izmjenama Odluke Vlade o izravnim mjerama kontrola cijena određenih prehrambenih proizvoda.
Tagovi
Ministarstvo poljoprivrede Tugomir Majdak Rad ministarstva Ostavka ministra
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Ivane , kretenske Vlade sa kretenima ministrima , od 2001 predlažu MAFIJI zvanoj hrvatski sabor NE obvezujuće i ponižavajuće raspolaganje sa državnom zemljom za OPG ! Dio nas bili smo kod predsjednika Mesića 2001 . On nije htio iskoristiti Ustavnu mogućnost da zatraži sjednicu Vlade i upozori Račana i ekipu da se NE ide sa napisanim izmjenama ! Predložio je da on pozove dio ministara i nas iz udruga ! Nije ni to učinio ! O Zakonu o nasljeđivanju govorio sam ja i pokojni ministar Gaži 95 , kod predsjednika Mesića , cijela emisija u Plodovima zemlje bila je o tom , razgovarao sam sa više zastupnika , imam odgovor od ministra Šprlje , AGROKLUB je o tom pisao i dao listama na zadnjim izborima da iznesu svoje mišljenje ! Plenković za sada NEĆE narediti svojem NESPOSOBNOM ministru pravosuđa da ide sa izmjenama ! Neće ni jedan KRIMINALAC zvan zastupnik ništa napisati ! Postoji još jedan GORI zakon , a on se zove Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , ako imaš 151 parcelu po jednu možeš prodati svakom KRIMINALCU . Sada je Plenković u ime svoje bezvrijedne Vlade uputio IZMJENE tog Zakona u smislu da i državljani OECD mogu kupovati nekretnine u Hrvatskoj , koja još nije članica toga ! Što to znači , da i STRANCI kupnjom zemlje mogu POVEĆAVATI broj vlasnika i USITNJAVANJE ! ** IMAMO više Članak Ustava za drugačija rješenja ! PROBLEM je što OPG nitko NE PREDSTAVLJA ! VLADINA HPK zna za problem Zakona o nasljeđivanju i to je Jakopović neki dan u dnevniku Nove TV spomenuo prilikom govora o ZAMRZAVANJU poljoprivrednih proizvoda , jasno na ŠTETU proizvođača ! JEDINI pomak je POVJERENSTVO i pisanje PAKETA zakona za AGRARNU REFORMU !
Ivan Kulak
prije 3 mjeseca
Po mojem mišljenju a kako sam već naveo u prošlom komentaru potreban nam je novi zakon o državnom poljoprivrednom zemljištu,zakon o privatnom poljoprivrednom zemljištu kojim bi se reguliralo nasljeđivanje i kupoprodaja(ne treba puno mudrosti,samo prepišemo većinu zakona iz razvijenijih zapadnoeuropskih država).Moja iskustva sa raspolaganjem državnog pol. zemljišta su uglavnom loša u zadnje vrijeme...korisnik sam poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH od kasnih devedesetih godina koje sam uredno dobio u zakup dok su još županije raspolagale zemljištem.Sve ove godine sam ga koristio u skladu sa zakonima RH i pravilima agronomske struke. Poljoprivreda mi je osnovna i jedina djelatnost,raspolažem sa svom mehanizacijom i objektima potrebnim za kvalitetnu obradu zemljišta i onda me na zadnjem natječaju kojeg je raspisala općina pobijedi mladi poljoprivrednik bez prethodnog iskustva i ijednog poljoprivrednog stroja. Na adresi tog mladog poljoprivrednika su registrirana još dva OPG-a i svi su dobili zemlju na natječaju bez prethodnog iskustva u obradi zemlje i naravno bez potrebne mehanizacije. Natječaj nije dobio suglasnost ministarstva i ne znam šta će dalje biti vezano za taj natječaj. Kratkim opisom svog slučaja vam dajem primjer apsurdosti zakona o državnom zemljištu i njegovoj primjeni.
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Članak 210 Zakona o nasljeđivanju ; Ostavinski se postupak pokreće po službenoj dužnosti kad sud primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih , odnosno s njima izjednačenu ispravu ! Novi - stavak , ostavinski postupak mora se pokrenuti u roku 6 mjeseci od smrti vlasnika ili katastarskog posjednika ( zemlje ) , Novi stavak ; fizičke i pravne osobe koje znaju da se imovina ( nekretnine ) vode na umrlim fizičkim osobama , mogu pismenim putem tražiti od jedinice lokalne uprave da pokrenu ostavinski postupak . ČANKOM 6 , piše da su lokalne vlasti nasljednici ako NEMA nasljednika , a da bi se to znalo MORA se pokrenuti OSTAVINSKI postupak ! * ZA NAPISATI OVAJ ČLANAK TREBA 5 MINUTA ! OVO NEĆE PREDLOŽITI ZASTUPNICI a ni PLENKOVIĆ u ime svoje NESPOSOBNE Vlade !
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Pa Ivane pišem o HRVATSKOJ AGRARNOJ REFORMI - STRATEGIJI , to znači PAKET zakona ; 1 . Novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu . 2 Zakon o nasljeđivanju , članci za nasljeđivanje zemlje jer to u BEOGRADU 1965 NISU napisali pa u Zagrebu 2003 NISU mogli plagirati , sa izmjenom Članka 210 da se OSTAVINSKI POSTUPCI MORAJU POKRENUTI U ROKU 6 MJESECI, 3 . Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima - IZMJENA , sada je u postupku IZMJENA da i državljani OECD mogu kupovati nekretnine u Hrvatskoj , a Hrvatska još nije članica - rekao sam članu Skupštine Vladine HPK - nisu znali za ovo , 4 . Zakon o vodama - izmjena , 5 . Zakon o šumama - izmjena , 6 . UKIDANJE dvostruke Austrijske evidencije zemlje ! MORAMO ZAUSTAVITI USITNJAVANJE ZEMLJE I POVEĆANJE BROJA VLASNIKA I NA bazi državne i PRIVATNE zemlje FORMIRATI 15 DO 20 TIUĆA OPG o kojim ti Ivane pišeš i IĆI NA MODEL POVRŠINSKOG OČUVANJA OPG NASLJEĐIVANJEM ili PRODAJOM OPG ako nasljednici NE ŽELE obrađivati zemlju ! Predsjednik Povjerenstva ANDREJ PLENKOVIĆ ! Rok pisanja NACRTA zakona 30 dana , e - savjetovanje 30 dana . UPUĆIVANJE U Sabor ; Predlagatelji zakona ; Vlada I svi KLUBOVI zastupnika koji žele , trenutno ih ima 15 !
Ivan Kulak
prije 3 mjeseca
Da netko stvarno ozbiljno želi riješiti problematiku raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH i potaknuti povečanje poljoprivredne proizvodnje u RH sukladno sa novim zakonom o državnom poljoprivrednom zemljištu treba donijeti i zakon o raspolaganju privatnim poljoprivrednim zemljištem i donijeti zakon o OPG-ima. Definicija OPG-a kakvu mi sad imamo u RH ne postoji nigdje u svijetu. Trenutno imamo takvu situaciju da OPG može registrirati komu got padne na pamet i zbog toga imamo hiperinflaciju OPG-a. Poznato mi je da imaju po tri i čak četiri OPG-a registrirana na istoj adresi što je suludo i zbog toga imamo preko 100000 OPG-a a realno bi bilo da imamo od 15000 do 20000 OPG-a koji žive isključivo od poljoprivredne proizvodnje. Nitko se nema hrabrosti ni volje uhvatiti u koštac sa stvarnim problemima u poljoprivredi koji će nas u konačnici dovesti do potpunog sloma poljoprivredne proizvodnje.
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
POVJERENSTVO za pisanje NACRTA zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU ; na čelu Plenković , resorna ministarstva , predstavnici Klubova zastupnika koji žele - ima ih trenutno 15 , predstavnici Fakulteta , civilnog sektora , Hrvatske vode , Hrvatske šume , HEP , vodoopskrbna poduzeća , predstavnici poljoprivrednih poduzeća , prehrambene industrije , Udruga Općina , Udruga županija ! ROK 30 dana , E - savjetovanje 30 dana ! PREDLAGATELJI Zakona ; Vlada i Klubovi zastupnika ! **HDZ samostalno i u koaliciji te SDP za vrijeme Račana i Milanovića , dokazali su da nemaju veze u poljoprivredi i JEDNI MOGUĆI POMAK je kako predlažem !
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Slobodane imamo SMEĆE , NE obvezujuće za lokalne vlasti , ministra i Ministarstvo poljoprivrede ! NEĆE NOVI ZAKON BITI NE POVOLJNIJI ZA OPG a ni za PODZEĆA , samo NE MOŽE ga pisati Ministarstvo već POVJERENSTVO na čelu sa PLENKOVIĆEM ! Majdaka treba izbaciti iz Ministarstva jer je to dokazani UHLJEB KOJI JE branio zakon za vrijeme Tolušića i još gori za vrijeme Vučković !
slobodan rajić
prije 3 mjeseca
Zakon imamo, treba jedinice lokalne samouprave prisiliti da ga provedu iz razloga što će novi zakon biti nepovoljniji za većinu seljaka i čekanje novog zakona sve natječaje odgađa za još jednu godinu
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , Prijedlog izmjena pod P . Z . broj 107 ! Danas sam za Prijedlog rekao članu Skupštine VLADINE HPK , nisu znali da je u postupku izmjena i NISU reagirali ni u e - savjetovanju !
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Ministarstvo poljoprivrede i likovi tipa Majdak ne mogu više pisati Zakon o poljoprivrednom zemljištu , jer su od 2001 dokazali da su ne odgovorni i NE sposobni ! Poslao sam pismeni prijedlog da se IMENUJE povjerenstvo na čelu sa Plenkovićem koje bi u roku 30 dana napisalo NACRTE zakona za Hrvatsku agrarnu reformu - Strategiju razvoja poljoprivrede ! Danas je u Saboru bilo prvo čitanje Prijedloga o izmjeni Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ! Promašene izmjene predložila je Vlada pri čemu se pozivaju na Članak 2 Ustava , ali NE i Članak 50 stavak 1 ! To SMEĆE je u reosru Ministarstva pravosuđa ! Majdaka sam imao priliku upoznati na sahrani LASLA , tada sam mu rekao da je Zakon o poljoprivrednom zemljištu PROMAŠAJ ! Ali on je UHLJEB i kao tajnik tu nije mogao ništa utjecati !