Pretraga tekstova
Budućnost hrvatske poljoprivrede je u okrupnjavanju poljoprivrednog zemljišta, udruživanju proizvođača i zaokruživanju poljoprivredne proizvodnje, a lošim trendovima kumovale su sve vlade
Uvozno-izlazna bilanca hrvatske poljoprivrede, iz godine u godinu, u minusu je oko 700 milijuna dolara - što ukupna bilanca hrvatskog gospodarstva ne može podnijeti, a takvo stanje i neprihvatljivo je za zemlju koja ima potencijala proizvoditi hrane i više od svojih potreba, poručio je saborski zastupnik HNS-a i član saborskog Odbora za poljoprivredu Petar Baranović s konferencije za novinare koju je u Vinkovcima održao na temu „Hrvatska poljoprivreda - jučer, danas, sutra“.
Po njegovim riječima, poljoprivreda budućnosti mora se više oslanjati na agroekonomiku i načela ekonomskog gospodarenja, a manje na državne i EU potpore. Budućnost hrvatske poljoprivrede je u okrupnjavanju poljoprivrednog zemljišta, udruživanju proizvođača i zaokruživanju poljoprivredne proizvodnje, ocijenio je Baranović ustvrdivši kako su lošim trendovima u hrvatskom agraru, u protekla dva desetljeća, kumovale sve dosadašnje Vlade.
Ključnim problemom je ocijenio činjenicu da hrvatski poljoprivrednik ne drži sudbinu u svojim rukama. Založio se za davanje više pozornosti i potpore mladim poljoprivrednim gospodarstvima koja imaju perspektivu i tu im država mora na neki način pružiti pomoć, kako bi uspjeli i integrirali se na EU tržište.
"Hrvatska mora biti konkurentnija i kvalitetnija, a ulaskom u EU, ušli smo i na jedno veliko tržište. Prednosti Hrvatske su autohtoni proizvodi koje moramo nuditi na tržištu EU. HNS smatra da Hrvatska ima veliku šansu da se sa mjerama stručnog osposobljavanja i mjerama koje su vezane za poljoprivrednu proizvodnju mora doći do konkurentnosti. Time će Hrvatska i njezina obiteljska gospodarstva biti konkurentna", rekao je Baranović.
Poručio je kako je krajnje vrijeme da se maksimalno posvetimo agrarnoj reformi, jer u protivnom, rekao je, veliki dio nositelja poljoprivredne proizvodnje, posebice OPG-ova doći će u bezizlaznu situaciju. Pritom je potreban maksimalan zajednički angažman struke, politike i znanosti koji mogu utjecati na pozitivne promjene i prilagodbe novonastalim uvjetima ulaska u EU i uvjetima na tržištu. U protivnom, epilog će biti socijalna drama, ne samo za Slavoniju kao poljoprivrednu regiju nego i na nacionalnoj razini, zaključio je saborski zastupnik HNS-a i član saborskog Odbora za poljoprivredu Petar Baranović.
Foto: depositphotos.com, Veneratio
Tagovi
Autohtoni proizvod Agroekonomika Okrupnjavanje zemljišta Petar Baranović HNS Uvozno-izvozna bilanca Odbor za poljoprivredu Obiteljska gospodarstva Udruživanje Gospodarstvo Reforme
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔