Panika na Dolcu
Ma što reći? Ima tu kumica koje ne znaju ni zbrajati, a kamoli tipkati po blagajni. Neka nam lijepo svima daju primanja s burze pa ćemo sjediti kod kuće. Fiskalnim će blagajnama ionako uništiti tržnice - kaže Jasminka Jakupović na zagrebačkoj tržnici Dolac, koja će se, kao i ostali preprodavači-obrtnici na tržnicama, koji ne prodaju vlastite poljoprivredne proizvode te obrtnici na štandovima s neprehrambenom robom od početka srpnja naći u raljama fiskalizacije.
Svi su, kažu, čuli za nju, ali mole Boga da ih zaobiđe. Neki ovih dana, poput Udruženja obrtnika grada Splita, prijete i štrajkom na tržnicama.
- Bolje da Vlada smišlja kako će mladima naći posla - poručuje Jasminka.
Mustafa Zemuni, koji se u nedjelju hvalio najslađim narančama na Dolcu, kaže da se u specifičnom biznisu prodavača na tržnici cijene voća i povrća mijenjaju i nekoliko puta na dan.
- Jagode su ujutro 10, a u podne 5 kuna, kako to prikazati u fiskalnoj blagajni - pita on, dok obrtnike na ribarnici muči pitanje i koliko će trebati dok skupa kasa koju moraju instalirati “ne crkne”. Riba je stalno na ledu i u vodi, nije to šoping-centar da drugi kucaju račune za vas, kaže Ksenija sa štanda TRP-a iz Pule. A neće biti ni jeftina bude li se na nju obračunavao PDV.
- Svaki bi štand morao zaposliti po jednog radnika samo da radi na blagajni - objašnjava Zoran Karamatić iz ORA Adriatice. I dok je riblji dio na Dolcu barem natkriven, na “zelenom” se pitaju i kako će kase, koje će očito skupo platiti, “trpjeti” snijeg, kišu ili žegu. Kad su od uprave tražili da se tržnica natkrije, rekli su im da pitaju gradonačelnika Bandića, žali se jedna prodavačica.
No puno je pitanja, a premalo odgovora na koje im ministar financija Slavko Linić, kojega su od studenog prošle godine tri puta molili za prijam, do danas nije odgovorio, kažu u Udruzi hrvatskih tržnica. Predsjednik udruge Niko Pervan, inače i direktor OTP Tržnice Karlovac, kaže kako se poslovanje s gotovinom na klupama i štandovima na otvorenim i zatvorenim tržnicama i sajmovima može izuzeti iz Zakona o fiskalizaciji. Bez obzira na pravnu osobnost (OPG, obrt ili d.o.o.), člankom 6. toga zakona moguće je da Vlada na prijedlog ministra financija napravi izuzeće. U tome, tvrdi, imaju i podršku Udruge gradova Hrvatske i njezina predsjednika Vojka Obersnela.
- Gradovi i jedinice lokalne samouprave jako su zainteresirani za ovu goruću problematiku. Tržnice su većinom u njihovu vlasništvu, što znači da će oni fiskalizaciju financirati iz proračuna - objašnjava Pervan u nadi da će zdrav razum prevladati.
Izuzetno je teško realizirati fiskalizaciju u ribarnicama gdje na 50 kamenih stolova radi 50 različitih obrtnika ili tvrtki koji će u uvjetima vlage, topljenja leda i čišćenja ribe kupcima nakon toga izdavati račune na mini tabletima ili uređajima s tipkovnicom koja nije vodootporna. Da bi se radilo na otvorenom, organizator tržnice mora stvoriti i neke temeljne uvjete poput utičnice za struju jer tijekom hladnih dana baterija se brzo prazni.
- Kao odgovornoj osobi meni se nameće i pitanje što ako i dovedem struju na otvoreno i ona nekoga ubije, tko će za to odgovarati - pita Pervan, ističući kako se on kao direktor karlovačke tržnice sigurno neće izlagati takvom riziku, a strah ga je i pomisliti koliko sve to košta. Prva ponuda za tri antene i kabliranje za spajanje sa serverom za bežičnu mrežu (wireless) za objekat dug 165 metara stoji, primjerice, 42.000 kuna, a po nekim bi se informacijama za to morala tražiti i suglasnost HAKOM-a. Pervan pita i hoće li tržnice, koje će korisnicima nuditi spajanje preko svoje mreže na Poreznu upravu, imati ulogu operatera.
No uz sve te muke, u koje pravne osobe koje organiziraju tržnice kreću 1. travnja, ne zna se još ni približan broj obveznika fiskalizacije, osim da su iz nje izuzeta obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG), ali navodno oni koji dobivaju poticaje moraju u fiskalizaciju. Govori se o vlastitim proizvodima koji ne podliježu fiskalizaciji, a što je s prerađevinama poput sira i vrhnja, džemova, zimnica, mlinaca, rezanaca, meda, ljekovitog bilja..., nabraja Pervan. Zbog svih nepoznanica njegova udruga, kaže, apsolutno podržava inicijativu za štrajk splitskih obrtnika i tražit će suglasnost gradova, koji su im vlasnici, da se sve tržnice zatvore na jedan dan u znak prosvjeda.
- Fiskalizacija će uništiti tržnice. Stalno se pozivamo na Europu, ali toga nigdje nema niti se o tome razmišljalo, osim u Srbiji, koja je to imala dvije godine pa ukinula. I tamo je to bilo neprovedivo - poručio je Pervan.
Autor: Jolanda Rak Šajn
Izvori
Tagovi
hela
prije 12 godina
Prvo treba razlikovat kumice s placa koje prodaju svoju robu i obrtnike koji preprodaju robu. Kumice ne podliježu fiskalizaciji, a obrtnici podliježu. Ako si obrtnik i svoju djelatnost obavljaš na tržnici ne vidim zašto bi bio izuzet iz fiskalizacije, odnosno zašto bi obrtnik koji svoju djelatnost obavlja na nekom drugom mjestu morao podlijeći fiskalizaciji. Ovih dana se previše senzacionalističkih naslova može pročitati u novinama od novinara koji samo prepričavaju priče, a nisu pročitali niti jednu stranicu zakona.