Pretraga tekstova
Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru zatražilo je istragu protiv pet osoba koje sumnjiči da su se zloporabom položaja i drugim kaznenim djelima vezanima uz poticaje domogle gotovo 40 milijuna kuna.
Istraga je zatražena i protiv dvaju poduzeća iz Nuštra i Vinkovaca zbog zloporaba u gospodarskom poslovanju i povrede obveze vođenja knjiga.
Prema neslužbenim podacima, među osumnjičenima je Nikola Šafer, nekadašnji vukovarsko-srijemski župan i direktor vinkovačkog PIK-a koji posluje u sustavu Agrokora. Među osumnjičenima je i jedna osoba koja je od prije bila pritvorena u Osijeku zbog sumnje u umiješanost u isplatu nepostojećih poticaja u poljoprivredi.
Državno odvjetništvo sumnja da su 2008. i 2009. u Vinkovcima i Nuštru direktor vinkovačkog poduzeća, dvojica zaposlenika tog poduzeća od kojih je jedan i direktor poduzeća u Nuštru te direktor jednog od oštećenih društava sa sjedištem u Vinkovcima za sebe i osumnjičenu vlasnicu obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva na temelju ugovora s oštećenim poduzećem o kreditiranju sjetve, proizvodnji i isporuci poljoprivrednih kultura preuzeli veće količine razne robe vrijedne malo manje od 60 milijuna kuna.
Direktor oštećenoga vinkovačkog poduzeća pritom nije provjerio imaju li osumnjičeni dovoljne količine zemljišta za proizvodnju ili kooperante niti je preuzeo dovoljna sredstva osiguranja plaćanja.
Ostali su osumnjičenici bez ugovora o suradnji i dokumentacije robu prosljeđivali između poduzeća sa sjedištem u Nuštru, poduzeća sa sjedištem u Vinkovcima i upisnika poljoprivrednih gospodarstva. Robu su prodali bez računa, pri čemu su za sebe zadržali 36,5 milijuna kuna. Osumnjičeni su na isti način preuzeli robu iz poduzeća u Osijeku, a u tom su slučaju ukrali oko 1,8 milijuna kuna.
Odvjetništvo dvojicu tereti da su krivotvorili vlasničke listove te da nisu uredno vodili trgovačke i poslovne knjige, skladišne primitke i izdatnice. Poduzeća nisu izvršavala obveze prema državnom proračunu, zbog čega su ga oštetili za najmanje 2,8 milijuna kuna.
Protiv osumnjičenih je određen pritvor zbog opasnosti od ometanja kaznenog postupka i posebno teških okolnosti kaznenih djela, a radi osiguranja imovinskopravnih zahtjeva i oduzimanja imovinske koristi stečene kaznenim djelima određene su privremene mjere osiguranja 13 nekretnina u vlasništvu četvorice.
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija