Pretraga tekstova
Od sljedeće godine u Nizozemskoj će se dogoditi akutno usko grlo jer dnevno imaju 300.000 kamiona cisterni s kapacitetom od 35 tona kravljeg gnoja svaki, procjenjuju stručnjaci
Višak gnojiva u Nizozemskoj će se do 2026. godine upeterostručiti, a troškovi zbrinjavanja bi se mogli udvostručiti s dosadašnjih 20 do 25 eura po toni na 40 do 50 €/t, riječi su Jana Roefsa, direktora za procjenu tržišta gnojiva (NCM).
To će biti trošak koji mnogi farmeri neće moći podnijeti, piše Agrarheute.
Razlog je pooštravanje propisa o onečišćenju voda koji će biti na snazi od 1. siječnja 2025. Stručnjaci strahuju od potpunog zastoja na ovom tržištu. "Od sljedeće godine u Nizozemskoj će se dogoditi akutno usko grlo jer dnevno imam 300.000 kamiona cisterni s kapacitetom od 35 tona kravljeg gnoja svaki", procjenjuje Roefs dodajući da će tržište biti pod dodatnim pritiskom u nadolazećim godinama.
Ovo je prvi put da su izračunati učinci pooštravanja ove politike. Jedna od promjena je prisilno smanjenje izuzeća koje je nizozemskim poljoprivrednicima omogućilo da na svojim poljima rasipaju više gnoja nego što to može većina europskih poljoprivrednika. Ta svojevrsna privlegija istječe 2024. godine.
Osim toga, ove godine su odredili i pravilo zaštitnih pojaseva duž kanala koji se ne smiju gnojiti. Također, ministar poljoprivrede Piet Adema koji je na odlasku, proširio je površinu zemljišta koje se smatra zagađeno gnojivima, a na kojima je kvaliteta vode jako loša, s 40 na 60 posto.
Prema NCM-u, ove tri mjere u iduće tri godine rezultirat će značajnim povećanjem domaćeg viška gnojiva koje se neće moći odvoziti, septičke jame će se prelijevati jer ga stoka i dalje proizvodi.
Sve će ovo, predviđa se, dovesti do pada populacije stoke. Roefs smatra da čak ni 30-postotno smanjenje njihovog broja, a koje zahtijeva Nizozemska agencija za utjecaj na okoliš neće riješiti probleme s amonijakom.
"Još uvijek postoji velik dio stočarskog sektora u Nizozemskoj koji treba postati još održiviji", poručio je on dodavši da to zahtijeva inovacije kao što je zamjena mineralnog gnojiva u ratarstvu onime životinjskog porijekla te korištenje za proizvodnju bioplina.
Tagovi
Stajsko gnojivo Višak stajnjaka Kriza u stočarstvu Nizozemska Nizozemsko stočarstvo Zbrinjavanje stajnjaka
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.
Dražen Bošković
prije 1 godinu
Mi u HR jedva da znamo kako stajnjak izgleda. Nek dovezu nama na polja
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Kolega je bio u Nizozemskoj i kaže da imaju stvarno puno stoke.Ovce pasu oko nebodera i to je svima normalno.Cisterne šibaju na sve strane i osjeti se mirisi naokolo,ali se nitko ne buni.Sada,jel su površinski preopterećeni sa brojem stoke ili je to zelena propaganda,to neznam.Znam da Danska ima mega farme sa 20 000 krmača,koje proizvode prasad i izvoze,jer ne mogu toliko toviti kod kuće zbog nitratne direktive.To su visoko napredne poljoprivredne zemlje koje iskorištavaju maksimalno prirodne resurse,ali određene norme su već morali i ranije ispoštivati.Ovima zelenima nije dovoljno da se poštuju propisane norme,nego ih hoće praktički baciti na koljena preko noći.Najapsurdnije je da smo mi u Hrvatskoj praktički eko zona u odnosu na njih,po svim pokazateljima opterećenja u poljoprivrednoj proizvodnji,gledajući na broj stoke,upotrebu pesticida ili umjetnog gnojiva.Zelene političare to ne zanima,nego se nove zelene politike primjenjuju jednako na sve članice pod krinkom bioraznolikosti i održive poljoprivrede,koja je postala dežurni krivac za klimatske promjene.To pokazuje da njih nije briga za bioodrživost,jer mi po poljoprivrednoj razvijenosti praktički zaostajemo još 50g za najrazvijenijima i najveći dio njohvih ograničenja kod nas se i ne bi trebao primjenjivati po svima pokazateljima.Stoga je jasno da su njihovi prikriveni ciljevi uništenje poljoprivrede,pogotovo malih opg-ova koji su najranjiviji na nove propise.Nije valjda da još netko vjeruje da nas ne mogu kontrolirati bez geotagiranih fotografija i da je to zato da se spriječe možebitne zloupotrebe.Nisu očekivali ovoliki broj prijava za nove eko sheme,pa su smislili način kako da onemoguće 30-40 malih opg-ova na jednostavan način.
Josip Barić
prije 1 godinu
Deset i pol milijuna tona gnojiva dnevno? Pišete gluposti, koliko treba biti krava da to naseru?
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Slobodane da li si bio u Nizozemskoj ? Ja jesam ! > Napravili su 100 farmi na 1km kvadratni ? Moram ti reći da su zaostaliji od HRVATA ! Prema Tarnajevim autorima , prosječna veličina OPG 1994 bila je 2 , 8 ha ! 1 km kvadratni ima 100 ha pa to podijeliš sa 2, 8 to je 35 hrvatskih > OPG > i onda su takvi OPG počeli IZUMIRATI u Slavoniji 1945 i ostatku Hrvatske pa smo 2021 POČEVŠI od SLAVONIJE imali 195 IZUMRLIH sela preko 80 sa SAMO JEDNIM stanovnikom ! Neki dan sam kupio sjemenski krumpir iz Nizozemske , neki kupuju drugo , a ja želim da režim u ZAGREBU preuzme NIZOZEMSKI zakon o nasljeđivanju , a HRVATI kao slugani SRBA nametnuše nam PLAGIRANI BEOGRADSKI ! Kako ne znaju kuda će sa viškom stajnjaka ? Pa neka ga pošalju u HRVATSKU jer HUMUSA u zemlji imamo sve manje ! >
Makeba
prije 1 godinu
I Slobodane koliko je takvih farmi napravljeno kod nas i koliko ih je propalo?
Makeba
prije 1 godinu
Struka je to tražila , jer su nizozemci napredni, a nekome je trebalo prodati sve te robote za mužnju , sustave koliko krava pojede ili posere....i sve ine tehnologije , sa sortama sa sve većim prinosima,i sve većim ulaganjima . Nama to netreba jer nemamo ni krava, ni ovaca ni ljudi na selu. Ovo malo seljaka usputnih poljoprivrednika sije kod mene samo kukuruz, a nemaju ni prase. PA VAS PITAM A ZA KOGA?
slobodan rajić
prije 1 godinu
To je ona "savršena" zemlja za poljoprivrednike, napravili su 100 farmi na 1 km2, i sad se čude. Takva poljoprivreda nama ne treba.
Makeba
prije 1 godinu
Ma potucite stoku, i ende. Proizvodite laboratorijsko mljeko meso. Nemojte više maltretirati poljoprivrednike,oni nek idu radit nekaj drugo makar prat šoferšajbe robotaksijima.BUDITE POŠTENI I OTKRIJTE KARTE
Zeljko Klanac
prije 1 godinu
Nije mi jasno kod nas postoje energane na bio,plin a ostatak nagnojiti polja za proizvodnju zelene hrane za stoku. Sve se može kad se hoće ❓🤔🇭🇷