Pretraga tekstova
Nelogičnosti Zakona o poljoprivrednom zemljištu otežavaju razvoj i raspolaganje zemljom
Razvoj ruralnog prostora i poljoprivrede otežavaju i problemi administrativne prirode. Jedan od njih je i primjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Glavni cilj tog zakona je stavljanje zemljišta u funkciju poljoprivredne proizvodnje, no pojavljuju se tu i neke prepreke. Naime, zakon kaže kako nije moguće prenijeti prava zakupa na druge osobe, osim u slučajevima kada obiteljska poljoprivredna gospodarstva imaju manje prava od pravnih osoba i ne mogu iskoristiti punu vrijednost svoga imanja prijenosom prava.
Farma koja nema zemlju, voćnjak i vinograd bez punog prava korištenja, kroz ugovoreno razdoblje ima puno manju vrijednost. Damjan Bogdanović, direktor Otvorenog ureda, istaknuo je za Glas Slavonije kako je pomlađivanje ruralnih područja i provođenje gospodarskog programa koji je bio osnova za dobivanje ugovora o zakupu, vrlo važno za Hrvatsku.
Predlaže se i izmjena kojom bi zakupnik imao pravo prenijeti ugovor o zakupu na drugu osobu - ako će se ispunjavati gospodarski program. To znači da on mora držati u funkciji ne samo zemljište koje je u zakupu, nego i imanje na osnovi kojeg je i to zemljište dano u zakup. U suprotnom se raskida ugovor.
Zanimljiv je i Zakon o umirovljenju koji pomiče granicu za umirovljenje na 67 godina te je pitanje hoće li tada sadašnji zakupnici moći ispunjavati gospodarski program. To će zapravo omogućiti starijim poljoprivrednicima da predaju imanja mladim poljoprivrednicima. Ujedno će biti izjednačena s pravnim osobama, pogotovo dioničkim društvima gdje se fizički vlasnik prava na tvrtku, a time i na zemljište, može mijenjati svaki dan.
Foto: freepik.com
Tagovi
Zakon Poljoprivredno zemljište Kritike Damjan Bogdanović Gospodarski program Zakon o umirovljenju
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Ivan Tvrdojević
prije 11 godina
Ništa duplo "NEBO GRANICA".
pege25
prije 11 godina
I dali bi svi duplo tj najvišu cijenu i šta onda ivek?
Ivan Tvrdojević
prije 11 godina
Svakom OPG-u 20 ha po početnoj cijeni a sve ostalo "TKO DA VIŠE".
pege25
prije 11 godina
Ovaj zakon nikada neće proći bez kritika i nelogičnosti ..uvijek nekom nešto neće biti po volji
Ivan Tvrdojević
prije 11 godina
Velika rupa u zakonu je na istom mjestu kao i u prošlom a odnosi se na bodove na broj stoke (UG) po broju hektara. U praksi ne postoje (možda na papiru) gospodarstva koja imaju odnos UG po ha veći od jedan a kamoli 5 UG po ha za što se dodjeljuje 20 bodova. Ova stavka se promiče kao velika pomoć stočarima,a u stvarnosti može biti obrnuto. Recimo ovako jedan nositelj ratarskog OPG-a ima punoljetno dijete za koje otvara drugi OPG i kupi 6 junadi. Novi OPG nema ratarskih površina i ostvaruje odnos više od 5 UG/ha pa prema tome dobiva 20 BODOVA. Dok drugi nositelj stočarskog OPG-a ima odnos 1UG/1ha ali nema još punoljetno dijete i ne može otvoriti drugi OPG te po tome ostvaruje samo 5 BODOVA. Ovo ne pišem napamet jer se na ovu foru kod nas već pobjeđivalo na natječaju jedina razlika što je stari zakon bi na principu eliminacije a novi na bodovanje.