Koja je razlika između pivot i lineranog sustava navodnjavanja te kako odabrati odgovarajući sustav navodnjavanja objasnila nam je Antonija Gomezelj iz tvrtke Bioplan.
Zanima vas navodnjavanje, no ne znate od kuda krenuti? Pri odabiru sustava, poljoprivrednici trebaju obratiti pažnju na faktore poput veličine poljoprivrednog zemljišta, vrste tla, dostupnosti vode i potrebama za vodom kultura koje uzgajaju, pojašnjava Antonija Gomezelj iz tvrtke Bioplan. Ističe da je pritom najvažnije precizno i kvalitetno projektiranje čime će pogoditi omjer učinkovitosti i ekonomičnosti sustava.
"Na terenu često nailazimo na loše dizajnirane sustave, pre ili podkapacitirane čime se ne postiže maksimalna učinkovitost u radu", upozorava te savjetuje da se prijavite na natječaje za sufinanciranje ulaganja kako bi što prije zaštitili svoje usjeve od potencijalnih gubitaka uslijed sve češćih pojava suše i varijacija klimatskih uvjeta.
Dodaje kako takva investicija varira ovisno o vrsti i tehnologiji koja se koristi te da je uz pravilno planiranje i ulaganje povrat uloženog brz, posebno uzimajući u obzir povećane prinose i kvalitetu usjeva, uz smanjenje rizika od gubitaka. Naime, suše koje su pogodile sjever Hrvatske prije dvije godine su omogućile povrat investicije praktički u prvoj godini jer su gubici od ove elementarne nepogode na kulturama kao što je kukuruz bili i do 100 posto.
Kod njihovog odabira, ističe kako pivot i lateralno navodnjavanje postaju najučinkovitiji oblik zbog njihove sposobnosti prilagodbe različitim terenima i pokrivanjem velikih površina za koje donedavno nije postojala praksa da se navodnjavaju. Prinos ratarskih kultura je ovisio o klimatskim uvjetima što je u problematičnim godinama prevelik rizik. Njihovim postavljanjem eliminira se rizik od suše, navodnjava se prema potrebama biljke koja će bez vodnog stresa dati maksimalan prinos.
"Također, primjena vodotopivih gnojiva, biostimulatora te ostalih folijarnih pripravaka jednostavno se može dozirati kroz navedene sustave što značajno pojednostavljuje radove u polju", naglašava dodajući da se poljoprivredniku time omogućuje okretanje nekim više dohodovnim kulturama te da npr. prijeđu s ratarskih kultura na povrtne vrste kojima odgovara navodnjavanje kišenjem.
Na pitanje jesu li potrebne kakve pripremne radnje, Gomezelj objašnjava da, ako postoji dostatan izvor vode u blizini poput kanala s vodom ili hidranti, onda nema posebnih radnji. "Današnji lateralni sustavi prilagođeni su i za terene koji nisu potpuno ravni, kao ni pravilnog oblika."
Pivot sustavi rotiraju se oko točke i obično su pogodniji za veća poljoprivredna zemljišta, dok se linearni kreću duž pravocrtnih linija i obično su pogodniji za pravokutne parcele. Prvotni se mogu opremiti dodatnom "rukom" koja navodnjava dijelove parcele van standardnog kruga. Time se, ističe, postiže odlična pokrivenost. Osim toga, smanjuje se potreba za radnom snagom, ekonomičan je jer se radi o najjeftinijem preciznom sustavu prema jedinici površine.
"Oba se često koriste za usjeve poput kukuruza, soje i pšenice, ali i u kulturama poput povrća i voća. U prošloj godini u Španjolskoj je instaliran pivot sustav u masliniku kao prvi u toj vrsti nasada", kaže dodajući da njihova ponuda uključuje modele visoke kvalitete s naprednom tehnologijom za precizno navodnjavanje. Nadalje, postavljanje obavlja stručni tim koji pruža i daljnju podršku u servisiranju.
S druge strane, lateralni se često koriste za navodnjavanje ratarskih, ali i ostalih kultura te za sve pravokutne oblike parcela. Njihove prednosti su što mogu obuhvatiti velike površine. "Naša ponuda uključuje različite opcije, bilo da se radi o prihvatu vode iz otvorenog kanala ili hidranta. Za vrlo široke površine postoji i opcija kombinacije pivot-laterala, odnosno laterala koji se zakreće čime se dobiva navodnjavana površina oblika hipodroma", ističu iz Bioplana te dodaju kako se u Hrvatskoj ovaj način tek razvija. Oni nude sustave iz američke tvornice Reinke koji se, ističe Gomezelj, odlikuju najvišom kvalitetom izrade, pouzdanošću i naprednom tehnologijom za precizno navodnjavanje.
Budućnost poljoprivrede uključuje IOT (Internet of things) koncept koji se odnosi na mrežu međusobno povezanih uređaja koji su opremljeni senzorima, softverom i drugim tehnološkim komponentama koje im omogućuju prikupljanje i razmjenu podataka za bolju kontrolu rada. Reinkeov odgovor na to je korištenje CropX digitalne senzore za praćenje vlažnosti tla koji povezani sa ReinCloud web aplikacijom. Pomoću nje omogućeno je upravljanje i praćenje parametara rada sustava u realnom vremenu. Ova aplikacija daje kontrolu bilo kada i bilo gdje, te praćenje i više sustava, organiziranje i nadziranje poslovanja, pristup putem različitih uređaja poput pametnog telefona, dijeljenje podataka, primanje obavijesti o statusu sustava i mnoge druge opcije.
Naime, tvrtka Reinke postoji još od 1954. godine, a osnovao ju je čovjek koji je donio brojne inovacije u toj tehnologiji od kojih su mnoge prihvaćene i u konkurentskim tvrtkama. Konstantno razvijaju tehnologiju, posebno dajući naglasak na automatizaciji sustava u upravljanju, a svi dijelovi su izrađeni od vrhunske kvalitete jer je dugotrajnost jedna od osnovnih postavki Reinkea, objašnjava naša sugovornica te dodaje kako to dokazuje još uvijek aktivni pivot instaliran pred tvornicom davnih pedesetih godina prošlog stoljeća.
Inače, tvrtka Bioplan se već više od 15 godina isključivo specijalizirano bavi sustavima za navodnjavanje, a imaju organiziran stalni servis u Osijeku i Zagrebu, kao i dobavu rezervnih dijelova te poručuju kako "sve ugrađene sustave pratimo i na raspolaganju smo klijentima za agronomsku stručnu pomoć u svakom trenutku".
Za više informacija obratite im se na jedan od niže navedenih kontakata.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Kralja Petra Krešimira bb,
21214 Kaštel Kambelovac,
Hrvatska
tel: 021/584-397,
e-mail: info@bioplan.hr
web: http://www.bioplan.hr
Đuro Japaric
prije 1 godinu
SASA, postoje dohodovne kulture ; voće , povrće , bobičasto voće , jezgričavo voće , koje po jednom ha imaju veliki bruto proizvod ! Imao sam 5 godina plantažu jagoda , vodovod na njivi sa PRIRODNIM padom , a što je MOGUĆNOST u BRDSKOJ Slavoniji ! AKUMULACIJA , višenamjenski vodovod , sa priključcima na njivi , to mora biti državni projekat , ali prvo Hrvatska mora postati država ! Druga mogućnost je pumpanje iz većih vodotoka te RUDARENJE bušenjem bunara ! OSIM za NAVODNJAVANJE u svrhu proizvodnje , VODA je bitna i kod PRIPREME ZEMLJE , radio sam to , natopi se koliko treba i ne mora se čekati kiša ! BAGRI u sada raspuštenom NE hrvatskom saboru , Plenkoviću i njegovoj NE hrvatskoj vladi , pismenim putem sam predložio da idu sa IZMJENOM Zakona o vodama u smislu UTVRĐIVANJA lokacija za AKUMULACIJE , male i velike i njihovu MASOVNU IZGRADNJU !Naravno nisam dobio odgovor i NISU htjeli napisati IZMJENE ZAKONA O VODAMA !
SASA FRANIC
prije 1 godinu
ma za koje kulture to moze vratiti ulaganje? mozda samo za neke. gdje bi to moglo biti isplativo u HR poljoprivredi? jedino ako ti poklone na natjecaju . a i tu je pitanje operativnih troskova toga sustava, nije ni to jeftino, struja, voda rad... a da sam ulazes neces nikada vratiti ulaganje.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Zna se otkud krenuti , u brdskoj Slavoniji moraju se graditi AKUMULACIJE ,a to REŽIM u Zagrebu NEĆE , a dokaz je tome i AKUMULACIJA Londža kojoj je dio brane izgrađen još u BROZOVOJ Jugoslaviji ! DOKAZ je tome i u Brodskoj županiji prošle godine izgrađen dio brane na potoku GLOGOVICA , za RETENCIJU a u kojoj neće biti ni kapi vode !
slobodan rajić
prije 1 godinu
Na natječaju 73,10, koji je u toku, ulaganje u sustave navodnjavanje neme nikakvu prednost u odnosu na kupovinu traktora , a sami troškovi pripreme investicije su dosta veliki: ishodovanje dozvole Hrvatskih voda 1600 eur, Elaborat uticaja na okoliš 2500 eur, glavni projekt 4000 eur ... Isplati se ići samo na namjenski natječaj za navodnjavanje za poljoprivrednike, naravno sufinanciran iz fondova.