Pretraga tekstova
Više od 60 posto prinosa poljoprivrednih kultura je ovisno o samoj plodnosti tla. Iz tog razloga vrlo je važno znati što se nalazi u određenom tlu prije samog planiranja neke proizvodnje.
Iako se u Republici Hrvatskoj nedovoljno provodi, danas se bilježe pozitivni pomaci. Prema novoj politici ZPP - a (Zajedničke poljoprivredne politike Europske Unije) analiza tla će biti obveza prilikom ostvarenja određenih subvencija u poljoprivredi.
Osnovni cilj analize tla je odrediti indeks raspoloživosti hranjiva u određenom tlu, predvidjeti povećanje prinosa i profitabilnosti gnojidbe, osigurati temelj za proračun potrebne gnojidbe pojedinog usjeva, odrediti odnos pojedinog hranjivog elementa, te utvrditi plan nadoknade.
Mnogi poljoprivrednici iz udaljenijih mjesta nisu u mogućnosti dostavljati svoje uzorke tala u laboratorije koji se nalaze uglavnom u većim gradovima. Često su takve prakse i vrlo skupe. U svim zemljama Europske Unije poljoprivrednici se bore za svoj udio na stalno promjenjivom tržištu od 500 miljuna potrošača.
Agroekonomski stručnjaci upozoravaju kako mnogi poljoprivrednici gube bitku upravo zbog ograničenog pristupa informacijama, manjka želje za znanjem i novim tehnologijama. Svaki ozbiljniji proizvođač biljnih kultura trebao bih imati informacije o svojim tlima.
Nizozemski tim znanstvenika osmislio je vrlo pouzdani mobilni uređaj za brzu interpretaciju stvarnih podataka u tlu. Dugogodišnjim radom znanstvenici su sakupljali podatke svih agroekoloških čimbenika vezanih uz tla diljem svijeta. Kako je to godinama iziskivalo velike troškove transporta sa terena do agropedoloških laboratorija, razvili su terenski laboratorij pod nazivom "Lab-in-a-box". Prema dostupnim informacijama, Lab-in-a-box može odraditi do sto različitih uzoraka dnevno. Za upravljanje ovim uređajem je dovoljna jedna osoba bez posebnog predznanja.
Proces dobivanja rezultata radi se u četiri koraka:
Dobiveni rezultati su automatski uspoređeni sa SoilCares globalnom bazom podataka. SoilCares je Nizozemska tvrtka koja okuplja znanstvenike i stručnjake različitih znanja kako bi pridonijeli povećanju dostupnosti informacija u svrhu većih prinosa biljnih kultura.
Imajući na umu da je tlo nezamjenjivi resurs i baza za proizvodnju hrane, u nadolazećim godinama predviđa se drugačiji odnos prema upravljanju zemljištem nego što je to bila praksa do sada. Ovim uređajem svakako bi se skratio proces sakupljanja podataka. Nadalje, uvođenjem prakse "pametne poljoprivrede" uređaji poput Lab-in-a-box biti će nezaobilazni u komercijalnoj proizvodnji. Možda je upravo korištenje mobilnog laboratorija prilika za ostvarenje konkurentnijih prinosa ali i za otvaranje novih radnih mjesta u Hrvatskoj.
Foto: Pixabay/StockSnap
Tagovi
Nove tehnologije Analiza tla Pametna poljoprivreda
Autor
Više [+]
Magistar ekonomije sa specijalizacijom u poljoprivredi. Studirao i radio u Kraljevini Nizozemskoj, radio na mnogim međunarodnim projektima, dobitnik dvije dekanske nagrade, svojevremeno urednik studentskog časopisa "Plug". Poruka: Riskiraj! - Ako pobijediš bit ćeš sretan, a ako ne pobijediš bit ćeš mudriji.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Vladimir Miloš
prije 7 godina
Poštovani g. Srkoć,Hvala što dijelite pozitivno mišljenje o novoj tehnologiji Lab-in-a-box. U Hrvatskoj takav uređaj nije u upotrebi. Ovdje šaljem video zapis kratkog objašnjenja kako uređaj radi. https://www.youtube.com/watch?v=xIlm4WPd18o Webstanica: http://www.soilcares.com/en/products/lab-in-the-box/ Na njihovim webstranicama je objašnjeno kako doći do dozvole za korištenje, te kako nabaviti uređaj. Nedavno je stigao prvi Lab-in-a-box u Mađarsku.Nadam se da će te pronaći željene informacije.Ako Vas dodatno nešto zanima, slobodno pošaljite upit.Srdačan pozdrav,