Pretraga tekstova
SAD gube dominaciju na svjetskom tržištu žitarica. Jeftiniji im je uvoz iz EU? Kako stoje cijene na burzama?
Nestabilno svibanjsko tržište žitarica okrenulo se silaznom trendu. Nakon što je američko Ministarstvo poljoprivrede (USDA) objavilo predviđanja o rekordnoj žetvi pšenice i kukuruza širom svijeta i potpisanog sporazuma o žitaricama između Rusije i Ukrajine, povećao se pritisak na cijene.
Očekuje se da će globalni urod pšenice biti blizu 790 milijuna tona, što je za 1,5 mil. t više nego prethodne sezone. Povećanje se očekuje i kada je prinos kukuruza u pitanju. Uz povećanje od 70 mil. t prinos bi mogao porasti na 1,22 milijarde tona.
U Europskoj uniji se očekuje urod pšenice oko 139 mil. t, što je povećanje od skoro 5 mil. t.
Cijena pšenice na pariškom Matifu je u četvrtak pala za 1,4 posto na 222,25 eura/t, dok je u petak u 13 h za tonu trebalo izdvojiti 226 eura. Porasla je i cijena kukuruza na 221,50 eura/t, dok je za uljanu repicu 404,75 eura/t. Na tržište uljarica nastavljaju utjecati rezultati prošlotjednog izvješća USDA. Cijene su pod utjecajem velike ponude iz Brazila i povoljnim vremenskim prilikama u SAD i Kanadi.
Na čikaškom CboT-u situacija je nešto drugačija. Cijena pšenice je u padu te je za srpanjske ugovore iznosila 208,70 eura/t. Stanje na tržištu SAD je takvo da bi moglo doći do nastavka ili proširenja uvoza te žitarice. Analitičari ukazuju da je američka pšenica skuplja zbog suše. U prvom redu na cijenu je utjecao prijevoz koji je bio otežan preko Misisipija, a željeznicom preskup. To je dovelo do nelogičnosti da je jeftinije uvesti pšenicu iz Europe, nego je otkupljivati od domaćih proizvođača. Na sve je djelovao i valutni odnos.
Istovremeno, to označava gubitak američke dominacije na svjetskom tržištu pšenice. Očekuje se izvoz za 2023/24. ispod 20 milijuna tona, što odgovara najnižem iznosu u više od 50 godina.
Ondje pada i cijena kukuruza koja je došla na 202,95 eura/t. Na kotaciju su najviše imale utjecaja vijesti o produženju sporazuma o žitu i otkazivanja kineskog uvoza.
Cijena soje je 454,84 eura/t.
Tagovi
Tržište žitarica MATIF CBoT Cijena pšenice Cijena kukuruza Cijena soje Cijena uljane repice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Kod uljarica su povoljne vremenske prilike u SAD i Kanadi,a istovremeno je u SAD suša kod pšenice???