Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Solari nebitni
  • 17.07.2025. 12:00

Kako su ralje administracije pojele projekte obnovljivih izvora energije na hrvatskim farmama

Od 38 prijavljenih projekata Agencija je odbila 20, a nakon godinu i pol dana od otvaranja natječaja potpisala jedan ugovor. Jedan od potencijalnih korisnika upravo je odustao od projekta - evo zašto.

Kako su ralje administracije pojele projekte obnovljivih izvora energije na hrvatskim farmama
Foto: Ilustracija generirana umjetnom inteligencijom
1.152
0
1

Nedavno smo u redakciji Agrokluba tražili primjere projekata obnovljivih izvora energije i pokušali naći barem jednog poljoprivrednika koji je za to dobio novce u ovom programskom razdoblju ZPP-a. Nismo ga našli.

Redovno slušamo o potrebi energetske tranzicije i kako domaća poljoprivreda treba bolje koristiti neiskorištene potencijale, poglavito sunca. Ali ako je suditi po brzini agrarne administracije, načekat ćemo se. Čini se da će prije Elon Musk sletjeti na Mars negoli će štala u Oklaju proizvoditi struju.

Svaki poljoprivrednik koji je želio prijeći na jeftiniji energent i povećati proizvodnju, jedva je dočekao prvi natječaj za intervenciju 73.03. Korištenje obnovljivih izvora energije. APPRRR ga je objavila još u prosincu 2023. godine.

Godinu i pol dana kasnije rezultat je jedna (1) izdana odluka o financiranju. Ništa čudno, reći će poljoprivrednici koji na zeleno svjetlo za svoje projekte nerijetko čekaju godinama.

A ono se ne dobiva lako. Kada ih Agencija zatraži dopunu dokumentacije, sretni su da im se uopće netko javio. Tada obično imaju sedam dana da pribave tražene dokumente, neke od kojih u Hrvatskoj nitko ne izdaje.

Ali to nije sve, mrcvarenje prijavitelja administracijom uzelo je novi mah. Do te mjere da se poljoprivrednici pitaju trebaju li oni ovoj državi uopće.

Agencija ne priznaje dokument Ministarstva

Ivan Sarić, mladi stočar koji sa suprugom i šogorom vodi drugu najveću mliječnu farmu na potezu od Dubrovnika do Karlovca, odlučio je odustati od izgradnje solarne elektrane na proizvodnom pogonu, iako se nalazi visoko na inicijalnoj rang listi od 38 projekata.

Prije nekoliko mjeseci i tri nadopune dokumentacije, željno je očekivao ugovor o financiranju kako bi mogao početi s ozbiljnim radovima usred dalmatinskog krša. Međutim, nekidan je umjesto ugovora dobio četvrti zahtjev za dopunom projekta zbog kojeg mu je prekipjelo.

U njemu je doznao da ostaje bez 20 posto sufinanciranja projekta (dodatak za mlade poljoprirednike) s obrazloženjem da nositelj gospodarstva nema odgovarajuće stručno znanje. Potvrdu o završenom programu osposobljavanja za sirara, koju mu je izdalo Ministarstvo poljoprivrede, Agencija nije prihvatila.

"Završen program osposobljavanja u okviru tipa operacije 1.1.3 nije verificiran program od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i ne upisuje se u e-radnu knjižicu te isti ne predstavlja odgovarajući dokaz o stručnom znanju", stoji u zahtjevu za nadopunom APPRRR.

Da stvar bude gora, upravo Agencija financira takvo osposobljavanje poljoprivrednika.

Znači, nije dovoljno da nositelj gospodarstva ima manje od 41. godinu, da je gospodarstvo preuzeo unutar pet godina, da je visokoobrazovan i da je educiran za proizvodnju sira. Ne, to Agencija ne prihvaća.

Diploma Fakulteta elektronike i računarstva njegovog šogora Marka ne znači ništa u poljoprivredi, to je Ivanu jasno, ali da se edukacija za sirara ne prizna kao stručno znanje (na mliječnoj farmi) - to nisu očekivali.

"Nakon što smo poslali već tri nadopune projekta tijekom zadnja četiri mjeseca, oni su SAD odlučili da edukacija koju je Agencija platila ista ta Agencija neće priznati. Ljudi, ovo su nemogući uvjeti za raditi, ovo nije humano, izluđuju nas sve redom: proizvođače, projektante, konzultante... taru nas kao marmeladu!“, kazao nam je Ivan u telefonskom razgovoru.

Na krškoj farmi oko koje nema ničeg u okrugu od pet kilometara, ovi mladi ljudi drže 100-njak krava, a godišnje proizvedu 100 tona sira. Proizvode skutu, kravlji tvrdi, ovčji i sir iz mišine – njihov najtraženiji proizvod, kojega jedini u Hrvatskoj proizvode prema HACCP pravilima.

Ivan Sarić APPRRR
Ivan Sarić više nema razloga za smijeh.

Tri kontrole za izravna plaćanja u jednoj godini

Natječaj za obnovljive izvore energije već je četvrti na koji se javljaju, a koji je završio s bezbroj birokratskih problema.

"Zaposlenici Agencije su u tolikom strahu da će ih netko kasnije prozvati zbog nekog projekta kojeg su odobrili, pa se ograđuju od svega, ne prihvaćaju realna obrazloženja i toliko su se zatrpali birokracijom da na kraju ništa ne naprave", kazao je ovaj mladi stočar.

Nevjerojatno mu je koje nebuloze traže evaluatori, pritom ističući da natječaji za obnovljive izvore energije koje raspisuje Fond za zaštitu okoliša imaju višestruko manje dokumentacije od one koju traži APPRRR.

Navodi primjer nadopune koju su ga tražili za solarnu elektranu.

Naime, kako bi provjerili da se ne radi o dvostrukom financiranju, tražili su ga ugovor sa Šibensko-kninskom županijom koja mu je dodijelila 2.200 EUR bespovratnih sredstava za kupnju alata i marketinške aktivnosti. Međutim, u ugovoru ne piše na što točno treba potrošiti taj (silan) novac, pa ga je Agencija tražila da dostavi sve račune za ono što je kupio.

Samo za informaciju, njegov projekt solarne elektrane iznosio je oko 30.000 EUR.

"Morao sam im poslati svu dokumentaciju koju sam slao Županiji kod prijave na natječaj i ni to nije bilo dovoljno. Pa nismo slona kupili, niti išta što bi bilo dvostruko financiranje?!“, ljutito će Sarić. Da, ali nažalost to mora dokazivati računima, ako ih još ima.

Uz ove slatke muke, potrošili su 40-tak tisuća eura za dokumentaciju kako bi se prijavili na natječaj za preradu (intervencija 73.11), koji je trebao biti raspisan u studenom lani, ali su ga odgodili na ovu godinu. Nesrećom, u 2025. ističe 5 godina otkako je šogor Marko postao nositelj gospodarstva, pa unatoč činjenici što ima samo 27 godine, prema pravilima više ne može dobiti bodove kao mladi poljoprivrednik.

Na taj se natječaj nećemo ni javiti, mijenjali su ga nekoliko puta, dodavali bodove za kupnju pročistača, pa oduzimali u idućim izmjenama… jer nije pasalo velikim igračima. To više nema smisla i potpuno im je nebitno hoćemo li mi i što proizvoditi”, kaže Sarić.

Noćna ispaša i dron umjesto pastira - kako se s klimatskim promjenama bori Ivan Sarić

Kao da sve ovo nije dovoljno, ove je godine imao tri kontrole na gospodarstvu i to baš u vrijeme dok je završavao s projektom izgradnje u operaciji 4.1.1. za koju je nakon dvije godine dobio informaciju da ima šest mjeseci da završi projekt.

Nije problem samo evaluacija projekata, već i izravna plaćanja, žali se Sarić.

"Sramotno je da troje mladih ljudi, koji imaju volju raditi na kršu, drži mliječne krave i ostaje bez potpore za iste te krave jer se jedna junica nije otelila kad vi u Zagrebu mislite da treba”, napisao je Ivan u e-mailu nadležnima u kojem je, opravdano, prolio žuč.

Posebno ga je naljutila dosjetka službenice koja ga je pitala: "Zašto je niste zaklali?“ Ivan je zaključio da “tvrtke koje rade i svake godine povećavaju proizvodnju hrane u APPRRR-u nemaju što tražiti”.

Poručio je Agenciji da nastave s praksom financiranja edukacija “koje potom ni slučajno nemojte priznavati za status mladog poljoprivrednika. Još predlažem da ubuduće u natječajnu dokumentaciju, ubacite pokoji obrazac koji u Hrvatskoj nitko ne izdaje”.

Neka mirno prosvjeduje pred uredom

U poduljem osvrtu napisao je nadležnima da osnuju posebnu radnu skupinu čija bi osnovna zadaća bila simulacija fiktivne prijave na vlastite natječaje, planirane prema indikativnom planu objave natječaja.

Bilo bi izvrsno kada biste nas redovito izvještavali o radu te skupine: koliko je mjeseci trajala potraga za projektantom, kad je završio svoj projekt, koliko je telefonskih poziva bilo potrebno obaviti za izradu strojarskog projekta, zašto minimalni tehnički uvjeti nikako nisu ispunjeni zbog spremnika za gorivo koji, eto, već postoji, ali sada više nije prihvatljiv na tom području – osim, naravno, ako netko želi otvoriti benzinsku pumpu“, napisao je Sarić u mejlu upućenom čelnim ljudima u agrarnoj administraciji.

krave Sarić
Farmu Sarićevih okružuje 500-tinjak hektara krških pašnjaka na kojem se u svakodnevnoj ispaši krave slobodno kreću

Preporučio im je da objave broj službenice nadležne za izdavanje građevinskih dozvola "kako bismo svi mogli uživati u vašem iskustvu čekanja i nadanja kad će brojka s rednim brojem 600 konačno doći na red”.

Kada je prije par mjeseci pitao što da radi ako ne može dobiti građevinsku dozvolu na vrijeme, odgovorni su mu predložili da neka mirno prosvjeduje pred zgradom ureda za izdavanje dozvola.

"Nisam znao bi' li se smijao ili plakao“, kazao je Ivan prepričavajući komunikaciju s donositeljima odluka.

Upozorio je da je to sve "rezultat njihovog predanog rada u kojem se dijele milijuni godinama bez ikakvog pozitivnog trenda u proizvodnji, rada u kojem uništavate poduzeća koja u 6-7 godina povećaju broj krava sa 30 na 100 ili promet sa 130.000 eura na 600.000 eura; rada u kojem sebi dopuštate propuste u dopuni dokumentacije, a nakon vašeg propusta rušite projekte“.

Od 10 milijuna eura odobrili 91 tisuću

Na mail koji je prije tjedan dana Ivan poslao nadležnima u vertikali, nitko nije reagirao. Očekivao je da će ga barem netko nazvati i pitati u čemu je problem, ali to se nije dogodilo.

Provjerili smo u APPRRR koliko je projekata iz prvog natječaja za intervenciju 73.03 još u obradi. Na raspolaganju je bilo 10 milijuna EUR za ulaganja u obnovljive izvore energije.

U odgovoru navode da su zaprimili 38 zahtjeva s traženim iznosom potpore od 1.510.084,27 EUR. Od toga su odbili 20 zahtjeva ukupne vrijednosti 795.434,82 EUR, dok se za ostale zahtjeve (18) očekuje ugovaranje s dodijeljenim iznosom potpore od 706.601,46 EUR. Trenutačno je potpisan jedan ugovor vrijednosti 91.330,20 EUR, odgovorili su nam iz Agencije.

Nazvali smo nekoliko potencijalnih korisnika s inicijalne rang liste za ovu intervenciju. Svi još čekaju odluku o financiranju i ne žele javno istupati, jer se boje negativnog ishoda. Žale se na ralje administracije koja besmislicama koči razvoj i ulaganja u proizvodnju.

"Agencija je kao Gestapo, ruše projekte, izmišljaju papire, novce ne isplaćuju“, rekao je jedan od ovih 18 koji čekaju ugovor o financiranju solara. Zapravo sad ih je 17, jer je protagonist ove priče odustao od svog projekta.

Da rezimiramo, 10 milijuna eura moglo se dodijeliti poljoprivrednicima za izgradnju solarnih elektrana. Stiglo je svega 1,5 milijuna eura zahtjeva. Polovica ih je odbijena. Valjalo bi doznati zašto. Do danas je ugovoren samo jedan projekt.

A novac negdje leži i skuplja kamate.

Pitamo se dokle ćemo one koji ostaju na selu i podižu proizvodnju hrane uništavati besmislenim uvjetima? Gdje je obećano pojednostavljenje administracije i fleksibilnost u postupanju nadležnih tijela? Gdje je nestao čovjek?

Dokle god administracija poljoprivrednike gleda kao korisnike, a ne kao ljude, nema pomaka s mrtve točke.

U vrijeme kada moramo biti projektanti, građevinari, stolari, psiholozi, ekonomisti, veterinari, pravnici i knjigovođe – a najmanje poljoprivrednici – vi, organizacija koja bi trebala biti uz nas kako bismo zajedno rasli, doslovno nas uništavate i nije vas briga. Mi osobno nećemo biti gladni, ali što će biti s vama i vašom djecom, gdje ćete im moći kupiti komad zdrave hrane i litru domaćeg mlijeka?”, napisao je Ivan Sarić.


Tagovi

Ivan Sarić APPRRR Ministarstvo poljoprivrede Fond za zaštitu okoliša Solarne elektrane Obnovljivi izvori energije Intervencija 73.03.


Autorica

Leticija Hrenković

Više [+]

Magistra politologije s dugogodišnjim iskustvom rada u institucijama državne i javne uprave vezanim za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB