Pretraga tekstova
Imamo gotovo milijun hektara poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske za koji imamo ambiciozan plan da ga što hitnije stavimo u funkciju
Nema više kupovine ili prodaje državnog poljoprivrednog zemljišta. Prema modelu prijedloga novog Zakona ministarstvo zagovara model zakupa zemlje na 50 godina, a do 2013. u upotrebu planiraju staviti još milijun hektara zemlje.
S obzirom na to da prijedlog nije naišao na odobravanja djela poljoprivrednika, u ministarstvu podsjećaju kako je sve još uvijek radna verzija.
"Sve kritike koje su ovih dana upućene na račun novog prijedloga Zakona o poljoprivrednom zemljištu - nisu utemeljene", istaknuo je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. "Mislim da je to neosnovano iz razloga što je zakon u radnoj verziji. Na zakonu se još uvijek radi na Povjerenstvu i na radnim tijelima ovog Ministarstva. Nakon što ga Povjerenstvo izdefinira kao završnu verziju zakona on će izaći na javnu raspravu, znači na uvid svim potencijalnim korisnicima i konzumentima", kaže ministar.
Podsjetimo, vlasnici obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava izrazili su sumnju kako će novi Zakon pogodovati trgovačkim društvima i to u segmentu kriterija o dodjeli zemlje u zakup, a koji će prednost dati "najkvalitetnijem gospodarskom programu". Te će se smjernice još utvrditi, kažu u ministarstvu.
Novi je zakon, smatra Jakovina, osnova zemljišne reforme, s ciljem okrupnjavanja gospodarstva i povećanja korištenih poljoprivrednih površina.
"Imamo gotovo milijun hektara poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske za koji imamo ambiciozan plan da ga što hitnije stavimo u funkciju", istaknuo je ministar, koji je najavio i kako krajem lipnja kreće isplata drugog djela poticaja u visini oko 1,2 milijarde kuna. Od 92,5 tisuće podnositelja zahtjeva, oko 10 posto korisnika, do danas nije dobilo ni kune jer nisu podmirili obveze prema državi, podsjetio je ministar.
"To su korisnici čije su obaveze, odnosno dugovi prema državi i poreznoj upravi puno veći od iznosa kojeg bi trebali dobiti na konto poticaja. Njima poticaji nisu isplaćeni dok ne reguliraju svoje obaveze prema državnom proračunu. I sada apeliramo na poljoprivredne proizvođače da pogledaju svoje obaveze, tako da bi mogli uredno primiti drugi dio poticaja",rekao je Jakovina.
Najavio je i 2 milijarde kuna vrijedne investicije u ovoj i sljedećoj godini kao i potpore od 60 milijuna kuna u drvnoj i prehrambenoj industriji. Istaknuo je i povećanje iskoristivosti po IPARD programu. Natječaj koji je završio u svibnju definirao je 97 novih projekata za jedinice lokalne samouprave u vrijednosti 317 milijuna kuna što je do sad najviša zabilježena realizacija od početka programa 2007. godine, istaknuli su u ministarstvu.
Jakovina je najavio i sastanak Savjeta za žitarice sredinom sljedećeg tjedna kada bi trebali definirati sve vezano uz otkup roda pšenice.
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/