2014. je godina poljoprivrednih gospodarstava, a predviđeni Program ruralnog razvoja temelji se upravo na ulaganjima u njihovu obnovu. Zanima Vas u što će se ulagati?
Kako je 2014. proglašena godinom poljoprivrednih gospodarstava, ono na što će se Program ruralnog razvoja za sljedeću godinu posebno temeljiti je i povećanje njihove konkurentnosti. Taj program se planira odvijati kroz povećanje proizvodnih kapaciteta, ulaganjem u modernizaciju i obnovu postojećih gospodarstava te poboljšanje kvalitete proizvoda uvođenjem novih tehnologija i inovacija. Jednom riječju, nastojat će se postići samoodrživost gospodarstava. Kupnjom zemljišta i ulaganjem u njegovu kvalitetu kalcifikacijom, navodnjavanjem, melioracijom, proces dizanja konkurentnosti će se znatno olakšati. Potpora izgradnji objekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora će doprinijeti i rješavanju problema nusprodukata i otpada u svrhu bio-gospodarenja. Osim toga, povećanim intenzitetom potpore mladim poljoprivrednicima ova podmjera poticat će, kako je zasad najavljeno, ulazak mladih u sektor poljoprivrede.
Korisnici koje će ove mjere obuhvatiti su poljoprivredna gospodarstva (obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obrti, trgovačka društva i zadruge registrirane za obavljanje poljoprivredne djelatnosti i druge pravne osobe) upisane u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. Prihvatljiva ulaganja i s njima povezani prihvatljivi troškovi odnose se posebno na
Neprihvatljivi troškovi obuhvaćaju PDV i druge poreze, naknade (komunalna i vodna), doprinose, kamate, rabljenu mehanizaciju, opremu, jednostavne zamjene investicije, troškove vezane uz ugovor o najmu, kao što su zakupnina, troškovi refinanciranja kamata, režijski troškovi i troškovi osiguranja, otkup prava na izravna plaćanja u poljoprivrednoj proizvodnji, kupovina životinja te kupovina i sadnja jednogodišnjeg bilja, troškovi nastali prije prijave na natječaj, osim općih troškova.
Aktivnosti kojima se korisnici ove mjere bave obuhvaćaju uzgoj jednogodišnjih i višegodišnjih usjeva, sadnog materijala i ukrasnog bilja, stoke, peradi i ostalih životinja, mješovitu proizvodnju i pomoćne djelatnosti u poljoprivredi te djelatnosti koje se obavljaju nakon žetve usjeva.
Potpora se može dodijeliti i mladim poljoprivrednicima korisnicima potpore za ulaganja u cilju dostizanja standarda Unije, koja se odnose na poljoprivrednu proizvodnju, uključujući sigurnost na radu. Potpora za ulaganja u cilju dostizanja tih standarda može se dodijeliti u najduljem roku od 24 mjeseca od datuma preuzimanja poljoprivrednog gospodarstva. Ukoliko zakonodavstvo nameće nove standarde za poljoprivredna gospodarstva, potpora se može dodijeliti za dostizanje tih novouvedenih standarda na najduže vrijeme od 12 mjeseci od kada je standard postao obvezan.
Minimalna vrijednost javne potpore (apsolutni iznos) po projektu iznosi 3.500 €, dok bi maksimalna vrijednost javne potpore po projektu mogla iznositi i do 5 milijuna €. Intenzitet potpore za ulaganja iznosi do 50% od ukupnih prihvatljivih troškova, dok za ulaganja u provedbu Direktive o zaštiti voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla iznosi 75% iznosa prihvatljivog ulaganja i to u razdoblju najviše četiri godine od dana pristupanja RH u EU. Navedeni intenziteti potpore mogu biti uvećani za dodatnih 20% u slučajevima
Maksimalni intenzitet potpore u ovoj podmjeri ne smije prijeći 90% od ukupno prihvatljivih ulaganja. Ove mjere zasigurno će, ukoliko budu ostvarene, biti vjetar u leđa mladim poljoprivrednicima na kojima je sada osiguravanje budućnosti i unapređenje sela.
Foto: freedigitalphotos.net
Tagovi
Autorica
pege25
prije 11 godina
Jedini spas poljoprivrednih gospodarstva je vidim u tome da se stane više na kraj ovako niskim i ispod proizvodnim cijenama naših proizvoda ..i kad se omogući da seljak pristojno zaradi onda možemo ići korak dalje (udruživanje,očuvanje okoliša ,zemlje unapređivanje i sl)...to tada ništa od svega ...Velim dajte vi prvo nama da dostojanstveno živimo od svog rada onda je sve drugo lako .
pege25
prije 11 godina
Sve je to prekomlicirano i nedohvatljivo za našeg seljaka...a pogotovo mlađeg od 40 godina ...ma daj nedaju čače svoja gospodrstva svojim sinovima sve su to raspikuće ,...koje su naučile da malo rade i lijepo žive..heRijetko je ovakih ko ja koji je sve sam napravio a kad je krenio imo je 29 godina ...večinom su to tatini sinovi koji nemaju pojma šta je to imati i voditi gospodrstvo..tako da se bojim da sve ta sranja nisu za veliku večinu nas...ili griješim...kako udruživanje ...kakva pažnja na okoliš i ta sranja nismo mi došli do tog stadija a bogami i nečemo skoro....pa nama treba ljudi prvo stvoriti klimu da se od poljoprivrede može živjeti ..pa onda da se može i nešta zaraditi ...pa kad imaš "viška para " onda je čovjek spreman zdravo i mentalno razmišljati o takim stvarima ...ovako bez para i na rubu propadanja velike večine seljaka ovo su sve mjere koje ne piju vodu ili?Nadam se da će padati sad plusevi na ovaj divan komentar ili? ...he he Lp
Opg Goran
prije 11 godina
dobro,,to smo procitali,,sto jos trebamo,,a niste napisali,,ono malim slovima????,,,,,,,,,,,,tako je bilo za,,IPARD,,,kad krenuo,,slagiran skoro bio,,
Ivana Nađ
prije 11 godina
Poštovani, radi se o tome da integrirani projekti obuhvaćaju najmanje dvije aktivnosti unutar najmanje dvije različite mjere, dok su zajednički projekti oni u kojima je više korisnika mjere uključeno u jedan projekt. Drugim riječima, potiče se suradnja, udruživanje i u tom smislu će mladi poljoprivrednici moći dobiti više sredstava, posebno što se tiče očuvanja okoliša i obnovljivih izvora energije.