Prosječan uzorak sastoji se od 20 do 25 pojedinačnih uzoraka tla ravnomjerno raspoređenih po ARKOD parceli. Pojedinačni uzorci se dobro izmiješaju te se dobiva prosječni uzorak, težine od 1,5 kilograma.
Obaviti analizu tla odnosno podnijeti zahtjev za ispitivanje njegove plodnosti dužni su korisnici (posjednici) za ARKOD parcele poljoprivrednog zemljišta koje su jednake ili veće od 1,00 ha, a koje se koriste kao oranice, livade, pašnjaci, krški pašnjaci, vinogradi, voćnjaci, maslinici, kulture kratke ophodnje te mješoviti višegodišnji nasadi.
A kako se uzima uzorak? Prema pojašnjenju Hrvoja Hefera, pomoćnika ravnateljice Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH), Pravilnikom o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (NN 47/19) propisan je i način uzorkovanja tla.
"Jedan prosječan uzorak tla predstavlja površinu do 10 hektara, ako je površina ujednačena. Za svaku varijaciju, odnosno drugi tip tla, razliku u nadmorskoj visini parcele, depresije uzima se poseban uzorak. Jedan prosječan uzorak tla za ribnjake predstavlja površinu do 20 hektara", pojašnjava.
Prosječan uzorak sastoji se, kaže, od 20 do 25 pojedinačnih uzoraka tla ravnomjerno raspoređenih po ARKOD parceli. Pojedinačni uzorci se dobro izmiješaju te se dobiva prosječni uzorak, težine od 1,5 kilograma. Ako je tlo skeletno potrebna je veća količina uzorka ovisno o udjelu skeleta.
Uzorke tla uzimaju ovlašteni laboratoriji i druge pravne osobe te korisnici (posjednici) poljoprivrednog zemljišta dok izobrazbu o uzorkovanju organizira i provodi tijelo nadležno za provedbu savjetodavne aktivnosti u suradnji s HAPIH-om.
"Uzorci tla se uzimaju sondom, odgovarajućim strojem ili alatom te se mjesto uzorkovanja označava geografskim koordinatama: GPS uređajem, pomoću geotagirane fotografije, Google karte na 'pametnom telefonu' i slično", navodi Hefer.
Dubina uzorkovanja za ratarske i povrtlarske kulture te ribnjake je 0 – 30 cm, a za višegodišnje nasade 0 – 30 i 30 – 60 cm koji se sastoji od dva zasebna uzorka tla. Uzorci se stavljaju u PVC vrećice, te se ispisuju podaci o korisniku parcele i parceli ili dijelu parcele koju predstavlja prosječni uzorak.
Tko ima zakonsku obvezu analize tla i kakve su kazne za njezino neobavljanje?
Kada su u pitanju ovlaštenja, referentni laboratorij za ispitivanje plodnosti tla je HAPIH-ov Centar za tlo (Vinkovačka cesta 63c, 31 000 Osijek)
Nadalje, ovlašteni laboratoriji su i Euroinspekt- Croatiakontrola d.o.o. Zagreb; Labosan d.o.o. laboratorijska analiza uzoraka, Odjel Laboratorija u Virovitici; Inspecto d.o.o. Đakovo, Električne centrale 1, za Inspecto d.o.o. Laboratorij; Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Laboratorij Zavoda za agroekologiju (Vladimira Preloga 1, Osijek).
Također, Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet odnosno njihov Analitički laboratorij Zavoda za ishranu bilja (Svetošimunska cesta 25, Zagreb), Analitički laboratorij Zavoda za opću proizvodnju bilja, Analitički laboratorij Zavoda za melioracije i Analitički laboratorij Zavoda za pedologiju; potom Agrokemijski laboratorij u sastavu Kutjevo d.d.; Visoko gospodarsko učilište Križevci, Agrokemijski laboratorij te Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije.
Tagovi
Autorica
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr