Pretraga tekstova
Konferencija će se održati 29. rujna u zagrebačkom hotelu Westin, a okupit će predstavnike ministarstava, gradova i komunalnih poduzeća, stručnjake iz akademske zajednice, dobavljače tehnologija i vodeće sektorske novinare.
Konferencija "Otpad 2025" raspravljat će o ključnim izazovima i politikama gospodarenja otpadom u Hrvatskoj i regiji. Održava se 29. rujna u zagrebačkom hotelu Westin, a okupit će predstavnike ministarstava, gradova i komunalnih poduzeća, stručnjake iz akademske zajednice, dobavljače tehnologija i vodeće sektorske novinare.
Hrvatska se, ističu i dalje suočava s izazovom rastuće količine komunalnog otpada po stanovniku, dok se udio recikliranja teško približava europskim ciljevima. Iako se u žutim kantama nalazi značajan postotak materijala koji se može ponovno iskoristiti, sektor još uvijek traži odgovor na pitanje – postoji li dovoljno jasna motivacija institucija za provedbu učinkovitih strategija?
Program započinje studijskim posjetom Reciklažnom dvorištu Resnik, a nakon toga slijede tri velika tematska bloka.
Prvi je posvećen miješanom komunalnom otpadu i recikliranju. Među govornicima su Sonja Polonijo (Udruga gradova), Ana Pavičić Kaselj (Grad Zagreb), Danko Fundurulja (IRZ Uniprojekt) te stručnjaci iz Fonda za zaštitu okoliša, Hrvatskog udruženja kompostana i komunalnih poduzeća. Raspravljat će se o kružnoj ekonomiji, biootpadu i novim tehnologijama, uz prikaz iskustava gradova poput Splita i Krka.
Drugi blok otvara temu cijena komunalnih usluga. Primjere iz Slovenije predstavit će Jože Leskovar (Kostak Krško), a domaća iskustva donose komunalna poduzeća i predstavnici gradova poput Dugog Sela, Svete Nedelje i Čazme. Rasprava će se fokusirati na to kako zadržati priuštive cijene za građane, a istodobno osigurati održiv sustav.
Treći blok bavi se digitalizacijom i tehnološkim rješenjima. Govorit će se o komunalnim vozilima na vodik, modularnim reciklažnim dvorištima i razini digitalne transformacije u sektoru. Sudionici panela dolaze iz Zagrebačkog holdinga, Udruženja komunalne privrede FBiH i poduzeća Doroslov iz Donjeg Miholjca.
Osim pregleda zakonodavnog okvira i planova na razini EU-a i RH, konferencija će otvoriti i šira pitanja: doprinose li postojeće politike doista održivom gospodarenju otpadom, kako se može smanjiti ovisnost o odlagalištima i može li Hrvatska uspostaviti funkcionalnu bazu sekundarnih sirovina.
Sudionici će pokušati ponuditi odgovor na ključno pitanje – kako uskladiti ekološke ciljeve, ekonomske mogućnosti i društvena očekivanja u području gospodarenja otpadom.
Tagovi
Gospodarenje otpadom Otpad 2025 Recikliranje Komunalni otpad Fond za zaštitu okoliša
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nova mobilna aplikacija Agroklub jučer je po prvi put ugledala svjetlo dana. Porođajne muke su sada iza nas, babica je prilično zadovoljna. Pa neka nam je živa, zdrava i stabilna. I koristi brojnim domaćim poljoprivrednicima dugo i sretno!... Više [+]
Nova mobilna aplikacija Agroklub jučer je po prvi put ugledala svjetlo dana. Porođajne muke su sada iza nas, babica je prilično zadovoljna. Pa neka nam je živa, zdrava i stabilna. I koristi brojnim domaćim poljoprivrednicima dugo i sretno!
PS. Nije li baš zanimljiva koincidencija da se ID najavnog teksta doima binarno, iako to nije?
Više na linku:
https://www.agroklub.com/poljoprivredne-vijesti/brze-lakse-i-s-manje-reklama-isprobajte-novu-agroklub-mobilnu-aplikaciju/110100/
Damir Senjan
prije 1 dan
Maja Celing Celić Koristio sam ja i onu prvu koju je agroklub imao, uspio sam ju nači i instalirati ali na stari mobitel, nije išlo na novije android Više [+] mobitele. Kad pogledaš u zadnju godinu dana čitanost i registriranih na agroklubu je debelo porasla. Ali nadam se da to nije slučaj kao kod moga Đure Japarica na samo jednu godinu 😂😂😂, a moram ga spomenuti i malo zezati.
Maja Celing Celić
prije 2 dana
Damire, za ne povjerovati, jelda? :) Damire, za ne povjerovati, jelda? :)
Damir Senjan
prije 2 dana
Za čudo božje, u dva i pol dana kako instalirao aplikaciju, niti jedne reklame, niti jedne turske sapunice nema da iskoči 🤔🤔 Za čudo božje, u dva i pol dana kako instalirao aplikaciju, niti jedne reklame, niti jedne turske sapunice nema da iskoči 🤔🤔
Maja Celing Celić
prije 3 dana
52 tjedna u godini, 7 dana u tjednu smo tu za čitatelje :) 52 tjedna u godini, 7 dana u tjednu smo tu za čitatelje :)