Podrivanje ima zadatak smanjiti zbijenost odnosno "razbiti" zbijeni sloj na dubini većoj od one na kojoj se uobičajeno obavlјa osnovna obrada i na taj način pobolјšati vodo-zračni odnos zemlјišta.
Osnovna obrada tla u našim agroekološkim uvjetima uglavnom se izvodi na dubini od oko 25-30 cm. Uzgoj usjeva u monokulturi duži niz godina, posebno na tlima koja su lošijih kemijskih i fizičkih osobina, koja su zbijena, slabije propusna za vodu kao i primjena teške mehanizacije u uvjetima nepovolјne vlažnosti, dovode zemlju u još lošija stanja koja su nepovoljna za obradu, navodi stručnjakinja za melioraciju Snežana Vujinović.
Jedan od osnovnih cilјeva obrade tla je stvaranje rastresitog, što je moguće dublјeg sloja zemlje u zoni korijenovog sustava bilјaka. Dubokim oranjem omogućuju se bilјkama da pravilno i nesmetano razvijaju svoj korijenov sustav u svim pravcima. Dugogodišnjom obradom na istoj dubini postepeno dolazi do stvaranja zbijenog, nepropusnog sloja tzv. "tabana pluga" što dovodi do zabarivanja zemlјišta.
Takva zbijena ograničavaju kretanje vode, zraka i korijena bilјaka u tlu što doprinosi smanjenju prinosa. Podrivanje ima zadatak smanjiti zbijenost, odnosno "razbiti" zbijeni sloj na dubini većoj od one na kojoj se uobičajeno obavlјa osnovna obrada i na taj način pobolјšati vodo-zračni odnos zemlјišta. Također, omogućuje lakši rast i razvoj korijena u svim pravcima i doprinosi smanjenju erozije.
Ovo je najzastuplјenija meliorativna mjera kojom se zemlјa intenzivno reže, rahli, sitni, drobi, ali se ne prevrće, a pri tome se na površinu ne iznosi manje plodan sloj tla. Ovakav način obrade mijenja prije svega fizička, kemijska i biološka svojstva zemlјe. Izvodi se tijekom ljeta i jeseni nakon skidanja usjeva s parcela. Vrijeme ove mjere je uvjetovano sa sadržajem vode u tlu. Ukoliko se izvodi na jako vlažnom, tada se zemlјa lijepi za radna tijela podrivača i izostaje rahljenje i droblјenje, odnosno manji je radni učinak, upozorava Vujinović.
Podsjetimo, zagovornici neoranja najčešće prakticiraju podrivanje i na taj način izbjegavaju stvaranje spomenutog tabana pluga. Ujedno, vrlo lako se mijenja visina, odnosno dubina obrade i na površini se ostavlja veća količina organske tvari, koja se ne zaorava. U tom slučaju zemljište ne ostaje "golo" tijekom zimskog perioda. Sve to može biti i negativno i pozitivno, jer te organske tvari više prikupljaju glodavce, veća je temperatura i vlaga te parcele tijekom zimskog perioda i manje izmrzava.
Prilikom podrivanja koriste se oruđa za osnovnu obradu, odnosno podrivači. Kvaliteta njihovog rada ovisi od konstrukcije oruđa, stanja tla kao i brzine rada. Koriste se za obradu na dubinu od 40-80 cm, a prema konstrukciji mogu biti pasivni ili kruti i aktivni ili vibracijski. U prednosti su vibracijski jer bolјe rahle zemlju. Zahvat ovisi od broja radnih tijela i njihovog međusobnog razmaka, koji opet ovise od dubine podrivanja. U odnosu na dubinu, razmak između radnih tijela jednak je ili veći od dubine najmanje za 1,5 put.
Brzina kretanja agregata za podrivanje ima veliki utjecaj na kvalitetu rada i učinak kao i na utrošak energije za ovu mjeru. Pored dubine podrivanja i radne brzine agregata, vučni otpor podrivača ovisi i od tipa tla kao i njegovog trenutnog stanja vlažnosti.
Dubina ovisi od svojstava i zbijenosti tla, ali u svakom slučaju, plitko podrivanje ima slab učinak. Zajedno s ovom mjerom, mogu se unositi i mineralna gnojiva što je velika prednost prilikom obrade u višegodišnjim nasadima, ističe stručnjakinja.
Tagovi
Autorica
Dudina
prije 1 godinu
zagovornici neoranja najčešće prakticiraju podrivanje i na taj način izbjegavaju stvaranje spomenutog tabana pluga??? Odakle zagovornicima neoranja taban pluga ako ne oru???