Pretraga tekstova
Uvjereni smo da će ova odluka izravno utjecati na rast domaćeg gospodarstva, odnosno na povećanje izvoza zaštićenog, izvorno hrvatskog proizvoda, neretvanske mandarine, kaže glavni državni inspektor.
Fitosanitarna inspekcija na graničnim prijelazima Nova Sela i Ploče te poljoprivredna inspekcija u Ispostavama Metković, Ploče i Imotski, od 1. listopada do 28. studenoga radit će i vikendom, od 7 do 15 sati, navodi se u priopćenju Državnog inspektorata.
Tu je odluku, treću godinu za redom donio glavni državni inspektor Andrija Mikulić kako bi DIRH izravno dao svoj doprinos da bi mandarine iz doline Neretve bez zadrške stigle na tržište EU i trećih zemalja.
Takva organizacija poslovnih procesa, kako je kazao, rezultat je dobre komunikacije Državnog inspektorata s poljoprivrednicima, proizvođača mandarina u dolini Neretve.
"Uvjereni smo da će ova odluka izravno utjecati na rast domaćeg gospodarstva, odnosno na povećanje izvoza zaštićenog, izvorno hrvatskog proizvoda, neretvanske mandarine", istaknuo je Mikulić navodeći da su fitosanitarni inspektori tijekom listopada i studenoga prošle godine pregledali više od 15 tona mandarina koje su izvezene u Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Kosovo, Sjevernu Makedoniju i u Crnu Goru.
Iz Državnog inspektorata napominju kako tijekom sezone izvoza plodova mandarina fitosanitarni inspektori obavljaju pregled pošiljaka i izdaju fitosanitarni certifikat.
Ta "svjedodžba o zdravstvenom stanju bilja" prati svaku izvoznu pošiljku do prispijeća u zemlju uvoznicu, a samo prošle godine izdano je 809 takvih certifikata, navodi se.
Fitosanitarnim pregledom pošiljke jamči se da plodovi nisu zaraženi nijednim karantenskim štetnim organizmom.
Kako bi plodovi mandarine bili u skladu s tržišnim standardima voća i EU standardima za mandarine, nadzore će obaviti i poljoprivredni inspektori Državnog inspektorata.
Cilj fitosanitarnih nadzora je spriječiti širenje karantenskih štetnih organizama kao što je sredozemna voćna muha (Ceratitis capitata), štetnik koji u Hrvatskoj, između ostaloga, napada plodove mandarine, ističu iz Državnog inspektorata napominjući kako ličinke te sitne mušica uzrokuju gnjiljenje i neupotrebljivost plodova.
Ako uoči zaraženu pošiljku inspektor za nju ne izdaje fitosanitarni certifikat te naređuje provođenje zakonom propisanih higijenskih mjera, navodi se u priopćenju Državnog inspektorata.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Državni inspektorat Berba mandarina Fitosanitarni certifikat Izvoz mandarina
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/