Pretraga tekstova
Senzor koji pomoću infracrvenog zračenja može razlikovati vrste kukaca sposoban je otkriti brzinu udarca njihovih krila, veličinu tijela u odnosu na raspon krila te boju.
Pesticidi uništavaju insekte koji nanose štete usjevima, no nažalost često utječu i na korisne kukce koji, primjerice, oprašuju biljke ili ih štite od napada lisnih uši. Na to se posljednjih godina sve više upozorava jer predstavlja problem za biološku raznolikost.
Kako je opisano u nedavnoj studiji, novi izum obećava promijeniti takvu dinamiku. U suradnji s tvrtkom FaunaPhotonics, istraživač sa Sveučilišta u Kopenhagenu, Klas Rydhmer razvio je tehnologiju koja može razlikovati korisne insekte od štetnih.
"Razvili smo algoritam koji u tandemu sa senzorom može identificirati polja s velikim brojem štetnika. Tako poljoprivrednik može ciljano koristiti pesticide umjesto da ih primjenjuje svugdje i nepotrebno šteti korisnim kukcima", objašnjava Rydhmer, doktorand na Odjelu za geoznanosti i upravljanje prirodnim resursima za news.ku.dk.
Dodao je i to da im je sljedeći korak senzore učiniti mobilnima kako bi mogli točno mjeriti gdje su štetnici u polju. Tako će poljoprivrednik možda trebati prskati samo desnu stranu polja. "Naša tehnologija će smanjiti upotrebu kemijskih tvari štetnih za okoliš", istaknuo je inovator.
U suradnji s tvrtkom FaunaPhotonics ovaj je stručnjak razvio solarni senzor koji pomoću infracrvenog zračenja može razlikovati vrste insekata. On je sposoban otkriti brzinu udarca krila kukaca, veličinu tijela u odnosu na raspon krila te njihovu boju. Ove se informacije prenose algoritmu koji ih kategorizira u vrste i obavještava farmera putem računala ili mobilnog uređaja o kojima je riječ.
"To će omogućiti prikupljanje podataka i stanje na poljima iz sata u sat, a otvara i potpuno nove mogućnosti za istraživanje ponašanja insekata kako bismo mogli zaštititi biološku raznolikost", kaže Rydhmer.
Ovi su senzori uglavnom testirani u laboratoriju, a u tijeku su pokusi na oko 15 farmi u Danskoj. Ispitivanje se vrši i diljem Europske unije, a testira se oko 100 senzora.
Tagovi
Klas Rydhmer Senzor Štetnici Pesticidi Biološka raznolikost
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !