Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Strateški plan
  • 07.04.2025. 11:25
  • Zagrebačka, Zagreb

Izmjene Strateškog plana ZPP: Samo 2,7% gospodarstava prima investicijske potpore?

O Prijedlogu 3. izmjena Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. raspravljalo se na Odboru za poljoprivredu Hrvatskog sabora.

Izmjene Strateškog plana ZPP: Samo 2,7% gospodarstava prima investicijske potpore?
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
  • 1.088
  • 128
  • 0

ZPP

"Za potpore u poljoprivredni na godišnjoj razini se isplaćuje 520 milijuna eura, no samo 2,7% gospodarstava prima investicijske potpore, što nije pravedno, nije racionalno niti doprinosi napretku hrvatske poljoprivrede", istaknuto je na sjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora na kojoj je predstavljen Prijedlog 3. izmjena Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027.

Nove izmjene, koje obuhvaćaju izravna plaćanja, sektorske intervencije i ruralni razvoj, rezultat su novog modela provedbe ZPP-a, a kao takve nužno će donijeti izazove i prilike kako za poljoprivrednike, tako i za administraciju.

"S obzirom na važnost ove teme, bitno je da kao svi dionici, zajednički radimo na oblikovanju politike koja će omogućiti održiv i konkurentan razvoj hrvatske poljoprivrede i ovaj proces je odgovornost svih nas", naglasio je ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.

Naime, cilj je provesti šire konzultacije s predstavnicima poljoprivredno-prehrambenog sektora prije dostave konačnog prijedloga Europskoj komisiji na odobrenje.

Nužne promjene

Marijana Petir, predsjednica Odbora istaknula je kako nije prihvatljivo niti opravdano da mali broj poljoprivrednika koristi sva sredstva pa dok neki dobivaju milijune neki se ne mogu uklopiti niti u jednu mjeru te je stava da Prijedlog izmjena Strateškog plana mora donijeti promjene koje će omogućiti da više poljoprivrednika dobije investicijske potpore.

"Tijekom 15 godina rada Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ukupno je krajnjim korisnicima isplaćeno 10 milijardi eura“, dodala je.

S tim da je u razdoblju 2013. – 2025. isplaćeno 8,3 milijarde eura.

Objavljen je Indikativni plan objave natječaja i to prvi put višegodišnji

U Hrvatskoj se osjeća drastičan pad stočarske proizvodnje i istovremeni rast ratarske, istaknuo je Ljubomir Kolarek, što jasno ukazuje na neravnotežu u poljoprivrednom sektoru, a posebno zabrinjava sporost u provođenju natječaja za dodjelu EU sredstava namijenjenih izgradnji farmi, što dodatno usporava razvoj stočarske proizvodnje.

U raspravi su sudionici sjednice Odbora ukazali na važnost potpore mladim i malim poljoprivrednicima, poticanje udruživanja, provedbu strožih mjera kontrole i nadzora kako bi se zaštitila domaća proizvodnja, nužnost osiguravanja sredstava kojima bi se pokrili povećani troškovi veterinarskih usluga.

Potpora ekološkoj proizvodnji

Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP), koji su sudjelovali u raspravi, posebno su naglasili potrebu za povećanjem potpora ekološkoj proizvodnji.

"Ekološka proizvodnja povrća u Hrvatskoj izrazito je deficitarna unatoč rastućoj potražnji i mogućnostima zelene javne nabave za javne institucije, dok je proizvodnja ljekovitog bilja značajna, ali nedovoljno iskorištena. Posebno zabrinjava podatak da imamo samo 24 ekološka pčelara“, istaknuli su tom prigodom.

HSEP se također protivi smanjivanju intenziteta potpora po intervencijama 73.03, 73.10 i 73.11. na 40%, smatrajući da iako bi isto omogućilo sudjelovanje većeg broja korisnika, nitko ne bi dobio dostatna sredstva za kvalitetno provođenje investicija i učinak mjere bi izostao.

"Nepovoljnim smatramo i potpuno ukidanje mjera kojima se potiče udruživanje i kratki lanci opskrbe. Predložene mjere bile su raspisane vrlo ograničavajuće i interes je izostao. No u zemlji malih poljoprivrednika usmjerenih na lokalno tržište, ovakve mjere trebaju biti strateški cilj i potrebno je naći način kako ih približiti stvarnim potrebama, a ne ukidati“, zaključili su iz HSEP-a.

Strateškim planom ZPP-a, treba podsjetit, postavljen je visok cilj povećanja površina pod ekološkom proizvodnjom na 14% do 2030. godine. Niz intervencija osmišljeno je kako bi se smanjila uporaba pesticida, a gnojiva precizno i učinkovito koristila.

Jednako tako, ima za cilj održati ili očuvati veliku biološku i krajobraznu raznolikost, uz još širu primjenu dobrih praksi koje će pozitivno utjecati na ublažavanje klimatskih promjena, očuvati proizvodne resurse, tlo i vodu, te očuvati kvalitetu zraka.

Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

zpp


Tagovi

David Vlajčić Marijana Petir Odbor za poljoprivredu Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođač ZPP Strateški plan Izmjene


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.


Partner

Zeleni ZPP, zeleni Život

Vurnikova ulica 2, 1000 Ljubljana, Slovenija
tel: +386 1 473 53 81, e-mail: info@czd-kmeckiglas.si web: https://kmeckiglas.com/

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]