Obrazovana u inozemstvu, Monika Stefanova se vratila kući s jasnim ciljem - ostati i mijenjati lokalnu zajednicu
Monika Stefanova iz Šumena u Bugarskoj profesorica je engleskog jezika i aktivna članica lokalne zajednice. Nakon završenog obrazovanja u Velikoj Britaniji, gdje je diplomirala engleski jezik i književnost, 2020. godine vratila se u svoj rodni grad. Samo godinu dana kasnije, počela je raditi kao profesorica u srednjoj školi u okrugu u kojem je i sama odrasla. Danas predaje engleski jezik učenicima kojima je to drugi jezik, a paralelno piše i magistarski rad.
Iako je nekoć bio zatvoren za nove ideje, Šumen se posljednjih godina značajno promijenio zahvaljujući radu nevladinih organizacija koje su usmjerene na osnaživanje mladih. "Mladi danas više vjeruju u promjene i žele ostati ovdje. Organizacije su potaknule pozitivnu atmosferu i bolju komunikaciju s lokalnom vlasti", kaže Monika. Od 2017. godine u gradu djeluje i Savjet mladih, savjetodavno tijelo koje surađuje s općinom na kreiranju politika za mlade. Monika trenutačno obnaša funkciju predsjednice Savjeta i ističe kako Grad snažno podupire njihove inicijative.
Volonter zaklade "Podobri" kroz Europski korpus solidarnosti, Mario Dimov, dodaje kako je prostor za mlade "Omladinska sfera" postao središnje mjesto okupljanja mladih kroz organizaciju koncerata i različitih događanja.
Međunarodna iskustva dodatno su obogatila njihov rad. "Tijekom Erasmus projekta 2018. upoznali smo organizaciju iz slovenskog Velenja. Fasciniralo nas je kako su volonteri izgradili grad i osmislili centre za mlade i glazbenike", prisjeća se Monika. Velenje je, kaže, mali grad, ali s jakim osjećajem zajedništva i solidarnosti.
Za razliku od Engleske, gdje su obrazovni sustav i pristup znanju često učinkovitiji, Monika naglašava kako joj je srce ipak ostalo u Bugarskoj: "Osjećam da sam ovdje potrebnija. Predavala sam tri godine i mojim učenicima sam nedostajala. Zbog toga sam se i vratila."
Makroekonomist Iskren Penchev smatra kako upravo ovakvi primjeri mogu pomoći u suzbijanju odljeva mozgova iz Bugarske. "Danas ljudi odlaze s drugačijim namjerama, ali sve više ih se i vraća. Vjerujem da se taj trend može preokrenuti uz dobru politiku i stabilan razvoj."
Upravo kroz ovakve lokalne inicijative, Šumen postaje primjer kako povratak mladih i njihovo aktivno sudjelovanje mogu oblikovati zajednicu - iznutra.
Cijelu 11. epizodu serijala Talenti EU regija pogledajte niže:
Projekt Talenti EU regija, kojeg sufinancira Europska unija, fokusiran je na europski demografski problem odljeva mozgova. Budući da se neke regije bore s rastućom nerazvijenošću i nedostatkom talenata, serijal emisija RTV Slovenije se bavi upravo problemom manjih regija koje napušta mlado i visokoobrazovano stanovništvo. Kroz 26 emisija predstavit će se dobre prakse iz 11 europskih zemalja koje su se uhvatile u koštac s ovim sve brže širućim trendom.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 41 327851,
e-mail: barbara.zrimsek@rtvslo.si
web: https://www.rtvslo.si/talenti-eu-regij/