Poticaji su od 2003. s 1,6 milijardi kuna narasli na 3,6 milijardi u 2010. godini. Oni su održali hrvatsku poljoprivredu koja je u kratkom vremenu prošla tranziciju, odnosno restrukturiranje poljoprivrednih gospodarstava
Zbog novog Zakona o poticajima u poljoprivredi, koji je usklađen sa EU-om, poticaji se više neće isplaćivati prije sjetve nego po ostvarenim prinosima, nakon žetve. Samo u posljednjih osam godina u poljoprivredu su uložene 23 milijarde kuna poticaja, ali i uz gotovo utrostručen poljoprivredni proračun u odnosu prema razdoblju prije 10 godina, Hrvatska iz vlastite poljoprivredne proizvodnje ima samo osam poljoprivrednih proizvoda dovoljnih za svoje potrebe.
Hrvatski poljoprivrednici, naime, i dalje uporno siju pšenicu koje imamo viška i slabo se prodaje. Poticaji u poljoprivrednoj proizvodnji za ovu kalendarsku godinu su, nakon mnogo pregovora, zamrznuti na 2000 kuna ili 88,6 posto od punog iznosa, što je dva posto više nego lani.
Poticaji su od 2003. s 1,6 milijardi kuna narasli na 3,6 milijardi u 2010. godini. Oni su održali hrvatsku poljoprivredu koja je u kratkom vremenu prošla tranziciju, odnosno restrukturiranje poljoprivrednih gospodarstava.
Poljoprivreda nije visoko akumulativna grana, a u zemljama koje nisu imale socijalizam u nju se ulagalo generacijama. Hrvatska je taj put morala proći u 15-ak godina, a bez investicijskih potpora kapitalnim ulaganjima poljoprivreda bi bila na razini susjednih zemalja.
U Hrvatskoj je uskakanje države pridonijelo tome da je domaći izvoz lani porastao 36 posto, a uvoz je smanjen.
Ulaskom Hrvatske u EU domaća poljoprivreda dobit će znatno širi financijski okvir, više novca, što znači više od šest milijardi kuna na godinu.
Inače, u Uniji se više izdvaja za regionalni razvoj nego za poljoprivredu. Riječ je o gotovo milijardu eura koji će nam biti na raspolaganju, ali moramo biti spremni u konačnici i iskoristiti ta sredstva. Hrvatska očekuje od 2012. do 2013. godine, 144 milijuna eura za tržišne mjere i izravna plaćanja u poljoprivredi.
Autor: MARINKO PETKOVIĆ
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Marijan Balić
prije 13 godina
smeće od članka!za početak: o kojem i kakvom restrukturiranju poljoprivrednih gospodarstava govorimo? pa recite što da sijemo i sadimo pa ćemo tako i raditi, a ne da se nakon berbe/žetve jave pametnjakovići i kažu kako nečega ima manjka jer su svi sijali pšenicu! :Dravnoteža gospodo, ravnoteža nam treba! to ne kreće od poljoprivrednika na terenu! to kreće od ministarstva i ostalih uhljebljenih činovnika različitih agencija i organizacija.
branko brezarić
prije 13 godina
bajke,poticaji su se baš zbog eu počeli isplačivat po površini a ne po prinosu, a i ako se uključi malo logika vidi se da je to nemoguće provesti ,jer tko će na primjer iči vagat nečiji kukuruz u klipu na tavanu a koristi ga za vlastite potrebe...
Vedran Stapić
prije 13 godina
dobro je to što će se na taj način stimulirati oni koji bolje rade i više ulažu i više znaju ... a loše što će poljoprivrednici tu godinu biti bez novaca za sjetvu a ova priča o milijardama koje nas čekaju u EU ... smiješno .. pa sada korisimo 10 onoga što nam je raspoloživo iz fondova ....