Pretraga tekstova
Do kraja svibnja se očekuje isplata preostalih regionalnih plaćanja (55 posto) te premija za ovce i koze (70 posto). Od ovrhe će biti izuzeti iznosi u visini do 50.000,00 kuna.
Tekst koji je objavljen pod naslovom "Sredinom svibnja isplata drugog djela poticaja" izazvao je veliku pažnju čitatelja koji su putem komentara postavili konkretna pitanja na navedenu tematiku. Odgovore na neke od njih smo zatražili i u ekspresnom roku dobili od glasnogovornice Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu, ruralnom razvoju Leticije Hrenković.
Posebno zanimljivo pitanje bilo je zašto se korisnicima koji imaju blokirani bankovni račun ne omogući isplata drugog dijela poticaja na zaštićeni račun, kada je zakon izglasan? U Hrvatskoj je česta situacija da su kreditom opterećene fizičke i prave osobe u ne mogućnosti uredno podmirivati svoje obaveze. Glavni razlozi za to su osjetno manja zarada novca zbog loše gospodarske situacije, enorman rast rate kredita uslijed kretanja tečaja CHF.
Vjerovnici na poticaje gledaju kao na poslovne prihode koje mogu ovršiti u svrhu naplate duga. Poljoprivrednim subjektima poticaji su živi novac, slamka spasa za održavanje proizvodnje i stvaranje zarade kojom će u konačnici i podmirivati svoje obaveze. Prema odgovoru iz Agencije, iznosi do 50.000 kuna trebali bi biti izuzeti od ovrhe.
Zakon o poljoprivredi u članku 141. "Podaci o bankovnim računima stranaka" navodi da je od ovrhe izuzet iznos u visini do 50.000,00 kuna, a toga će se Agencija za plaćanja u poljoprivredi pridržavati prilikom isplate drugog dijela potpore.
Na pitanje što je s poticajima u kozarstvu, stigao je odgovor kako je premija za ovce i koze isplaćena u 30%-tnom iznosu i kako se do kraja svibnja planira isplata preostalog iznosa.
Naravno, uvijek je aktualna tema prvi rok isplate poticaja jer se po nepisanom pravilu iza svake isplate vuku repovi. U detaljnom odgovoru stoji kako je u prvom dijelu isplate isplaćeno je regionalno plaćanje (sve vrste korištenja zemljišta, livade i pašnjaci) u 45%-tnom iznosu. Državna pomoć (za mliječne krave, raspolodne krmače, šećernu repu, duhan i maslinovo ulje) isplaćena je u 100%-tnom iznosu, kao i ekološka i integrirana proizvodnja, očuvanje izvornih pasmina domaćih životinja i zaštićenih kultivara bilja. U drugom dijelu isplate čiji se početak planira za mjesec dana isplatit će se preostali iznos regionalnog plaćanja.
Foto: depositphotos.com, @budabar
Povezana stočna vrsta
Tagovi
Ovrha Krediti Isplata Poticaji Blodaka Zaštićeni račun Banke Blokirani Leticija Hrenković APPRRR Kozarstvo Regionalna plaćanja Državna pomoć Ekološka proizvodnja Očuvanje izvornih pasmina
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
pagora23
prije 10 godina
Meni je za 50 koza uplaćeno samo 750kn za nešto .
ERNEST PAJDLIN
prije 10 godina
Trebalo bi ili mora biti isplaćeno na zaštićeni račun,to je pitanje koje mući nas blokirane,a odgovora nema jer se čeka ovaj lik od nesposobnog ministra