Pretraga tekstova
Daljnji rast već kritično visokih cijena plina za europsku industriju mogao bi dovesti do pada potrošnje
Isporuke plina iz ruskih plinovoda Europi mogle bi doseći novu povijesno najnižu razinu u kolovozu, navodi se u izvješću Centra za energetski razvoj, prenosi agencija Tass.
Navode kako bi do kraja godine proizvodnja ruskog Gazproma mogla pasti ispod 400 milijardi kubičnih metara. Njihova isporuka Europi iznosila je u srpnju oko 3,5 milijardi m3 što je pad od 25 posto u odnosu na lipanj, dok su cijene u sedmom mjesecu porasle 60 posto, u odnosu na šesti.
Početkom ovoga tjedna Gazprom je objavio da ne isključuju mogućnost da bi cijene u Europi ove zime mogle porasti iznad rekordne brojke od 4.000 dolara za 1.000 kubičnih metara. Argument za ovaj rast pronašli su u cijenama plina na europskom tržištu koje su dosegle 2.500 dolara za 1.000 m3. "Prema procjenama, ako se taj trend nastavi, cijene će ove zime premašiti 4.000 dolara za 1.000 kubičnih metara", najavili su.
Naime, Gazprom je od početka godine smanjio proizvodnju za 13,2 posto, a izvoz za trećinu. Od siječnja do sredine kolovoza proizveli su 274,8 milijardi, a izvezli 78,5 milijardi kubičnih metara plina.
Kako bi nadoknadili pad opskrbe Sjevernim tokom, cijena bi trebala porasti za oko 25 posto u kolovozu. No, stručnjaci Centra smatraju da je takvo povećanje malo vjerojatno jer su trenutačne već kritično visoke za europsku industriju, a daljni bi rast, posljedično, samo doveo do pada potrošnje u EU.
Istodobno, komentiraju da smanjenje isporuke Sjevernim tokom na oko 33 milijuna kubičnih metara dnevno nije rezultiralo padom stope punjenja podzemnih skladišta plina. Tako će primjerice Njemačka već ovog mjeseca moći postići svoj cilj opskrbe za 95 posto prije sezone grijanja, u slučaju da se zadrži trenutna stopa popunjenosti.
Tagovi
Cijena plina Gazprom Isporuka plina Pad potrošnje Ruski plin
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/