Pretraga tekstova
S kojima problemima se susreću proizvođači? Kome pogoduje novi zakon o poljoprivrednom zemljištu? Kako bi se trebali obračunavati poticaji? Pogledajte intervju s Ivicom Malnarom ...
Poljoprivredni proizvođač Ivica Malnar dolazi iz Bekteža. Ljubav prema poljoprivredi naslijedio je još kao dijete od oca. Sa tek pet godina sjeo je za volan traktora, a dvije godine kasnije prvi put je samostalno otišao u polje. Tada je bio premalen da bi dokučio papučice pa je uz pomoć prijatelja, koji je pritiskao kvačilo, stigao do njive.
Kada se 1997. godine oženio, umjesto odlaska na bračno putovanje, svadbeni poklon namijenio je za novi kombajn. Tada je shvatio da se od poljoprivrede može dobro živjeti, te je kontinuirano odlučio ulagati u poljoprivrednu mehanizaciju.
Ivica Malnar je poljoprivrednik koji je uvijek u toku s najnovijom tehnologijom. Osim obrade poljoprivrednog zemljišta puno pozornosti posvećuje proučavanju noviteta u mehanizaciji kako bi povećao svoju proizvodnju. OPG Malnar Ivica je najveći privatni poljoprivredni proizvođač u Požeško - slavonskoj županiji. Braća Malnar danas vode poljoprivredni obrt u kojem zapošljavaju šest, a tijekom sezone dodatnih 15 djelatnika. Za vlastite potrebe obrađuju 350 hektara zemlje, a za suradnike još 230.
Veseli ga otići na njivu i vidjeti kako od vlastitog rada biljka izlazi iz zemlje i da se rađa novi život, ali naglašava kako ne postoji ništa bolje od zagrljaja vlastite djece.
Za samo bavljenje poljoprivredom kaže da je mukotrpan posao, a pravi rezultati vidljivi su tek nakon nekoliko godina. Sustav poticaja nije pravedan jer se novci dodjeljuju po zasijanom hektaru, a ne kilogramu prinosa. Problem koji muči seljake je i ishodovanje obećanih prava, a jedini način na koji u zadnje vrijeme mogu doći do njih su prosvjedi. Novi zakon o poljoprivrednom zemljištu također ne pogoduje malim proizvođačima. On ima svojih dobrih i loših strana. Ovim zakonom ne pogoduje se malim proizvođačima jer su veliki sustavi izjednačeni s OPG-om. Veliki sustavi su svoju zemlju dobili na koncesiju od 50 godina, malim proizvođačima boduje se gospodarski program te ne mogu konkurirati.
U video prilogu Televizije Požega možete pogledati intervju sa Ivicom Malnarom - njegovo viđenje trenutne poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj, dojmovi oko ulaganja u nove investicije u poljoprivredi, ulazak u Europsku uniju, problem oko zakona o poljoprivrednom zemljištu...
Autor: M.B.
Tagovi
Ivica Malnar OPG Poljoprivredni proizvođač Poticaji Kombajn Traktor Prosvjedi Darko Aračić Agronom Mario Glavaš Andrej Markulin Galić d.o.o.
Autorica
Više [+]
Maja je administratorica/urednica AgroKluba. Završila je diplomski studij financijskog managementa na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Zanima se za društvene mreže, community management i SEO. Osebujnog glazbenog ukusa :)
Partner
Požega,
Hrvatska
tel: 034 202-192,
e-mail: info@poljoprivredna.tv
web: http://www.poljoprivredna.tv
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/