Pretraga tekstova
Poljoprivrednici iz okolice Belišća ne koriste besplatnu vodu, koju je država dovela do njihovih oranica. Od mogućih 500 hektara navodnjava se svega 60-ak
40 milijuna kuna uložila je država u pilot projekt navodnjavanja Veliškovci-Gat. Hidranti su došli do njiva, voda je besplatna, međutim većina se poljoprivrednika nije priključila na sustav navodnjavanja.
'Zato što se nema novca. Trebaju se kupiti ti topovi i to. Mi se bavimo više ručno, znači izvlačimo crijeva', kaže Ivica Jurkin, iz Gata.
Jedan od razloga zašto poljoprivrednici ne koriste ovaj besplatni sustav navodnjavanja skupi su uređaji za navodnjavanje. Primjerice, jedno kišno krilo stoji oko 150 tisuća kuna. 'To je dosta veliki iznos, koji se treba investirati uz skupu povrtlarsku i voćarsku proizvodnju', kaže Josip Koprivnjak.
Poljiprivrednici znaju da bez vode ne mogu proizvoditi. No, nažalost, nesigurno ih tržište koči u ulaganju u sustav navodnjavanja. 'Nemamo siguran plasman. Znači ako ćemo proizvesti određene količine, koje nitko neće otkupiti. Ljudi nemaju sigurnost', dodaje Koprivnjak.
Sustavom navodnjavanja upravlja grad Belišće, kojemu pripadaju naselja Veliškovci i Gat. Gradu je u interesu da ovaj projekt u potpunosti zaživi.
'Poljoprivrednicima s područja grada Belišća mi smo stvorili veliku šansu, da uz pomoć vode proizvedu kvalitetne proizvode i zaposle 3-4 čovjeka po hektaru', kaže Zvonko Borić, gradonačelnik Belišća.
Hrvatska leži na vodama. U Veliškovce i Gat voda stiže upravo iz rijeke Drave. No, dok Hrvatska ne riješi pitanje otkupa, tržišta, skladištenja i prerade poljoprivrednih proizvoda, samo ulaganje u navodnjavanje nema smisla.
Autor: Anita Martinović
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!