Pretraga tekstova
Otrov u mlijeku: Ministarstva šute o konkretnim potezima, mljekari dobivaju neugodne dopise
Dok resorna ministarstva i dalje šute o konkretnim potezima, tvrtka Meggle Hrvatska, iz koje su ovih dana izvijestili kako su zaprepašteni nalazom povišene razine aflatoksina u njihovu mlijeku, prestala je otkupljivati mlijeko od nekih mljekara u istočnoj Hrvatskoj. Među njima je i farma Landida Davora Adžića u Tordincima, nedaleko od Vinkovaca, sa 40 zaposlenih i čak 250 muznih krava.
- Dobio sam dopis da, dok nalazi ne budu negativni, prestaju otkupljivati mlijeko s moje farme. Rezultati su pokazali da razina alfatoksina iznosi 0,08 i radi toga smo sad u velikim problemima. Krave dnevno daju oko 7000 litara mlijeka koje sad moramo neškodljivo uklanjati. Riječ je o dnevnim gubicima od 20.000 kuna - kaže Adžić kojemu ne ide u glavu kako Ministarstvo poljoprivrede već 15-ak dana, koliko traje afera oko mlijeka, ništa ne čini, a po njegovim spoznajama, ista je situacija s još najmanje 280 farmi u istočnoj Hrvatskoj. Farmerima ne ide u glavu da se za povlačenje spornoga mlijeka s polica morala čekati potvrdna analiza iz Beča, a da bi Meggle prestalo otkupljivati dovoljna mu je orijentacijska analiza koja može biti i lažno potvrdna.
- Godinama nitko ništa nije činio, provjeravao, niti kontrolirao. Kako ću plaćati kredite i radnike - očajan je Adžić. Do zaključenja ovoga izdanja iz Megglea nismo dobili odgovor. S obzirom na to da nema nikakvog naputka od veterinarske inspekcije, Vindija, doznajemo, i dalje otkupljuje mlijeko od svih farmera, a brine se i za stočnu hranu svojih kooperanata. Isto je i s Dukatom.
Autor: Jolanda Rak Šajn / Branimir Bradarić / Ivana Barišić
Izvori
Tagovi
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Opg Goran
prije 12 godina
cuo na radiju,,da i dukat ne otkupljiva,,,,jakovina je na medenom mjesecu,,nema vremena raspravljat o seljacima,