Pretraga tekstova
Nešto je sporadično u pojedinim krajevima i napravljeno, ali gotovo je to ništa od planiranog i danas navodnjavamo tek nekih 20-tak tisuća hektara. Očekivalo se da će se uložiti dvije do tri milijarde kuna, a navodno se u te projekte uložilo tek nekih 300 milijuna.
Šarena laža je baš zgodan naziv za brojne pojomve koji su se izgubili u vremenu. Jedan od takvih je i NAPNAV. Prije desetak godina, da tako kažemo, godine su bile normalne. Ljeta su bila topla i suha.
I tada je trebalo nešto smisliti da bi se privlačilo pažnju. Staro je pravilo bilo u socijalizmu kada si nešto trebao raditi, a nisi htio napraviti sam, onda oformiš komisiju. I ta komisija nikada ništa ne napravi. Tako su u vrijeme raznih izbora svi spominjali navodnjavanja. Onda su se mnogi sjetili da bi za kojekakve programe i studije mogla uzeti sredstva pa je smišljen naziv NAPNAV.
Dolazi od mnogo riječi koje sve govore, a ne rade ništa. Ovako to glasi, Nacionalni program raspolaganjem poljoprivrednim zemljištem i navodnjavanjem. Onda to kao skraćeno ide više kao Nacionalni program navodnjavanja i od tuda tu zvučni naziv. I upravo mu danas odgovara pridjev korišten u prošlim predsjedničkim izborima, Šarena laža. Danas, 10 godina nakon toga ni N od navodnjavanja u Hrvatskoj nemamo.
Ministar je tada, 2005. godine imenovao Stručni tim koji je zadužen za koordinaciju izrade i usvajanje strategije sadašnjeg i budućeg razvoja navodnjavanja u RH s ciljem poboljšanja gospodarenja prirodnim resursima, organizacije poljoprivredne infrastrukture i tržišne ekonomije poljoprivrednim proizvodima.
Strategija je izrađena i usvojena od strane Stručnog tima u srpnju 2005. godine pod nazivom Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama u Republici Hrvatskoj – NAPNAV, a nositelj tog projekta bila je jedna visokoškolska ustanova koja se bavi školovanjem poljoprivrednog kadra. I onda je tu strategiju za koju je svatko dobio po koju kunu usvojila i Vlada RH.
Nacionalni projekt navodnjavanja - NAPNAV trebao se provoditi kroz tri faze koji su vjerojatno stali na prvoj i danas se o tome više ništa, bar ne javno, ne govori. Postoje i planovi po županijama i nekakve projektne dokumentacije koje čekaju se neke nove izbore i sušne godine kada će nam mlatiti time pred nosom.
Nešto je sporadično u pojedinim krajevima i napravljeno, ali gotovo je to ništa od planiranog i danas Hrvatska navodnjava tek nekih 20-tak tisuća hektara. Očekivalo se da će se uložiti dvije do tri milijarde kuna, a navodno se ubolo u te projekte tek nekih 300 milijuna. Tko je novce dobio, gotovo da nije moguće saznati, barem ne nekim regularnim putem. Zna se da je jedna velika poljoprivredna tvrtka dobila najviše tih novaca i napravila posao. Ali od navodnjavanja hrvatskih oranica u globalu, danas, 10 godina nakon NAPNAV-a - ništa.
A trebalo se navodnjavati u prvom naletu minimalno 35 tisuća hektara. I to je ništa spram gotovo 300 tisuća hektara koje je moguće navodnjavati, i to vrlo povoljno. Bilo je planirano da država pokriva manjim gospodarstvima 30 % troškova gradnje infrastrukture dovođenja vode do parcele, a onima malo većima i do polovice sredstava. Takva su primjerice gospodarstva s pet do 10 hektara zemljišta. Onim velikima koji bi navodnjavali više, pa primjerice 200 i više hektara, država bi dala i 80 % sredstava potrebna za ta ulaganja.
Kaže se da trošak takvog navodnjavanja po hektaru stoji 10 tisuća eura, što se isključivo odnosi na dovođenje vode do zemljišta. Dakle, ne i za sisteme za prskanje, navodnjavanje i raspodjeljivanje vode. Sada kada su poplave u pitanju, tek se šuti i ne spominje da svake godine za ovu stavku u proračunu ima sve manje novaca.
Tagovi
Idrofoglia Navodnjavanje Sistemi Tifon Kišna krila Kišne rampe Top Vlada Proračun NAPNAV Hektar Stručni tim Dovođenje vode
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom, dugogodišnji dopisnik, novinar i urednik u Glasu Slavonije, osnivač i urednik AgroGlasa od 2000. do 2008. Urednik EU Agro Info od 2008 do 2013., urednik Agrotehnike, izdavač brojne stručne poljoprivredne literature. Kolumnist Agrokluba od 2008.godine. Nekadašnji suradnik Gospodarskog lista, Nove Zemlje. Član Hrvatskog novinarskog društva od 1993.godine i član Izvršnog odbora Zbora agrarnih novinara HND.
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!
Zea mays
prije 10 godina
Najbolji primjer navodnjavanja su naši susjedi U Italiji koji žive u krugu jezera Lago di Garda, Verona... gotovo sve poljoprivredne površine navodnjavju i obrađuju, tamo i da hoćete ne možete vidjeti korov. Sprovedena je betonska kanalska mreža (prema pričanju jednog njihovog seljaka izgradio ju je još Musolini), auuu, koliko je to godina!? Njihova godišnja "tarifa" je bila prije nekoliko godina oko 100 Eura/ha navodnjavane površine bez obzira na litre. A naši NAPNAV ni za idućih 25 godina neće znati kako im se zove agencija i za šta je "izmišljena" netko je "zaposlen" (iako ništa ne radi) i još dobiva plaću...ovo treba zaštititi u EU to je izvorni hrvatski proizvod " AGENCIJA"...jedna riječ a tisuću značenja.