Prvi puta proglašena su područja važna za očuvanje morskih ptica iz roda cjevonosnica - gregule (Puffinus yelkouan) i kaukala (Calonectris diomedea)
Udruga Biom, zajedno s udrugom Sunce iz Splita, Parkom prirode Lastovsko otočje i organizacijom BirdLife Malta, u sklopu europskog projekta LIFE Artina utvrdila je područja važna za očuvanje ugroženih vrsta morskih ptica cjevonosnica gregule (Puffinus yelkouan) i kaukala (Calonectris diomedea), te su predložili proglašenje zaštite tih područja.
Sada se to, ističu, konačno dogodilo i Hrvatska je usvajanjem nove Uredbe o ekološkoj mreži na sjednici Vlade RH 5. lipnja 2025. proširila ekološku mrežu Natura 2000 i na morsko područje te je proglasila svoja prva područja važna za očuvanje ptica - isključivo na moru.
Morske ptice danas se smatraju najugroženijom grupom ptica - više od 30 % njihovih vrsta ugroženo je na globalnoj razini prema kriterijima IUCN-a (International Union for Protection of Nature), te je gotovo pola njihovih populacija u opadanju, poručuju iz Udruge Biom. Razlozi za to su mnogi, od smanjenja kvalitete staništa za gniježđenje, utjecaja invazivnih vrsta sisavaca koji im jedu jaja i ptiće, do klimatskih promjena, smanjenja dostupnosti hrane i stradavanja u ribolovnim alatima.
Pomoću sustavnih terenskih obilazaka i korištenjem GPS odašiljača postavljenih na ptice u svrhu njihova praćenja, u okviru projekta LIFE Artina u kojem je Udruga Biom partnerski surađivala s Udrugom za prirodu okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita i organizacijom BirdLife Malta, te Javnom ustanovom Park prirode Lastovsko otočje na čijem se području provodilo istraživanje, kartirana su kretanja tih ptica i utvrđena područja na moru važna za njihovo očuvanje (POP).
"Pritom treba napomenuti da su Uredbom u mrežu uvrštena samo dva nova takva područja - Lastovski kanal i Sjeverni Jadran, dok tri druga nova područja, Korčulanski kanal, Hvarski kanal i Istočnomljetski kanal i proširenje dvaju postojećih; Lastovsko otočje i Pučinski otoci nisu uvršteni u ekološku mrežu", poručuju. Dodaju kako Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ta područja nije obuhvatilo iako su po znanstvenim kriterijima i ona ključna, uz obrazloženje da proglašenje tih područja zahtjeva dodatnu intenzivnu prethodnu komunikaciju s dionicima.
Ako vam je šuma unutar zaštićenog područja imate pravo na kompenzaciju
"Što se tiče područja na moru obuhvaćenih ekološkom mrežom, nadamo se da će u skoroj budućnosti za njih biti usvojene i konkretne mjere očuvanja predožene projektom, kao što su izmjene u načinu provedbe ribolova te ograničenja određenih ljudskih aktivnosti unutar tih područja", ističu te smatraju da, kad se to dogodi, u pravom će smislu zaživjeti zaštita naših najugroženijih morskih ptica na pučini.
"Nadamo se da će Hrvatska nastaviti ovim tempom, osobito kad je riječ o ispunjavanju obveze proglašenja 10 % mora pod strogom zaštitom", istaknula je voditeljica projekta LIFE Artina, Zrinka Jakl iz udruge Sunce.
Tekst realiziran u sklopu serijala Krtica - sufinanciranog iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tagovi
Autorica