Posljednja veća u Hrvatskoj zabilježena je prije tridesetak godina, a zadnji Zakon o komasaciji datira od 2015. i od tada nije učinjeno ništa.
"Komasacija može biti posebno snažan multiplikator privatnih investicija zbog čega bi za ovu agrarnu mjeru trebalo izdvojiti daleko više novca i potaknuti ovaj proces još snažnije kako bi se kroz njega privuklo privatne ulagače i potom potaknulo nova ulaganja u gore nabrojane sektore“, poručio je predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović.
Plan oporavka, dodaje, odlična je prilika da se ona nakon 30 godina pokrene, ali za taj proces sadašnja izdvojena sredstva tj. 988 milijuna, od čega je za unaprjeđenje sustava za restrukturiranje poljoprivrednog zemljišta i komasaciju namijenjeno 288 milijuna kuna - su premala.
Sektor je, pojašnjava Jakopović, pogođen rascjepkanošću zemljišta i proizvođači smatraju da je hitno potrebno urediti taj sustav. Naglašavaju da treba voditi računa o politikama koje se kose s procesom okrupnjivanja, kao što je slučaj s politikom nasljeđivanja poljoprivrednog zemljišta kojom se poništavaju napori uloženi u okrupnjivanje zemljišta.
"Uspostavom sustava i postupcima komasacije doprinijet će se okrupnjavanju posjeda i racionalizaciji troškova proizvodnje, a iako je okrupnjavanje zemljišta tek početak u rješavanju mnogih problema poljoprivrede i prostora, a ne konačni cilj, potrebna su ozbiljnija sredstva koja će potaknuti ovaj proces“, napominje.
Djelatnosti poput voća, povrća, ljekovitog bilja, prerade poljoprivrednih i nepoljoprivrednih proizvoda, smatraju iz HPK odličan su pokazatelj zapošljavanja u kratkom vremenskom roku i mogli bi kroz Plan oporavka biti daleko bolje iskorišteni, uz više novca za privatne investicije u sektoru.
"On će u najvećoj mjeri biti temelj za buduće ozbiljnije investicije i jače tehnološko osnaživanje manjih poljoprivrednih gospodarstava koji danas gube jako puno snage, energije i novca na obrađivanje velikog broja malih parcela zemlje koje su razbacane na različite strane što im otežava posao“, smatra predsjednik HPK.
Važnost i neophodnost komasacije, kaže, vidljiva je i iz današnje strukture poljoprivrednih površina.
Tako je prema podacima koje su prezentirali stručnjaci s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, u 2018. u Hrvatskoj bilo registrirano 157.394 OPG-ova, s prosječno 7,2 ha površina u 8,6 parcela prosječne veličine 0,8 ha po parceli.
Pritom su vidljive velike razlike po županijama. Površinski najveća poljoprivredna gospodarstva su u Vukovarsko-srijemskoj (18,7 ha), Osječko-baranjskoj (17,9 ) te Virovitičko-podravskoj županiji (13,2 ha).
Nadalje, najveće prosječne također su najveće u ovim županijama, Osječko-baranjska 2,5 ha, Vukovarsko-srijemska 2,1 te Virovitičko-podravska 1,5 ha.
Ostale su s daleko nepovoljnijom strukturom te su najmanje prosječne veličine u Dubrovačko-neretvanskoj (0,2 ha) i Krapinsko-zagorskoj (0,3 ha).
"Zbog mnogih razloga, a prvenstveno visokih troškova uređenja zemljišta, komasacija se i preporučuje za županije s manjim brojem, ali prosječno većih zemljoposjednika, dok se za ostale županije savjetuje neki drugi oblici okrupnjavanja površina i proizvodnje, kao što je dragovoljna zamjena, prodaja ili stvaranje nekih proizvođačkih oblika povezivanja, npr. proizvođačkih organizacija“, objašnjava Jakopović.
Povećane potpore ne daju učinka, mliječnom govedarstvu prednost kod dodjele zemlje?
Poznato je, prisjeća se, da je posljednja veća u Hrvatskoj zabilježena prije tridesetak godina, a zadnji Zakon o komasaciji datira od 2015. i od tada nije učinjeno ništa.
"Logično je pitanje bilo zašto se u međuvremenu nije ništa učinilo. Odnosno, je li se od nje odustalo i gdje je problem, odnosno tko je za to kriv", pita za kraj.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Poslano je jučer Plenkoviću , njegovom ministru pravosuđa Malenici , ministrici Vučković , Milanoviću bivšem predsjedniku SDP , KUKURIKU koalicije , sada predsjedniku RH , Peđi Grbin zastupniku i predsjedniku SDP . Savezima ; općina , gradova , županija , sutra ide na adrese većem broju pa tako i AGROKLUBU i Društvu agrarnih novinara ! PRIJEDLOZI zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE ! *** Prijedlog zakona sadrži ; - ustavnu osnovu za donošenje zakona , posljedice koje će donošenjem zakona proisteći , ocjenu izvora sredstva za provođenje zakona ! *** Za provođenje nekih budućih zakone NE TREBA NOVAC ! NOVAC će trebati za OBEŠTEĆENJE ako ima 2 ili više nasljednika te za KUPNJU OPG , KUPNJU PRIVATNE ZEMLJE , A ISPLATA ZA DRŽAVNU sa sadašnje JEDNOKRATNE da ide do 20 godina ! NOVAC će trebati za IZUMRLA SELA i SELA pred IZUMIRANJEM , za IZGRADNJU malih i velikih akumulacija , sustava za navodnjavanje ! *** Jakopović i HPK NEMAJU veze o poljoprivredi ! *** Dobiti će Jakopović i NJEGOVA SKUPŠTINA što PREDLAŽEM , imati će mogućnost da svoja > VISOKOUMNA > znanja predlože u INTERESU OPG ! *** Od 1918 i SRPSKO - hrvatske agrarne reforme , od 1945 i reforme Brozovih komunista imamo 2 modela ; 1 poljoprivrednih poduzeća i malih IZUMIRUĆIH seljačkih imanja koji se pretvorio u izumiranje cijelih sela ! **** AKO se želi POVIJESNI pomak , onda ide REZ sa raspolaganjem sa PRIVATNOM i PODRŽAVLJENOM zemljom ! *** SA PRIVATNOM prvo MORAMO zaustaviti USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika , a ovo se MOŽE sa izmjenom Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima te PLAGIRANIM Beogradskim Zakonom o nasljeđivanju ! KOMASACIJOM SE NEĆE NIŠTA BITNO PROMIJENITI
Đuro Japaric
prije 4 godine
Stjepane , moraju razmišljati hrvatski političari jer ovo što imamo posljedica je njihovog SLUGANSKOG položaja u Austro - Ugarskoj , Kraljevini SHS , Brozovoj Jugoslaviji ! Dvostruku evidenciju imamo iz Carske Austrije , Zakon o nasljeđivanju iz Beograda i 1965 - plagiran u Zagrebu 2003 , Zakon o poljoprivrednom zemljištu iz 1991 kada ova kvazi državica nije bila ni međunarodno priznate i 1991 - 2021 Vlade prave cirkus sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu ! A Zakon o komasaciji u velikom dijelu NIJE moguć provesti ! Zato tu treba ići PRAVO prvokupa susjedne parcele , zamjena uz plaćanje manjih taksi nego sada i BROJ 1 , ZAUSTAVITI usitnjavanje i povećanje broja vlasnika sa NOVIM Zakonom o nasljeđivanju te IZMJENOM članka 1 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , jer sada Stjepane ako imš 300 poljoprivrednih parcela po 1 možeš prodati građanima Zagreba , Splita !
Stjepan Žunac
prije 4 godine
Đuro nije problem zakoni. Neka ljudi počmu unaprijed počmu razmišljati i riješavati u obitelji da ne dolazi do rasitnjavanja. Dakle OPORUČNO riješavanje unaprijed "razdiobe" tko šta dobiva nakon smrti roditelja.
Đuro Japaric
prije 4 godine
Mladene , predstavnici marionetske Vladine HPK , bili su u Povjerenstvu Jakovine i Tolušića prilikom pisanja Nacrta zakona o poljoprivrednom zemljištu ! Sadašnji je najveće SMEĆE od 1991 za OPG ! Mora se napisati NOVI Zakon u kojem bi se riješilo i OKRUPNJAVANJE podržavljenih parcela na način da se parcele koje se dodiruju SPOJE u JEDNU parcelu ; RH 1 , RH 2 , RH 2 - SPAJAJU se i vode kao RH 1 ! PRAVO PRVOKUPA ; Mladen parcela 1 , RH 2 , Đuro 3 , ako RH prodaje parcelu MORA ponuditi susjedima ! Isto vrijedi i za PRIVATNO ; PARCELA 1 Plenković , parcela 2 Mladen , parcela 3 Grbin , pa ovo objasni Plenkoviću i Grbinu , nisu toliko TUPAVI da ovo ne mogu shvatiti ?
Đuro Japaric
prije 4 godine
Mladene nemaš veze o poljoprivredi ! Prvo moramo ZAUSTAVITI proces usitnjavanja i POVEĆANJA broja vlasnika zemlje , a to je moguće sa izmjenom Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , te BEOGRADSKIM Zakonom o0 nasljeđivanju ! Okrupnjavanje parcela može brže ići sa SLOVENSKIM modelom prvokupa , a to je za TUPAVE hrvatske političare viša matematika , zamijenom privatne za privatnu parcelu , zamjenom privatne za podržavljenu !
Stjepan Žunac
prije 4 godine
Komesacija je jedini način da razni zelenaši okrupe ciljano komadiće koje su "kupili" uzeli na razne načine, te na taj način dođu do one zemlje u komadu koja vrijedi ... Privatno tko je razmišljao taj je sam sebe okrupnio. Osobno se vodim svojim primjerom.