Pretraga tekstova
Opasni virus se širi preko divljih ptica i životinja na farmama. Na velikim farmama obavlja se eutanaziranje peradi, dok su male stavljane u karantenu.
Ptičja gripa se i dalje javlja u zemljama Europske unije. Do 21. veljače 2022. godine najviše slučajeva zaraze zabilježeno je u Francuskoj, njih 285, zatim u Mađarskoj 29, Poljskoj 20, Italiji 16 i Njemačkoj 15.
Opasni virus se širi preko divljih ptica i životinja na farmama. Na velikim farmama obavlja se eutanaziranje peradi, dok su male stavljane u karantenu.
Francuska je čak dozvolila nekim uzgajivačima da ubijaju svoju perad gušenjem, odnosno gašenjem ventilacije što dovodi do porasta temperature u peradarniku i gušenja, kako bi se zaustavio brzi razvoj ptičje gripe koja je veterinarima otežavala eutanaziranje, izjavio je francuski ministar poljoprivrede Julien Denormandie.
Reuters navodi da je gušenje dozvoljeno isključivo zbog oporavka od epidemije u zapadnom dijelu zemlje gdje se nalazi oko 25 posto nacionalnog jata peradi. Odluka se našla pod kritikom poljoprivrednih sindikata i aktivista za dobrobit životinja koji kažu da je to nemilosrdno i neprihvatljivo.
"Želimo različite opcije, a gušenje bi se moglo odobriti u specifičnim okolnostima kada se misli da je to jedini odgovor i mogućnost držanja pod kontrolom situacije u kojoj bi životinje mogle uginuti tijekom nekoliko sati ili dana", napomenuo je.
Ukupno je registrirano 975 izbijanja ekstremno patogene ove gripe na farmama peradi do 22. ožujka, jer je prva epidemija u posljednjih 12 mjeseci otkrivena 26. studenog, pokazuju podaci tamošnjeg ministarstva. Zbog opasne bolesti eutanazirani su milijuni jedinki. U Francuskoj se uzgaja veliki broj gusaka i pataka od kojih se radi tradicionalan specijalitet foie gras.
H5N1 se brzo širio Europom posljednjih mjeseci, što je dovelo do velikih gubitaka na brojnim međunarodnim lokacijama, posebno u Italiji.
Rumunjska je prijavila novo izbijanje ptičje gripe na jednoj farmi na jugu zemlje, objavila je ovaj tjedan Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).
Epidemija je otkrivena u Oinacuu, u blizini granice s Bugarskom.
Eutanazirano je 6.770 zaraženih jedinki i skoro 34.000 preostalih na farmi, priopćila je organizacija sa sjedištem u Parizu, pozivajući se na informacije rumunjskih zdravstvenih vlasti.
Tagovi
Francuska Rumunjska Ptičja gripa Virus H5N1 Ptice Bolest ptica Eutanazija gušenjem
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!