Pretraga tekstova
Područje je gotovo tri puta veće nego što se do sada procjenjivalo. Sve ukazuje na to da će se ovaj sektor širiti
Nedavna studija objavljena u časopisu Nature Food otkriva da je na svijetu 1,3 milijuna hektara poljoprivrednih površina pod staklenicima, a koji se nalaze u 119 zemalja.
Ova analiza, koju su proveli istraživači iz nekoliko međunarodnih institucija, pokazuje koliko je brz rast stakleničke poljoprivrede, posebno u zemljama Globalnoj juga, s niskim i srednjim dohotkom, prenosi eleconomista.
Znanstvenici su u istraživanju koristili algoritme dubinske analize i nove izvore satelitskih slika za mapiranje opsega ovakvog uzgoja te otkrili da je područje gotovo tri puta veće od prethodno procijenjenog.
Sektorom dominira Kina, sa 60,4% ukupne površine, a slijede Španjolska (5,6%), Italija (4,1%), Meksiko (3,3%), Turska (2,4%), Maroko (2,3%), Južna Koreja (1,8%), Japan (1,7%), Nizozemska (1,4%) i Francuska (1,3%). Širenje uzgoja pod staklenicima je stagniralo na sjevernoj hemisferi, ali nastavlja rasti u Aziji, Africi te Srednjoj i Južnoj Americi. Jug ima 2,7 puta više ovakvih površina od sjevera.
"Staklenički uzgoj postao je globalni fenomen i sve ukazuje na to da će se nastaviti širiti. Međutim, nije dovoljno zapažen zbog čega imamo velike rupe u znanju o dinamici koja ga pokreće", izjavio je vodeći autor studije, Xiaoye Tong sa Sveučilišta u Kopenhagenu.
Studija sugerira da bi vodstvo Kine moglo biti povezano s njezinim socio-ekonomskim razvojem i potražnjom za svježim proizvodima od strane rastućeg urbanog stanovništva.
"Ekonomski procvat Kine čini se usko povezanim s njezinim snažnim gospodarskim rastom tijekom posljednjeg desetljeća i povećanjem urbanog stanovništva s kupovnom moći koje traži rajčice, krastavce i druge vrste svježeg voća i povrća", kaže Tong dodavši da osim toga, poljoprivrednici koji inače ne bi mogli financirati ovaj oblik uzgoja, dobivaju državne subvencije i podršku za izgradnju staklenika i učenje tehnika uzgoja.
Istraživači upozoravaju na ekološke i društvene posljedice uzgoja u staklenicima, posebno na globalnom jugu, gdje između ostaloga može pridonijeti prekomjernom iskorištavanju vodnih resursa, zagađenju i degradaciji tla. Marianne Nylandsted Larsen, koautorica studije, istaknula je potrebu za više istraživanja o tim utjecajima i važnost regulacije sektora.
"Jedan od problema koji treba riješiti je nedostatak propisa o uzgoju u staklenicima u zemljama s niskim i srednjim prihodima, koje čine 70% do 80% ukupne površine", naglasio je Tong.
Tagovi
Staklenički uzgoj Plastenički uzgoj Površina pod staklenicima Kina Mapiranje Studija Istraživanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
U hladnjači kod Osijeka
Đuro Japaric
prije 10 mjeseci
SASA u staklenicima su maksimalno zaštićene visokodohodovne kulture , mogu se se ranije saditi , klima se diktira sa grijanjem ! I onda u odnosu primjera hladniju Nizozemsku u prednosti je Dalmacija i Hercegovina ! Prije nekoliko dana dobismo dobismo nas državnu zemlju na potvrdu na JEDNU godinu , jer NE RASPISUJU NATJEČAJE ! Pa na temelju toga ŠTO SE MOŽE ? Mladi da vode ljubav , da ali u INOZEMSTVU , JER OD 1991 ponižavaju OPG sa državnom zemljom !
SASA FRANIC
prije 10 mjeseci
kod nas za nasu klimu niti ne trebaju staklenici. ne treba niti navodnjavanje zna mnogo kultura. imaju ljudi s tradicijom, znanjem i sposobnoscu, i jos voljni raditi. i uz sve to iamamo poganu EU i postavljenu karikaturu od vlasti koja je ustanju sve to unistit
Đuro Japaric
prije 10 mjeseci
U primitivnoj hrvatskoj poljoprivredi dio staklenika je uništen lopovskom privatizacijom ! Za dohodovnije kulture NEMAMO ni riješeno pitanje vode , nemamo riješeno pitanje državne i privatne zemlje ! A novi ministar kaže da će slušati javnost ! Pa neka uzme državnu zemlju u zakup na JEDNU godinu kao što je dio nas dobio proteklih dana u jednoj općini !