Pretraga tekstova
Posebno su u porastu cijene sirove nafte i drugih goriva. Potražnja za tom sirovinom je porasla, dok su ulaganja u ponudu ograničena zahtjevom ka dekarbonizaciji ekonomija. Tenzije između Rusije i Ukrajine dodatno su potaknule rast cijene prirodnog plina
Na globalnom je tržištu došlo je do inflacije i postoje opravdani strahovi da to može postati izvor političke nestabilnosti širom svijeta, posebno u zemljama koje ovise o uvozu. Porasle su cijene energije što za sobom povlači rast cijena drugih roba.
Cijene sirove nafte, metala, žitarica i drugih roba kojima se trguje na međunarodnom planu rastu najbržim tempom od 1995. godine, podatak je kojega je objavio japanski ekonomski list Nikkei Asia.
Kako se ekonomije oporavljaju od pandemije koronavirusa, raste potražnja za pojedinim robama dok istovremeno geopolitički faktori otežavaju čitavu situaciju bez obzira na dovoljne zalihe.
Navode kako je kompozitna mjera cijena roba, Refinitiv CoreCommodity CRB indeks porastao je za 46 posto te predstavlja najveći jednogodišnji rast od 1995. godine, kada su uporedivi podaci postali dostupni.
Posebno su u porastu cijene sirove nafte i drugih goriva. Potražnja za tom sirovinom je porasla, dok su ulaganja u ponudu ograničena zahtjevom ka dekarbonizaciji ekonomija. Tenzije između Rusije i Ukrajine dodatno su potaknule rast cijene prirodnog plina.
Nedostatak radne snage i poremećaji u lancima opskrbe su rezultirali dodatnim pritiscima na ravnotežu između ponude i potražnje. Čitav je niz lančanih reakcija koje su dovele do poremećaja na tržištu. Topionice aliminija koriste ogromne količine električne energije i zbog toga su bile primorane smanjiti proizvodnju kako troškovi proizvodnje rastu, stvarajući nestašicu metala. Rast cijena prirodnog plina dovele su do povećanja cijene amonijaka, koji je sirovina za mineralna gnojiva, što je na kraju dovelo do rasta cijene žitarica.
Cijene žitarica i uljarica ostat će visoke uz rekordne razine potražnje - prognozira Corteva
Međunarodni monetarni fond procjenjuje da će globalni ekonomski rast biti smanjen za 0,5 postotnih poena ako cijene energije ostanu na sadašnjoj razini.
Najviše su pogođene zemlje siromašne resursima, bez vlastite proizvodnje.
Prema Međunarodnoj agenciji za energiju od 143 svjetske nacije i samoupravne regije, 47 se oslanjalo na uvoz za više od polovine svojih energetskih potreba u 2019. godini.
Tagovi
Svjetsko tržište Cijena robe Tržište Inflacija Poskupljenje
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom