Pretraga tekstova
Prijedlog Komisije utjecat će i na poljoprivrednike: postupno ukidanje konvencionalnih biogoriva onemogućit će im pristup dugoročnim prihodima koje “Farm Europe” procjenjuje na gubitak od 5 do 7 milijardi eura godišnje.
Ukoliko bi došlo do gašenja europske industrije biogoriva, prema trenutnom prijedlogu Komisije, po procjenama Europske udruge za obnovljivi etanol, došlo bi do gubitka sto tisuća radnih mjesta. Prijedlog Komisije utjecat će i na poljoprivrednike: postupno ukidanje konvencionalnih biogoriva onemogućit će im pristup dugoročnim prihodima koje “Farm Europe” procjenjuje na gubitak od 5 do 7 milijardi eura godišnje.
Zaključak je to panel rasprave o obnovljivim izvorima energije u europskom sektoru prometa: uloga biogoriva, održane u organizaciji Agencije za obnovljivu energiju u Predstavništvu Slobodne Države Bavarske pri Europskoj uniji.
"Biogoriva su važan element u postizanju ciljeva klimatske politike EU. Kada je riječ o sektoru prometa, 23% emisija stakleničkih plinova dolazi iz sektora prometa, dok istovremeno obnovljivi izvori energije u sektoru prometa uglavnom dolaze od biogoriva (88%)", rekla je hrvatska eurozastupnica Marijana Petir na raspravi u kojoj su sudjelovali i njemačka zastupnica u Europskom parlamentu Ulrike Müller, Nikolaus Von Peter iz Kabineta povjerenice za promet Violete Bulc te Max Schulman ispred Finske unije poljoprivrednih proizvođača i vlasnika šuma.
Na električnim vozilima zasigurno počiva budućnost, ali sadašnjost je još uvijek daleko od toga.
"Svaki diesel BMW koji upravo silazi s proizvodne trake u Münchenu trajat će oko devet godina na tržištu zapadnog dijela EU te potom još desetak godina na tržištu istočnog dijela EU. To će vozilo prevesti više od 150.000 km te će biti poželjna roba i nakon trećeg vlasnika. Ja ne nalazim niti jedno električno, pa ni hibridno vozilo za kojeg bih ukupne troškove mogla usporediti s tim BMW-om“, rekla je Petir napominjući kako prihodi stanovnika u zemljama istočne Europe ne omogućuju skoru zamjenu starih vozila novima.
"Do značajnije zamjene vozila proteći će još dosta vremena, a do tog trenutka jedino biogoriva mogu značajno utjecati na smanjenje korištenja fosilnih goriva u prometu i povećati energetsku neovisnost Unije o uvozu fosilnih goriva", kazala je Petir koja smatra kako nema govora o suprotstavljanju biogoriva i električnih vozila.
Općenito govoreći, Komisijinim prijedlogom izmjene Direktive o obnovljivim izvorima energije nisu zadovoljni. Prethodna direktiva nije dala jasnu budućnost biogoriva nakon 2021., a Komisija je novim prijedlogom dala još jedan loš signal investitorima. Petir također napominje kako i obveza umješavanja biogoriva za operatere treba biti jasno izražena u direktivi.
Foto: Ured Marijane Petir
Tagovi
Biogorivo Diesel Obnovljivi izvori energije
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/