Pretraga tekstova
Francusko vino našlo se među proizvodima Europske unije, uz škotski viski i talijanski sir, na udaru 25-postotnih američkih carina.
Izvoz francuskih vina srednje klase pao je zbog carina koje je SAD uveo u listopadu prošle godine uslijed spornih europskih subvencija za proizvodnju zrakoplova, izjavio je u utorak dužnosnik francuske vlade.
Francusko vino našlo se među proizvodima Europske unije, uz škotski viski i talijanski sir, pod udarom 25-postotnih američkih carina nakon što je Svjetska trgovinska organizacija (WTO) Washingtonu dala zeleno svjetlo za uvođenje kompenzacijskih carina u dugotrajnom procesu zbog subvencija europskom proizvođaču aviona Airbusu.
"Vidimo negativne posljedice, osobito kada su u pitanju vina srednje klase koja su najviše pogođena. Francuski sektor vina i žestokih alkoholnih pića pribojavao se toga od prošle jeseni", rekao je visoki dužnosnik francuskog ministarstva vanjskih poslova Jean-Baptiste Lemoyne u osvrtu na američke carine.
Trumpova administracija uvodi carinu na europske proizvode: na udaru vino, sir, viski
Nije želio navoditi brojke, napominjući da će carinska uprava objaviti podatke o trgovini u studenom koji će otkriti prve naznake posljedica američkih carina.
SAD je najveće izvozno tržište francuskih vina. Carine će obuhvatiti isporuke čija je vrijednost u 2018. iznosila milijardu dolara.
Francuska udruga izvoznika vina upozorila je u listopadu da su vina srednje klase najviše ugrožena gubitkom tržišnog udjela u SAD-u nakon povećanja maloprodajnih cijena zbog povećanja carina.
Industrija vina sprema se i za moguće dodatno povećanje američkih carina zbog odvojenog spora oko francuskog poreza na digitalne tvrtke, za koji Washington smatra da nepravedno ciljaju na američke tehnološke divove.
Washington je zaprijetio carinama u visini i do 100 posto na određene francuske proizvode, uključujući pjenušava vina poput šampanjca, čiji godišnji izvoz u Sjedinjene Države premašuje vrijednost od 700 milijuna dolara.
Francuski dužnosnik kazao je da bi SAD i Francuska trebali razgovarati, između ostalog, i na godišnjem okupljanju u organizaciji Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) u švicarskom Davosu krajem siječnja, kako bi sporazumno riješili spor i izbjegli recipročne carine. Time je ponovio poruku koje je u utorak poslao francuski ministar financija.
Ponovio je i europske pozive Washingtonu na pregovore o sporazumu o subvencijama za zrakoplove. Odluka WTO-a o američkim subvencijama Boeingu očekuje se u drugoj polovini godine a mogla bi signalizirati zeleno svjetlo EU-u da i sam uvede kompenzacijske carine na uvoz iz SAD-a, napominje Reuters.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom