Pretraga tekstova
Poljoprivrednici su na rubu bankrota, žale se na eksploatacijsku politiku trgovačkih lanaca koja ih je dovela u ovaj položaj. Rušenje cijene rada u susjednim zemljama, izmjena prehrambenih navika, slabljenje potražnje iz Kine i sankcije Rusiji redom ruše cijene govedine, svinjetine i mlijeka.
Dobro organizirani prosvjedi francuskih poljoprivrednika protiv pada cijena hrane jučer su dosegnuli vrhunac. Poljoprivrednici nastavljaju blokirati ceste prema Španjolskoj i Njemačkoj i sprečavaju uvoz stranih roba. Dovedeni su, kako kažu, do ruba bankrota.
Ovaj visokoprofilirani prosvjed francuskih poljoprivrednika usmjeren prvenstveno na nepravilnosti u prehrambenom lancu, izbio je prije gotovo tjedan dana. Poljoprivrednici se žale na eksploatacijsku politiku trgovačkih lanaca i distributera prehrambenih proizvoda. Prosvjedom je zatvoren i pristup turističkim lokacijama u cijeloj zemlji, a pozornost je usmjerena na neke velike trgovačke centre koji su ih doveli u ovaj položaj. Pozornost javnosti je usmjerena na nemoguće uvjete proizvodnje mlijeka, mesa, voća i povrća. Otkupne cijene svaki dan donose sve veće gubitke, gospodarstva se gase, zbog nemogućnosti otplate kredita na rubu su kolapsa. Njihovi dugovi su porasli za više od milijun eura.
Francuska vlada je u srijedu objavila program hitne pomoći u iznosu 600 milijuna eura, koji bi trebao pomoći poljoprivrednicima u obliku poreznih olakšica i garancija za kredite. No, poljoprivrednici time nisu zadovoljni. "Niti jedna od mjera koje najavljuje vlada, ne odgovara na pitanje konkurentnosti", kažu farmeri koji pokušavaju zadržati visoke plaće i standarde.
Vodeći francuski poljoprivredni Sindikat, koji ujedinjuje više od 320.000 članova (FNSEA), ne očekuje od Vlade kratkoročnu financijsku pomoć, već zahtijeva donošenje poštenih cijena prehrambenih proizvoda.
Procjenjuje se da je oko 10% francuskih farmi (njih 22,000) na rubu bankrota zbog ukupnog zajedničkog duga od 1 milijarde eura.
S druge strane, francuski ministar poljoprivrede obećao je nezavisnu istragu o sporazumu o postupnom povećanju cijena mesa koji pak nije zaživio kroz velike trgovačke sustave, a ni u mesnoj industriji. Mesu je u zadnjih mjesec dana cijena porasla za samo sedam centi, a sporazum predviđa da će cijena po tjednu porasti za pet centi. I to je jedan od vodećih razloga prosvjeda.
Stručnjaci smatraju kako su razlozi pada cijena poljoprivrednih proizvoda promijenjene prehrambene navike, skroman izvoz uglavnom u Aziju i ruski embargo na uvoz europskih proizvoda. "Viškovi hrane koji proizlaze iz ruskog embarga dolaze po dampinškim cijenama na francusko tržište i uništavaju francusku poljoprivredu", tvrde farmeri. U video prilogu pogledajte i kako izgleda jedan dobro osmišljen prosvjed.
Tagovi
Prosvjed Francuska Otkupne cijene Otplata kredita Program pomoći Jamstva za kredite Trgovački lanci Lidl Eksploatacija Pad cijena Španjolska Njemačka Ruski embargo Blokirane ceste Uvjeti proizvodnje FNSEA Prehrambeni proizvodi Povećanje c
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)
Krešimir Sinjeri
prije 9 godina
Jako dobra organizacija prosvjeda, kada bi Hrvati bili tako složni, gdje bi nam bio kraj...
Zea mays
prije 9 godina
To je sloga i borba za opstanak sela i poljoprivrede. Treba trgovačke lance bojkotirati sve do jednoga pa neka prodaju mami Tarzanovoj...Tako ćemo i mi, jednoga dana kad na vrbi rode banane...
pege25
prije 9 godina
Tako to rade seljaci s mudima a ne kao mi usremo se policije pa podvijena repa bris doma i kukamo ženama kako nemamo za kruh ...baš smo srolje :)Francuzi svaka vam dala imate moju skromnu potporu ...