Ovo je ključna karika u lancu povezivanja proizvođača i sve zahtjevnijeg tržišta, okosnica jedne nove, održive i uključive poljoprivrede
U svijetu u kojem kupci sve više traže domaće, provjereno i održivo, raste i potreba za boljim povezivanjem proizvođača s tržištem. Tu na scenu stupaju food hubovi – modeli suradnje koji mijenjaju način na koji razmišljamo o prehrambenom sustavu. U Hrvatskoj, pravi primjer takvog pristupa je Agroklaster iz Vukovarsko-srijemske županije.
Što su zapravo food hubovi? Pojednostavljeno rečeno su platforma, fizička ili organizacijska, za okupljanje malih proizvođača, njihovih proizvoda i svega onoga što im je potrebno ovako ujedinjenim snagama lakše dođu do većih tržišta. To uključuje logistiku, promociju, administrativnu podršku, ali i edukaciju. Glavna ideja? Ojačati lokalnu proizvodnju, skratiti lance opskrbe i dati priliku onima koji sami teško mogu konkurirati velikima.
Stručnjaci ističu da predstavljaju inovativan i sustavan odgovor na potrebe modernog prehrambenog sustava. Njihova funkcija nadilazi puko okupljanje proizvoda na jednom mjestu – oni omogućuju ekonomiju razmjera za male proizvođače, profesionalizaciju njihove proizvodnje, te im osiguravaju pristup alatima koji su dosad bili dostupni gotovo isključivo velikima.
"Food hubovi nisu samo logistička rješenja. Oni su platforme koje pomažu malim proizvođačima da opstanu, a potrošačima nude sigurnost i kvalitetu. Osim gospodarskog, imaju i snažan društveni učinak – zadržavaju ljude na selu, potiču suradnju i promiču održivost”, smatra prof.dr.sc. Ljubica Ranogajec s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek.
Uz logistiku i prodaju, food hub pruža edukaciju, pomoć u certifikaciji, podršku u brendiranju, kao i pristup digitalnim alatima za upravljanje zalihama i narudžbama. Na taj način mali proizvođači ne samo da lakše dolaze do tržišta, već i razvijaju dugoročne kapacitete za održiv rast. Nadalje, ima izraženu društvenu i okolišnu komponentu – doprinose očuvanju lokalnih vrijednosti, promiču održivu poljoprivredu i povezuju ruralna područja s urbanim potrošačima. Njihova svrha je izgradnja otpornog, kratkog i pravednog prehrambenog lanca koji funkcionira u korist lokalne zajednice.
Upravo zato se sve više promatra ne samo kao poslovni model, već kao temelj za stvaranje uključivije, sigurnije i dugoročno održive poljoprivrede.
Agroklaster d.o.o. osnovan je 2017. godine s jasnim ciljem: povezati male poljoprivrednike iz Vukovarsko-srijemske županije i zajednički im pomoći da se bolje pozicioniraju na tržištu. Danas okupljaju više od 200 proizvođača kroz nekoliko tematskih klastera – od jaja, mesa i voća, do sira i meda.
Ali ono što ga razlikuje od običnog otkupljivača ili distributera jest to što djeluje kao institucija potpore. Bavi se poslovima koje pojedinac teško može sam: razvija brendove, certificira proizvode (npr. GMO FREE jaja), pomaže oko papirologije i povezivanja s trgovačkim lancima. Ukratko, stvara uvjete da mali proizvođač ne mora biti i marketingaš, i pregovarač, i logističar.
"Mi nismo posrednici u klasičnom smislu. Mi smo partneri. Naš posao je maknuti prepreke koje sputavaju male proizvođače, da mogu raditi ono što znaju najbolje. Mi gradimo sustav oko njih, ne mimo njih", slikovito sažima Zdenko Podolar, direktor Agroklastera.
Poljoprivredno gospodarstvo Sovar, jedan od proizvođača jaja iz slobodnog uzgoja, potvrđuje koliko ovakva podrška znači u praksi.
"Bez Agroklastera bismo teško rasli ovim tempom. Oni su nam otvorili vrata prema velikim kupcima i pomogli u svemu – od tehnoloških uputa, redovite edukacije, do ugovora i na kraju pakiranja i plasmana. Kad imaš nekog tko ti čuva leđa, sve izgleda lakše. Mogu slobodno reći, da nije bilo klastera, ne bih se ovom proizvodnjom ni bavio", zaključuje Sovar.
Food hubovi nisu trend. Oni su alat za jaču i otporniju domaću poljoprivredu. Agroklaster kao domaći primjer pokazuje koliko je važno imati strukturu koja stoji iza malih proizvođača i vodi ih kroz izazove tržišta. Takvi modeli ne samo da čuvaju lokalnu proizvodnju, nego i vraćaju povjerenje potrošača u domaće proizvode.
Agroklaster nije samo sustav, to je okosnica jedne nove, održive i uključive poljoprivrede. A kad mali imaju podršku - i oni mogu stvarati velike priče.
Tagovi
Autor
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr