Pretraga tekstova
Srpanjski pregled cijena objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO), indeks cijena hrane blago se oporavio u srpnju i bio je veći za 1,3 posto u odnosu na lipanj. Ipak, i dalje je ispod svoje vrijednosti u ovom mjesecu prošle godine za 11,8 posto. To je rezultat rasta indeksa cijena biljnih ulja koji je djelomično kompenziran značajnim padom indeksa cijena šećera, zajedno s malim padom indeksa cijena žitarica, mliječnih proizvoda i mesa.
Indeks cijena biljnih ulja naglo je porastao prošlog mjeseca za 12,1 posto u odnosu na lipanj 2023., nakon sedam mjeseci uzastopnih pada. Ovo povećanje je bilo uzrokovano višim kotacijama ulja suncokreta, palme, soje i uljane repice. Međunarodne cijene suncokretovog ulja su se u srpnju oporavile za preko 15 posto, što je uglavnom bilo zbog ponovne neizvjesnosti oko produženja crnomorskog sporazuma, nakon odluke Rusije da ne produži dogovor poslije 17. srpnja.
FAO indeks cijena žitarica u srpnju je za 0,5 posto manji nego u lipnju i 14,5 posto u odnosu na prošlu godinu. Posljedica je to pada međunarodnih cijena krupnozrnih žitarica koje su u odnosu na srpanj niže za 4,8 posto. Najveći pad je imao kukuruz zbog povećanih sezonskih zaliha iz žetve u Argentini i Brazilu i potencijalno veće proizvodnje od očekivane u Sjedinjenim Američkim Državama. Cijene ječma su stabilne, dok su međunarodne cijene pšenice porasle za 1,6 posto.
Za 0,4 posto je manji indeks cijena mliječnih proizvoda u odnosu na lipanj, što predstavlja sedmi uzastopni mjesečni pad. Cijene sira su se oporavile nakon što su visoke temperature utjecale na sezonsko smanjenje zaliha mlijeka u Europi. Povećale su se cijene punomasnog mlijeka.
Srpanjski indeks cijena mesa je pao za 0,3 posto. Ponude za govedinu, ovčetinu i meso peradi su se smanjile zbog solidne ponude, a za neke vrste i niže potražnje vodećih uvoznika. Porasle su cijene svinjskog mesa kao odraz visoke sezonske potražnje i ograničenih zaliha u zapadnoj Europi i SAD. Cijene ovčetine padaju već treći mjesec za redom.
U srpnju je pao i indeks cijena šećera za 3,9 posto, što predstavlja drugi uzastopni mjesečni pad. Ipak, je 29,6 posto iznad nivoa u istom mjesecu prošle godine. Dobra berba šećerne trske u Brazilu i kiše u Indiji su utjecali na svjetske cijene šećera. Usporena je potražnja iz Indonezije i Kine, koje su najveći uvoznici. Pad cijena je obuzdala zabrinutost na mogući utjecaj fenomena EL Ninjo na usjev šećerne trske 2023./24., posebno u Tajlandu.
Indeks za rižu je u srpnju porastao za 2,8 posto u odnosu na lipanj, ali i za nevjerojatnih 19,7 posto u odnosu na prošlu godinu. Prema FAO-u, ovaj pritisak na povećanje cijena riže dovodi do značajnih zabrinutosti za sigurnost hrane za veliki dio svjetske populacije, posebno za najsiromašnije.
Tagovi
FAO indeks cijena hrane Cijene hrane Cijene mesa Cijene biljnih ulja Cijene žitarica FAO cijene
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/