Domaći proizvođači su vrlo često izloženi oštrijoj te ponekad i nelojalnoj konkurenciji, istaknula je predsjednica uprave Podravke, Martina Dalić
"Proizvođači nemaju, ne mogu i ne ostvaruju dominantan utjecaj na maloprodajne cijene. To znači da u plasiranju svojih proizvoda ;na tržište poslujemo u prvom redu s trgovcima na malo, koji onda dalje posluju sukladnu zakonu", naglasila je predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić odgovarajući na upit kako iz proizvođačke perspektive gleda na rast cijena hrane, građanski bojkot trgovina i vladino zamrzavanje cijena čak 70 proizvoda.
Prema njezinom mišljenju, razina cijena predstavlja složen problem koji zahtijeva pažljiviji pristup kojeg treba rješavati u strukturiranijem i mirnijem okruženju.
"Mislim da je tu u određenoj mjeri, ako mi dopustite da se tako izrazim, potrebno stati na loptu", rekla je navodeći da ključno pitanje ostaje razlika u cijenama između domaćih i inozemnih tržišta. Podsjetila je i da je na početku "svega ovoga" Hrvatska narodna banka precizno pokazala razlike u cijenama identičnih proizvoda.
"Stoga smatram da kombinacija različitih mjera, ne samo na razini vladinih mjera, nego i kroz suradnju Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja i drugih država, uključujući susjedne zemlje, može biti rješenje“, dodala je Dalić.
Zaključena akvizicija: Podravka od danas službeno preuzela Belje, Vupik i PIK Vinkovce
Komentirajući aktualnu situaciju nakon potpisivanja ugovora kojim je završen proces preuzimanja poljoprivrednog segmenta Fortenove, istaknula je da je važno također voditi računa o konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, osobito u kontekstu domaće proizvodnje.
"Domaći proizvođači su vrlo često izloženi oštrijoj te ponekad i nelojalnoj konkurenciji", zaključila je te podcrtala da se problem ne može riješiti jednom pojedinačnom mjerom, nego kombinacijom različitih mjera.
Na isto pitanje odgovorio je i Fabris Peruško, član Upravnog odbora i glavni izvršni direktor Fortenova grupe. "Hrvatska je u posljednje dvije godine značajno smanjila inflaciju, slično kao i ostatak EU. Trenutno nemamo veliki problem s njom – glavni pokretač rasta cijena su usluge, jer povećanje troškova rada i manjak radne snage vodi rastu materijalnih primanja radnika“, rekao je.
Statistički podaci pokazuju kako više od dvije trećine dolazi iz sektora usluga, dok su cijene hrane u fokusu javnosti.
Ako se pogledaju podaci Državnog zavoda za statistiku, može se, kaže, uočiti da su najviše poskupjele kategorije hrane koje su povezane s burzovnim robama, kao što su kakao, kava, maslinovo ulje i maslac. Sličan trend prisutan je i u EU.
"Još jedan važan aspekt su razlike u cijenama istih proizvoda u različitim državama unije. U javnosti se često ističu proizvodi koji su skuplji u Hrvatskoj nego drugdje, dok se zanemaruju oni koji kod nas jeftiniji. Razlozi za te razlike su brojni, ali prvenstveno proizlaze iz regulatornih faktora i uvjeta nabave. Kao maloprodajni lanac, često smo prisiljeni kupovati robu po višim cijenama nego što su dostupne u nekim drugim europskim državama“, dodao je.
Ipak, poduzimaju konkretne korake kako bi ublažili situaciju. Uz novi vladin paket mjera, kroz maloprodajnu mrežu ponudili su, kaže, dodatnih 250 proizvoda, u suradnji s pedesetak hrvatskih proizvođača, čije će cijene ostati nepromijenjene do 1. lipnja.
"Predložili smo izmjene dosadašnjih mjera kako bismo omogućili veću konkurenciju i stabilniju ponudu proizvoda. Ograničenje cijena na njih 30 dovelo je do povlačenja nekih artikala s polica, poput toaletnog papira. Smatramo da bi u svakoj kategoriji trebao postojati barem jedan proizvod s garantirano nižim iznosom“, pojasnio je.
Javnost je, kaže, vrlo često usmjerena na negativne aspekte, no važno je istaknuti i pozitivne makroekonomske pokazatelje.
"Hrvatska je dosegla gotovo 80% prosječnog BDP-a po stanovniku EU, što je veliki napredak u odnosu na ranije pozicije. Naš javni dug stalno pada i trenutno je ispod 60 posto. To pozitivno utječe na gospodarstvo, kreditni rejting i poslovanje velikih kompanija“, zaključio je Peruško.
Tagovi
Autor
Velimir Komericki
prije 2 mjeseca
Ono što ja mogu iz ovoga shvatiti da nas rade debilima. U prijevodu ako dobijemo veću plaću onda imamo skuplje cijene. Ako imamo veće plaće,više stvari si možemo priuštiti,i onda ajmo mi povećati cijene da sirotinja ostane sirotinja. Zašto su političarima povećane plaće 80%?a nama 5-10%?da bogatima slučajno nebi zafalilo,a sirotinja neka se fućka. Isto tako trgovački centri su jako siromašni jer jedva izfinanciraju kupnju gradilišta,jedva plaćaju gradnju centara i jako im je teško. Zauzvrat zaposlenicoma daju minimalac. I primorani su nabavljati robu skupu vani,da ih kod nas prodaju još skuplje,a taj isti skupi proizvod koji oni nabavljaju je vani jeftiniji nego kod nas. Isto tako ignoriraju domaće proizvođaće prodavajući im spiku da smo na EU tržištu i da nam ono regulira otkupne cijene proizvedene hrane,pa nama daju mizernu cijenu za otkup proozvoda,kako bi oni mogli kupiti skupu robu vani,i uvesti je,da bi nama bila naplaćena još skuplje..e svaka vam čast.
Miroslav Kovač
prije 2 mjeseca
Ovakova nestvarna koncentracija kapitala poljoprivrednog portfelja u jednoj instituciji (Podravka), u ovako maloj zemlji, kakova je Hrvatska, nije dugoročno rješenje. Niti je rješenje nagomilanih problema u uzgoju i proizvodnji hrane, primarno. Također socijalnih i demografskih problema koji se gomilanju u pozadini do te mjere da vlada u isto vrijeme, kada Podravka preuzima ogromne potencijale uzgoja i proizvodnje hrane u Hrvatskoj, ograničava i cijenu troslojnog WC papira. Zar ovakav "modus operandi" nismo već doživjeli u Hrvatskoj, podupirući, ako ničim drugim, ono potporama, industrijsku poljoprivredu, zanemarujući moguć i koristan organski rast obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u prostoru i njihov ukupan značaj na tržištu (prije svih, stabilnost i razvoj domaćeg). Dosadašnji rezultat koncentracije kapitala u Hrvatskoj poljoprivredi: - - nestvarna negativna bilanca hrane u kojoj slavimo, primjerice, povećanu proizvodnju mlijeka za 0,1% uz istovremeno gomilu uvezenih uzgojnih i uporabni grla u Hrvatsku. Nije li to ironično? Ili je cilj. Kratkoročno je u ovako neuređenoj situaciji oštro negativnih trendova u uzgoju i proizvodnji hrane, i onih demografskih, uvijek nekom "instant" mjerom moguće zaustaviti i zamrznuti na trenutak stanje i pri tome slaviti ga. Dugoročno, na to računam pišući komentar, poznavajući procese koji su se u nas dogodili, i, očito događaju, Hrvatsku i njene građane ovakova koncentracija "snage" utjelovljenje u Podravci neće izvući iz ovisnosti i osnažiti nam suverenitet. Mogao bih nabrojati desetke primjera i službenim podacima pothraniti, što smo javno i činili godinama unatrag. Nastaviti će se produbljivati razlike. Gospodarenje više neće biti to što je trebalo i moglo biti. Uvijek pripravan na argumentiranu raspravu na temu komentara cijeneći svakog sugovornika i podatak.
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Koliko znam naše plaće,ili troškovi rada su još uvijek puno manji nego u većini zemalja EU,pa kako oni tamo onda uspješno posluju.Da niste cijedili svoje ljude ne bi sada imali manjak radne snage.