Pretraga tekstova
Prema podacima Eurostata, u 2023. godini najviša prosječna cijena za jedan hektar zabilježena je na Malti.
Cijene obradivih poljoprivrednih zemljišta posljednjih su godina izuzetno narasle, tako da su u pojedinim zemljama Europske unije postigle nevjerojatne iznose.
Prema podacima Eurostata, u 2023. godini najviša prosječna cijena za jedan hektar zabilježena je na Malti i to za vrtoglavih 283.039 eura!
Slijedi Nizozemska gdje za jedan hektar treba izdvojiti 91.154 eura, a zatim Luksemburg (42.540 eura/ha).
Inače, u 2023. godini prosječna cijena jednog hektara obradive zemlje u EU iznosila je 11.791 eura, dok je prosječna godišnja cijena najma obradivih zemljišta ili trajnih travnjaka bila 173 eura/ha.
Istodobno, najniže prosječne cijene zabilježene su u Hrvatskoj (4.491 eura po hektaru), Latviji (4.591 eura/ha) i Slovačkoj (5.189 eura/ha). U članicama Europske unije su zabilježene velike regionalne varijacije u cijenama zemljišta.
Osim Malte, koja se vodi kao jedna regija, najviša prosječna cijena za jedan hektar obradive zemlje zabilježena je u Beču u Austriji (189.000 eura), a slijede Flevoland u Nizozemskoj (178.093 eura) i Gran Canaria na Kanarskim otocima (148.247 eura).
Najniže cijene zabilježene su u švedskim regijama Övre Norrland (1.951 eura/ha) i Mellersta Norrland (2.378 eura), te u francuskoj regiji Franche-Comté (2.580 eura), piše Ec.europa.
Prema dostupnim podacima koje je objavio Eurostat, među 21 zemljom EU, najviša prosječna godišnja cijena najma obradivih zemljišta ili trajnih travnjaka zabilježena je u Nizozemskoj, i to 914 eura po hektaru, dok je najniža u Slovačkoj (67 eura/ha).
Među regijama EU, najskuplje iznajmljivanje 1 hektara poljoprivrednog zemljišta u 2023. godini bilo je u nizozemskoj regiji Flevoland (1.787 eura po hektaru), Kanarima (1.164 eura/ha) i Noord-Brabantu u Nizozemskoj (1.111 eura/ha).
Istodobno, švedske regije Övre Norrland i Mellersta Norrland imale su najniže cijene najma zemljišta (24 eura po hektaru), a slijedile su ih Stredné Slovensko (40 eura/ha) i Východné Slovensko (43 eura/ha) u Slovačkoj.
Iz Eurostata napominju kako se podaci odnose na cijene poljoprivrednog zemljišta i najmova za jedan hektar poljoprivrednog zemljišta bez objekata ili nasada tijekom kalendarske godine.
Tagovi
Eurostat Malta Cijene zemlje Hrvatska Nizozemska
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Goran Vizintin
prije 3 mjeseca
Makeba, je je....i to imaju obraza trazit.... stvarno je to ziva komedija....
Makeba
prije 3 mjeseca
Jeste li pročitali u članku da su Premium chiken tražili oprost komunalnih doprinosa od Opčine.
Goran Vizintin
prije 3 mjeseca
Bravo Tinki i bravo Mali.... potpisujem i ja svaku vasu napisanu rijec!
mali poljoprivrednik
prije 3 mjeseca
Novac svakakvog porijekla se ulaže u kupovinu zemlje ,jer novac gubi vrijednost.Naša politika nije u interesu seljaka i svi zakoni to jasno pokazuju.Stranci mogu slobodno kupovati zemlju ili bilo tko god poželi. Znamo da nije svagdje tako,jer su recimo Mađari donijeli zakon da stranac ne može kupiti zemlju,pa neke države traže da kupac mora biti isključivo poljoprivrednik i da se zemlja mora prvo ponuditi prvim susjedima.Ima puno primjera,ali naši sljepo slušaju Brisel,a to uvijek znači da smo mi fasovali.
TinkiVinki
prije 3 mjeseca
Davno sam rekao prvi put kad u poljoprivredu uđe kapital upitnog porijekla to je početak kraja nas koji regularno i po propisima radimo poljoprivredu!
Makeba
prije 3 mjeseca
Pročitajte , FAKTOGRAF Kako je načelnik Općine Lekenik povoljno prodao parcelu investitorima u farmu piliča na tom području.
Goran Vizintin
prije 3 mjeseca
Otkrit cu malu tajnu.....prosjek cijena zemlje je nizak, jer se puno toga kupuje "crnim" novcem! Biti cu precizniji, na kupoprodajnim ugovorima jako cesto pisu se cijene koje odgovaraju 50,60,70% ugovorene cijene a ostatak se isplacuje u kesu!! A to iz dva vrlo jednostavna razloga: 1. Kako bi se izbjeglo u navecoj mogucoj mjeri placanje poreza, ma koliko on u postotku bio mali, na velikim iznosima se toga nabere... 2. Jer jos uvijek u RH ima puno novca iz sive ekonomije a na taj se nacin ispere, legalizira.... Nadam se da ste shvatili....a da ima jeftinije zemlje u drugim drzavama, ima! Samo ca su to regije u kojima nitko od nas ne bi kupijo ni vrt....malo iz neznanja, malo zbog predrasuda, malo zbog udaljenosti.....a sva ta pravila vrijede i za Hrvatsku! Osim raznih tajkuna, domacim ili stranima, jer njima politika cisti i priprema sve, njima nista nije nemoguce niti rizicno, imamo froski primjer "jadnih" ukrajinaca koji zele investirat u kokice....😉
TinkiVinki
prije 3 mjeseca
Mislim da zemlje ima i večih komada samo sto niko nebi platio tu zemlju (20000e/ha). A igraca ima kolko hočes da kupe po gore navedenoj cjeni od 4500e/ha!
Makeba
prije 3 mjeseca
Ti si reko FL da niko ne kupuje.Oćito da oni koji kupe ne objave to na naslovnici novina. Na taj način bi cijene rasle. Kupuje se potiho i da bune čim jeftinije
mali poljoprivrednik
prije 3 mjeseca
Običnom seljaku je problem kupiti 5-10ha,ali ima domaćih igrača koji bez problema kupuju 100ha i ne pitaju gdje se nalazi.Ukoliko im je predaleko iznajmljuju je lokalnom stanovništvu.EU fondove je iskoristilo 2,7% posto poljoprivrednika,a oni koji su krenuli sa IPARD-om i SAPARD-om su samo nastavili sa povlačenjem novca,pa su neki dobili i po desetak puta,na različite firme.Njima nije problem kupiti,samo neka je što veća tabla.
TinkiVinki
prije 3 mjeseca
Bitno da ima ko kupit jel će za godinu,dvije ako nastavimo s ovakim načinom sve uvozit,bit toliko zemlje da je neče imat ko radit ni kupit! A onda neče bit usitnjenost problem vec okrupnjenost kojom svi teže pa i naš gosp Đuro! Jer je donekle moguče kupit 5-10ha al 50-100ha je problem
mali poljoprivrednik
prije 3 mjeseca
Čekaju da velike firme pokupe još EU fondova što je ostalo.pa će ih stranci pokupovati.Kada pokupuju njih kupovati će i manje komade u okolici i šrit će se poput metastaza.
Farma Lužak
prije 3 mjeseca
Netko mu ih je prodao zar ne?
Makeba
prije 3 mjeseca
Eto Ukrajinac kupio 100 hektara za 96 kokošinjaca
Farma Lužak
prije 3 mjeseca
I kako to da nema navale na gotovo najjeftinije poljoprivredno zemljište u Europskoj uniji. Ne tako davno Petirka, Bulj ,ono govedo od Miletica kukali su i plakali kako ce bogati " Europljani pokupovati poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj. Evo prošlo je gotovo godina dana od ukudanja ograničenja kupnje poljoprivrednog zemljišta, po Eurostatu poljoprivredno zemljište je u Hrvatskoj jedno od najjeftinijih i opet nitko ne kupnje ili bar nitko nije kupio ozbiljnije površine. I Đuro nije istina da nema okrunjenih parcela jer ima,400 hektara se prodaje u okolici Ivanic grada,ima u Sloveniji 800 hektara na prodaju pa ni jedan stranac nije kupio ništa. A razlog je vrlo jednostavan, poljoprivredna proizvodnja nije isplatila u RH. Tu počinju i završavaju sve priče o Hrvatskoj poljoprivredi
TinkiVinki
prije 3 mjeseca
Oni Đuro daju đaba samo da se radi!
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Cijena USITNJENIH parcela i vlasničko ne sređenih u Hrvatskoj je previsoka ! Ima i još jedan problem što se PUNO zemlje vodi NA UMRLIM , pa ne znamo koliko oni traže po hektaru !