Pretraga tekstova
Norveška Yara, njemački SKW Piesteritz i BASF, poljski Azoty, britanska podružnica američkog CF Industries Holdingsa, najavili su smanjenje proizvodnje amonijaka
Norveški proizvođač umjetnih gnojiva Yara u svom je jučerašnjem priopćenju najavio daljnje smanjenje proizvodnje zbog rekordno visokih cijena plina u Europi. U svom će proizvodnom sustavu koristiti samo oko 35 posto kapaciteta za proizvodnju amonijaka čime će smanjiti godišnji kapacitet ekvivalentan 3,1 milijun tona amonijaka i 4,0 milijuna tona gotovih proizvoda (1,8 milijuna tona uree, 1,9 milijuna tona nitrata i 0,3 milijuna tona NPK).
Ističu da gdje god je to moguće, koristit će svoj globalni sustav nabave i proizvodnje kako bi optimizirali poslovanje i zadovoljili potražnju kupaca, uključujući nastavak proizvodnje nitrata korištenjem uvezenog amonijaka. Poručili su kako će nastaviti pratiti situaciju i prilagođavati se tržišnim uvjetima.
Yara nije jedina. I druge europske kemijske tvrtke, kao što su SKW Piesteritz i BASF smanjuju proizvodnju amonijaka koji je ključan za proizvodnju gnojiva, piše Reuters.
Britanska podružnica američkog CF Industries Holdingsa objavila je također ovoga tjedna da će privremeno obustaviti proizvodnju amonijaka u kompleksu Billingham zbog visokih cijena prirodnog plina i ugljika.
Manju proizvodnju najavila je i grupa Azoty, najveća poljska kemijska tvrtka, također ističući "izvanredan i nezapamćen" rast cijena plina. No, kako piše Farmer.pl, u toj zemlji neće nedostajati gnojiva. Potpredsjednik uprave Grupe Azoty Puławy, Jacek Janiszek, izjavio je da imaju više od 120.000 tona uskladištene robe.
Indija se opskrbila. Sa Saudijskom Arabijom potpisala je u četvrtak pakt o godišnjoj opskrbi od 2,5 milijuna tona amonijaka i DAP-a (dijamonijev fosfat) te NPK gnojiva za sljedeće tri godine.
Taking ??-?? ties to new heights!
— Dr Mansukh Mandaviya (@mansukhmandviya) August 25, 2022
Coromandel International Limited, a private Indian fertilizer entity, signed an MoU with @MaadenKSA for collaboration on new technology products, logistics solutions, & development of new products for the benefit of the farming community. pic.twitter.com/1kJfcCj13u
Ova situacija, posljedično dovodi do skoka cijena na tržištu. Najvažniji međunarodni pokazatelj cijene dušičnih gnojiva, cijena uree u američkom Zaljevu, u samo nekoliko dana skočila je za 100 USD na nešto manje od 660 USD po toni, piše Agrarheute.
Nije sigurno kako će ove vrijednosti pratiti europske uvozne luke, no zasigurno nećemo morati dugo čekati da porastu. Osim toga, izuzetno slab euro dodatno poskupljuje uvoz gnojiva koji se fakturira u dolarima.
Tagovi
Proizvodnja gnojiva Smanjenje Yara Azoty Cijena plina Amonijak
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰
SASA FRANIC
prije 2 godine
taj pedoevropeistan postaje jedno og najgnjusnijih mjesta na planeti. svinjac kao i trecesvjetske prcije. treba zid sagraditi s njima. uzeti novca sto se jos uspije i ograditi se od tog jada