Pretraga tekstova
Prema nacrtu strategije, EK želi osigurati da proizvodi uvezeni u EU zadovoljavaju visoke standarde, osobito u odnosu na sigurnost hrane i okoliš
Europska komisija priprema ambiciozan plan za jačanje trgovinskih standarda i uvođenje strožih mjera u pogledu pesticida i dobrobiti životinja, piše Euractiv.
Prema nacrtu strategije koji će biti predstavljen 19. veljače, EK želi osigurati da proizvodi uvezeni u EU zadovoljavaju visoke standarde proizvodnje, osobito u odnosu na sigurnost hrane i okoliš.
Ove mjere odnose se na pesticide koji su zabranjeni unutar EU, a koji, prema novim pravilima, neće smjeti biti uvezeni. Također, obećava da će spriječiti korištenje zabranjenih kemikalija unutar Europske unije za izvoz na druga tržišta.
"Komisija će, u skladu s međunarodnim pravilima, nastojati postići snažniju usklađenost proizvodnih standarda primijenjenih na uvezene proizvode, posebno u pogledu pesticida i dobrobiti životinja“, navodi se u dokumentu.
Ova obećanja su na tragu retorike povjerenika za poljoprivredu i hranu EK-a Christopha Hansena i povjerenika za zdravlje i dobrobit životinja Olivéra Várhelyija, koji su nedavno sugerirali stroži pristup proizvodnim standardima za uvezenu hranu.
Hansen: Nije pošteno da hrana uvezena iz trećih zemalja sadrži ostatke pesticida zabranjenih u EU
Ministri poljoprivrede EU-a pridružili su se ovom poticanju prošlog mjeseca, pozivajući Europsku komisiju da poduzme mjere protiv uvoza koji sadrže ostatke zabranjenih pesticida.
Iako Europska komisija obećava da neće uvesti poreze na uvozne proizvode u prvim fazama, uvođenje novih kontrola moglo bi dovesti do većih troškova za poljoprivrednike, što bi moglo ugroziti konkurentnost.
Također, uvođenje obveznog označavanja podrijetla na širu paletu poljoprivrednih i ribarskih proizvoda moglo bi povećati administrativni teret.
Jedna od ključnih mjera u strategiji odnosi se na poboljšanje kontrole uvoza i povećanje provjera kako bi se osiguralo da proizvodi zadovoljavaju visoke standarde. Europski parlament već dugo traži jaču kontrolu uvoza hrane i slične mjere sada su postale dio šireg plana EK.
S obzirom na visoke cijene pesticida i ostale kemikalije koje poljoprivrednici koriste, EK također najavljuje ubrzanje procesa odobravanja biopesticida, čime bi farmerima trebalo omogućiti lakši pristup ekološki prihvatljivijim alternativama.
Nove mjere u pogledu dobrobiti životinja također će biti dio šire reforme. Europska komisija planira proširiti postojeći zakonodavni okvir kako bi osigurala da svi uvezeni proizvodi udovoljavaju EU standardima za stočarstvo.
Ove promjene u zakonodavstvu trebale bi biti usklađene sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Ove ambiciozne mjere naišle su na različite reakcije. Sektor poljoprivrede, koji već godinama traži pomoć zbog suočavanja s konkurencijom iz drugih dijelova svijeta, pozdravlja namjeru EK da osigura veću usklađenost s visokim standardima proizvodnje.
Ipak, mnogi farmeri upozoravaju da bi povećane kontrole i zahtjevi mogli ugroziti njihovu konkurentnost i povećati troškove proizvodnje.
Također, trgovinske udruge i organizacije potrošača ističu da bi ove mjere mogle dovesti do viših cijena hrane, čime bi bila ugrožena pristupačnost hrane na tržištima EU-a.
S obzirom na to da se EU suočava s konkurencijom iz drugih regija, kao što su Južna Amerika i SAD, nove mjere mogle bi izazvati napetosti u trgovinskim pregovorima.
Tagovi
Europska komisija Strategija Uvoz Christophe Hansen Hrana
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Makeba
prije 2 mjeseca
Je zato su Talijani prodavali kineske paradajze pod svoje. Kontrola na kvadrat. Kako kaže Saša pa pitaju jel korišten pesticid. Kod nas su neka sredstva zabranjena ,dok su u Francus. Španjolskoj dozvoljena.,a mi to uvozimo, fakat pišete gluposti ovdje. Trujte se blentavi narode zato jer vam neko kaže da nešto kontrolira , Bila emisija i to francuska o uvozu iz južne Amerike i kad su pitali centre tipa Lidl Aldi.....tj. više njih o uvozu gmo hrane gotovo niko nije odgovorio.
Marta Radić
prije 2 mjeseca
Konačno dobar smjer...nije potrebno braniti uvoz , samo treba uvesti i iskontrolirati standar. Standar mora biti jasan , te tko hoće uvesti neku hranu mora ispuniti standar hrane. Kontrola nije problem , pitanje volje i želje.
SASA FRANIC
prije 2 mjeseca
""Europska unija pooštrava kontrolu uvoza...""" da povecava "kontrolu" ali ne i uvoz, jer uvoz povecava !!! a kako oni misle izkontrolirati je li koristen pesticid ili ne, ostaje zagonetka. vjerovatno ce pitati je li koristen pesticid? ako ovi kazu "ne", a onda dobro uvozi !!! a uz to odobrli su prije par dana GMO. a da GMO i suzi da se smanji koristenje pesticida. ali koliko je to u konacnici dobro, to jos ne znamo.