Pretraga tekstova
Ruski proizvodi i dalje stižu na EU tržište. Plan je doskočiti tome novim, 17. paketom sankcija.
Iako je režim sankcija na snazi već tri godine, ruski proizvodi i dalje pronalaze put do europskog tržišta, često pod krinkom lažnog podrijetla. Uobičajen scenarij uključuje deklariranje ruske robe kao da potječe iz neke druge zemlje, poput slučaja ruske šperploče od breze, koja je godinama stizala u EU s oznakom “Made in Turkey”.
Sličan obrazac primijećen je i kod žitarica i nafte koje stižu u EU preko rizičnih tankera, tzv. "flote u sjeni“. Riječ je o starijim, neosiguranim brodovima koji koriste razne metode prikrivanja, uključujući isključivanje transpondera, lažno deklariranje ruta, pa čak i krivotvorenje dokumentacije.
Najnoviji događaji u rusko-ukrajinskom ratu, odnosno poziv na 30-dnevno primirje na koji se Rusija oglušila, potaknuli su Europsku uniju na uvođenje dodatnih sankcija.
Zaobišli sankcije: Rusija preko Turske izvozi drvo breze u zemlje EU
Tako je Europska komisija predstavila 17. paket, a poseban fokus stavljen je na gotovo 200 tankera iz navedene "flote u sjeni“, ali i na tvrtke i posrednike iz trećih zemalja koje pomažu u prikrivanju ruskog podrijetla robe.
U sklopu paketa, EU je dodala i 30 tvrtki uključenih u zaobilaženje sankcija, osobito u području proizvoda dvojne namjene, piše Euractiv.
Također je uvedena zabrana izdavanja viza i zamrzavanje imovine za brojne ruske dužnosnike i poslovne ljude.
Litavski ministar financija Rimantas Šadžius izjavio je kako se mora razmišljati o još snažnijim mjerama dok god ne bude trajnog i pravednog prekida vatre u Ukrajini. Predložio je i dodatne mjere za odvajanje ruskog financijskog sektora od ostatka svijeta.
Zbog uloge trećih zemalja u zaobilaženju sankcija, novi paket će imati eksteritorijalni učinak. Na udaru su sada i subjekti iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske, Srbije, Vijetnama i Uzbekistana, za koje se sumnja da pomažu ruskim interesima.
Također, razmatra se uvođenje carina od 500% na rusku naftu, u koordinaciji sa Sjedinjenim Američkim Državama. EU je poručila da je spremna dodatno pooštriti režim ako Moskva ne pristane na bezuvjetni prekid vatre.
Budući da se sankcije moraju obnavljati svakih šest mjeseci jednoglasnom odlukom svih država članica, u tijeku su pripreme za nove političke manevre uoči glasanja planiranog za srpanj.
Tagovi
Europska komisija Paket sankcija Flota u sjeni Rusija Rusko-ukrajinski rat
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U hladnjači kod Osijeka