Novi prijedlog dolazi u trenutku kada Europa trpi velike vrućine, a klimatske promjene su svima vidljive. O prijedlogu još moraju odlučiti Europski parlament i Vijeće EU, a očekuju se žestoke rasprave među državama članicama
Europska komisija predstavila je ambiciozan klimatski cilj: do 2040. godine EU želi smanjiti neto emisije stakleničkih plinova za 90 posto u odnosu na razine iz 1990. godine. Iako se mnogi slažu da su ciljevi nužni, posebice u kontekstu sve izraženijih klimatskih promjena, u poljoprivrednim se krugovima već osjeća zabrinutost zbog mogućeg dodatnog pritiska, piše Agrarheute.
Novi prijedlog dolazi u trenutku kada Europa trpi velike vrućine, a klimatske promjene su svima vidljive. Komisija ostaje pri cilju potpune klimatske neutralnosti do 2050. O prijedlogu još moraju odlučiti Europski parlament i Vijeće EU i očekuju se žestoke rasprave među državama članicama.
Prema eurozastupniku Peteru Lieseu, novi cilj je "ambiciozan", a dodatne mjere za sektor poljoprivrede nisu isključene. Iako se očekuju određene fleksibilnosti za gospodarstvo, primjerice mogućnost korištenja međunarodnih klimatskih certifikata ili prijenos emisijskih kvota među sektorima, sve su oči uprte u one koji već sad ostvaruju rezultate, među njima su i poljoprivrednici.
Zanimljivo je da njemački poljoprivrednici već sada premašuju svoje nacionalne klimatske ciljeve. No Liese upozorava da bi, ako industrijski sektori poput čeličana ne smanje emisije dovoljno brzo, teret mogao pasti na poljoprivredu.
Njemačka je u svom Zakonu o zaštiti klime postavila cilj smanjenja emisija do 2040. za 88 posto, no ministar okoliša Carsten Schneider tvrdi da je to usporedivo s EU ciljem od 90 %, jer njemački izračun ne uključuje prirodne ponore ugljika (poput šuma i tla), dok ih EU uključuje.
Međutim, najnovije procjene pokazuju da tamošnje šume ne mogu apsorbirati onoliko CO₂ koliko se prethodno očekivalo, zbog šteta i potrebne obnove. Stoga ministar Schneider najavljuje dodatne mjere, osobito u sektoru zemljišne uporabe, poput bolje zaštite močvara.
EU zastupnik Tiemo Wölken ističe kako svi sektori, uključujući i poljoprivredu, moraju dati veći doprinos. Zauzima se za to da se poljoprivrednicima pruži više potpore za dobrovoljne klimatske mjere unutar nove Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), ali i upozorava da bi se iz tog razloga mogle smanjiti izravne potpore.
Prijedlozi za reformu ZPP-a očekuju se nakon ljetne stanke, a već sada je jasno, zelena tranzicija tražit će dodatne napore i prilagodbe i u poljoprivredi.
Tagovi
Autor
945
Velimir Komericki
prije 3 minute
Kaže gugl :->Fossil fuels – coal, oil and gas – are by far the largest contributor to global climate change, accounting for over 75 per cent of global greenhouse gas emissions and nearly 90 per cent of all carbon dioxide emissions. Znači preko 75% emisija stakleničkih plinova ide na račun fosilnih goriva. Poljoprivreda je "kriva" za oko 10%. Ajmo mi tih 10% skresati na 2%,da se ovih 75% ne naljuti slučajno...
Hdz zlocinacka organizacija
prije 23 minute
EU ce napraviti nesto za emisije ako lupi sankcije na uvoz iz Kine, Indije, SADa i ostalih velikih zagadivaca. Badava EU trud kad ostale boli ona stvar za ekologiju. Samo si sami pucamo u nogu sa svakim novim zakonom
mali poljoprivrednik
prije 1 sat
"Prijenos emisijskih kvota među sektorima" - kako naivna rečenica,ali krije mnoge nedorečenosti,koje otvaraju put mnogim manipulacijama.EU ima ambicije povećanja izdvajanja do 5% bdp za vojnu industriju i planiraju nove vlastite proizvodnje.Koliko znamo emisije stakleničkih plinova u vojnoj industriji nisu podložne javnom utjecaju.Znači da će većina tereta pasti na izmučenu poljoprivredu,kao dežurnog krivca.Dobrovoljne klimatske mjere padaju na teret poljoprivrednika i usput im planiraju smanjiti izravne potpore,tako da će zelena tranzicija tražiti dodatne napore i prilagodbe u poljoprivredi.Ovo je nevjerovatan bezobrazluk i to je otprilike kao da netko leži na podu,a ti ga još tučeš nogama,za svaki slučaj,da se ne podigne.