Modernizirani sporazum donosi koristi za obje strane, tvrde čelnici Europske komisije. Ujedno, na današnji je dan prije 12 godina, Hrvatska ušla u EU.
Europska komisija zaključila je pregovore s Ukrajinom o reviziji sporazuma o slobodnoj trgovini (DCFTA). Načelni dogovor, objavili su, označava novu fazu u stvaranju dugoročnog trgovinskog okvira, posebno važnog u kontekstu procesa pristupanja Ukrajine Europskoj uniji.
Također, u potpunosti uzima u obzir osjetljivost pojedinih poljoprivrednih sektora, što su istaknule države članice i europski poljoprivrednici.
"Ovim moderniziranim sporazumom osiguravamo nesmetane tokove ukrajinskog izvoza prema Europi i globalnim tržištima. Istovremeno gradimo mostove otpornosti i gospodarske solidarnosti uslijed ničim izazvane agresije Rusije. Pritom i dalje štitimo interese naših poljoprivrednika", izjavila je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.
Kaže, Ukrajini je mjesto u europskoj obitelji i ostaju predani putu zajedničkog rasta i stabilnosti, koji vodi prema njezinoj punoj integraciji u EU.
Novi pristup tržištu uvjetovan je postupnim usklađivanjem ukrajinskih proizvodnih standarda s europskima, uključujući područja kao što su dobrobit životinja, uporaba pesticida i veterinarski lijekovi. Ukrajina će svake godine izvještavati o napretku, što je u skladu s logikom procesa pristupanja EU-u.
Obje strane moći će aktivirati zaštitni mehanizam u slučaju negativnog utjecaja uvoza na domaće tržište. EU će moći procjenjivati poremećaje i na razini pojedinih država članica, ne nužno cijele Unije.
Sporazum, dodaju, uravnotežuje podršku ukrajinskom izvozu s očuvanjem osjetljivih sektora unutar EU-a. Za najosjetljivije proizvode, poput šećera, peradi, jaja, pšenice, kukuruza i meda, predviđeno je tek umjereno povećanje pristupa tržištu. Za druge proizvode omogućene su značajnije olakšice, dok je za neke neosjetljive kategorije dogovorena potpuna liberalizacija.
Također, obje strane su se složile istražiti mjere za pomoć ukrajinskim izvoznicima u ponovnom pristupu tradicionalnim trećim tržištima, uz redovitu procjenu trgovinske situacije u kontekstu ukrajinskog napretka prema članstvu u EU.
"Trgovinska razmjena dosegnula je 67 milijardi eura u 2024., s viškom od 18 milijardi za EU. Ovaj sporazum politički šalje snažnu poruku nepokolebljive podrške Ukrajini u obrani njezine suverenosti", rekao je Maroš Šefčovič, povjerenik EK za trgovinu i ekonomsku sigurnost.
Ukrajina izvezla 91 milijun tona poljoprivrednih proizvoda europskim koridorima solidarnosti
Christophe Hansen, EK povjerenik za poljoprivredu i hranu istaknuo je da su ciljevi u pregovorima bili jasni: podržati Ukrajinu, uskladiti proizvodne standarde s EU-om i uvesti učinkovit mehanizam zaštite za osjetljive sektore.
"Postignuti balans stvara stabilno okruženje za daljnji razvoj privilegiranih trgovinskih odnosa, uz istovremeno očuvanje interesa europskih poljoprivrednika", naglasio je.
Isti dan Vijeće Europske unije usvojilo je uredbu kojom se uvode nove carine na preostale poljoprivredne proizvode i određena gnojiva iz Rusije i Bjelorusije. Cilj mjere je smanjenje ovisnosti EU o uvozu iz tih zemalja i dodatno ograničavanje ruskih prihoda od izvoza, čime se slabi njezina sposobnost financiranja rata protiv Ukrajine, objavio je Consilium.europa.
Carine će se uvoditi postupno tijekom trogodišnjeg prijelaznog razdoblja, uz praćenje utjecaja na europsku industriju gnojiva i poljoprivredu. Nove mjere obuhvaćaju robu koja je činila oko 15% poljoprivrednog uvoza iz Rusije u 2023.
"Ove mjere jačaju ekonomsku sigurnost EU i dodatno smanjuju ruske izvozne prihode", poručio je Michał Baranowski, državni podtajnik u Ministarstvu gospodarskog razvoja i tehnologije Poljske.
Uredba stupa na snagu danas, 1. srpnja 2025., a očekuje se da će pridonijeti diversifikaciji izvora opskrbe, jačanju domaće proizvodnje te osiguravanju stabilne i pristupačne opskrbe za europske poljoprivrednike.
Tagovi
Autor
mali poljoprivrednik
prije 6 sati
Jadan onaj kome Ursula pomaže.Ukrajinski seljak na koljenima ,jer mora dati robu za bagatelu zbog poznatih okolnosti.Posljedično tome i nama cijena ide dole.Tko onda tu profitira?Zato i nema mira dok pojedinci pune džepove.EU uvodi dodatne sankcije ne umjetna gnojiva iz Rusije zbog jačanja ekonomske sigurnosti.Kakve su to nebuloze,pa to ni pas ss maslacem ne bi progutao.Preko čijih leďa će to opet ići?