Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Europska komisija
  • 25.03.2025. 18:00

EU: Carine na gnojiva iz Rusije i Bjelorusije izazivaju podijeljena mišljenja

Veleposlanici država članica EU početkom ožujka odobrili su uvođenje carina na ruska i bjeloruska gnojiva, a također i na neke poljoprivredne proizvode

EU: Carine na gnojiva iz Rusije i Bjelorusije izazivaju podijeljena mišljenja
Foto: Shutterstock/Natali55522
  • 477
  • 57
  • 0

Nove carine na ruska i bjeloruska gnojiva te neke poljoprivredne proizvode, o čemu je nedavno raspravljala Europska komisija, trebale bi se početi primjenjivati od 1. srpnja ove godine, a iznosit će 40 eura po toni za dušična gnojiva, dok će gnojiva s više sastojaka biti oporezovana sa 45 eura po toni, piše Farmer.

Uz to, kažu, prema odluci veleposlanika država članica EU, carine bi trebale rasti svake godine, a do 1. srpnja 2028. dosegnuti maksimalne iznose od 430 eura po toni za višekomponentna i 315 eura za dušična gnojiva.

EU uvodi nove carine na poljoprivredne proizvode i gnojiva iz Rusije i Bjelorusije

Ovaj potez Europske komisije smatra se odgovorom na povećani uvoz ruskih gnojiva, koji je postao ozbiljan izazov za europsku proizvodnju.

Prema podacima Eurostata, Rusija je 2024. bila najveći dobavljač gnojiva za EU, s ukupnim uvozom od 4,9 milijuna tona, što je povećanje od milijun tona u odnosu na prethodnu godinu.

Iako je volumen uvezenih gnojiva manji nego u razdoblju 2016.-2021., kada je premašivao 5 milijuna tona, udio Rusije u ukupnom uvozu u EU povećao se na 27,4%. Najveći uvoznik bila je Poljska, koja je 2024. godine uvezla 1,27 milijuna tona gnojiva, čime je činila gotovo 26% ukupnog uvoza ruskih gnojiva u EU.

Mogući negativni utjecaj povećanih troškova

Međutim, portal Euro News prenio je izjavu Dominiquea Dejonckheerea, savjetnika za energetsku politiku u Copa-Cogeci, koji je upozorio na mogući negativni utjecaj povećanih troškova na europsku poljoprivredu.

Dejonckheere je naveo kako bi porast troškova mogao izazvati inflaciju u poljoprivredi, smanjiti prihode poljoprivrednika i smanjiti konkurentnost EU-a na globalnom tržištu.

Copa-Cogeca je iznijela podatke koji pokazuju da gnojiva čine oko 10% varijabilnih troškova poljoprivrednih gospodarstava, a u određenim sektorima, poput uzgoja žitarica i uljarica, taj udio može doseći i do 30%. Ovi podaci ukazuju na njihovu značaj za ekonomsku održivost poljoprivredne proizvodnje u EU.

Kako god, uvođenje carina na gnojiva iz Rusije i Bjelorusije ostaje vruća tema u Europskoj uniji, s velikim izazovima za poljoprivrednike i gospodarstva unutar EU.


Tagovi

Gnojivo Rusija Bjelorusija Carine Uvoz Europska komisija


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙