Pretraga tekstova
Nakon što poduzeće ‘Vrni’ nije platilo 5,7 milijuna kuna
Kako bi neretvanski poljoprivrednici naplatili svoj novac od poduzeća “Vrni“ d.o.o., koje im za neplaćene mandarine duguje 5,7 milijuna kuna, Ministarstvo poljoprivrede isplatit će državne poticaje na račune oštećenih poljoprivrednika.
Ministarstvo bi iz proračunskih sredstava trebalo otkupljivačima isplatiti oko 1,9 milijuna kuna, a kako “Vrni” nije izmirio svoje obveze prema kooperantima i državi, proračunski novac isplatit će se izravno na račune kooperanata. Da bi se ta odluka provela, Vlada će donijeti posebnu uredbu kojom će se odobriti ta novčana transakcija.
Naime, prethodna je Vladina odluka bila da se za legalan otkup potiču otkupljivačka poduzeća s 50 lipa po kilogramu, uz uvjet da se izmire obveze prema državi i poljoprivrednicima. Budući da “Vrni“ nije ispoštovao taj uvjet, izgubio je pravo na državne poticaje, koji će se preusmjeriti poljoprivrednicima.
Kako doznajemo, 1,9 milijuna kuna proporcionalno će se raspodijeliti među kooperantima sukladno visini postojećeg duga.
Dok opuzenski voćari gledaju kako naplatiti mandarine, skladišta i hladnjača poduzeća “Vrni” u Opuzenu danas zjape prazni. Kada je prije tri godine došao u Neretvu, “Vrni” je imao velike planove.
Otvorio je modernu sortirnicu i pakirnicu mandarina, a govorilo se i o pokretanju vlastite proizvodnje. Tada je u Opuzenu bio i ondašnji ministar poljoprivrede Petar Čobanković, dajući potporu tom projektu. Međutim, nakon nekoliko godina od svega toga nije ostalo ništa, samo dugovi neretvanskim seljacima, koji su dovedeni na rub egzistencije.
Nekima “Vrni” duguje i do 500 tisuća kuna. Neretvanski su poljoprivrednici svjesni da će teško naplatiti svoj teško zarađeni novac jer poduzeće “Vrni” d.o.o. raspolaže sa samo 20 tisuća kuna temeljnoga kapitala, dok su se dugovi prema neretvanskim poljoprivrednicima popeli na 5,7 milijuna kuna.
Prošle jeseni poduzeće “Vrni” je od svojih kooperanata otkupilo oko 400 vagona mandarina. U međuvremenu je račun poduzeća blokiran te su obustavljene sve isplate.
Ovakvo loše stanje direktor Ante Vrcan opravdavao je recesijskom krizom te potraživanjima od velikih trgovačkih lanca poput Keruma i Getroa, vrtića, bolnica te Ministarstva obrane, u ukupnom iznosu od 22 milijuna kuna.
Autor: Stanislav SOLDO / EPEHA
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.