Pretraga tekstova
Model DJI Agras T30 ima kapacitet spremnika 30 litara i može pokriti 16 hektara u jednom satu, pojasnio nam je direktor i konzultant tvrtke Digital Agro Igor Frljužec.
Dronovi iznad oranica, voćnjaka, vinograda gotovo da postaju svakodnevica pa ne čudi što su na Osječkom sajmu, koji se održao proteklog vikenda, upravo oni, odnosno tvrtka Digital Agro privukli najveći broj posjetitelja.
Prvi put sudjeluju na ovoj manifestaciji, a s obzirom kako digitalna poljoprivreda dobiva sve više na važnosti, vjeruju kako će biti stalni posjetitelji ne samo ovoga nego i ostalih.
"Izlažemo više rješenja za ovaj sektor, a jedno od njih su upravo dronovi za preciznu poljoprivredu. Imamo one s multispektralnim sustavom kojima se provode analize usjeva do onih poput Agras T10 i T30 s kojima se vrši tretiranje pesticidima te dohrana“, pojasnio je direktor i konzultant tvrtke Igor Frljužec.
Što se tiče kupaca u Hrvatskoj, za sada su to najčešće velika poduzeća koja shvaćaju prednosti korištenje ovih letjelica te su educirani za njihovo korištenje. No, napominje sugovornik, sve je više i manjih koji su također zainteresirani. "Naravno, tu je važan cjenovni segment. Oni se pokušavaju snaći sami ili kroz fondove“, dodaje.
A upravo velik interes privukao je izloženi model Agras T20 koji kao takav više nije u prodaji jer je dobio nasljednika - DJI Agras T30.
Ova bespilotna letjelica koristi se za preciznu primjenu pesticida i dohrane najčešće u voćnjacima i vinogradima. Ima kapacitet spremnika 30 litara, dok efikasnije prskanje usjeva omogućuje revolucionaran dizajn tijela koji se kompletno transformira.
Opisujući ju, Frljužec je istaknuo jednu veliku prednost, a to je da nominalno može tretirati 16 hektara u jednom satu što je, uspoređujući ga atomizerom, znatno više.
"Još bolja stvar kod njega je da, kada se napravi analiza dronom s multispektralnim sustavm i identificira problematična zona u samom nasadu, on tretira samo to mjesto. Tako se štedi na pesticidima, vremenu, ljudstvu“, naglašava.
A osim za špricanje, ovaj se dron može koristiti i za sjetvu. "Zadnje gdje je primijenjen je kada je jedna osiguravajuća kuća njime pošumljavala“, otkriva još jednu prednost sugovornik.
Inače, Digital Agro je poslovni odjel tvrtke Agrigentum, nastao provedbom EU projekta ruralnog razvoja, a koja posluje od 2012. godine.
Ono što je zanimljivo, osim informatičkog dijela, bave se i primarnom poljoprivredom. Tako na poljoprivrednom gospodarstvu, u Karlovačkoj županiji, Općini Krnjak, gdje je i sjedište tvrtke, obrađuju 3,27 ha površina od čega 0,22 hektara otpada na livade i trajne pašnjake, 0,87 hektara na uzgoj lupinastog voća. Najveći udio proizvodnje, 2,18 ha poljoprivrednog zemljišta pokriva uzgoj bobičastog voća.
Na sajmu su se predstavili zajedno s M SAN Grupom, jednim od najvećih distributera u Hrvatskoj, s kojom su zajedno partneri u segmentu Agrasa, odnosno specijalističke opreme za poljoprivredu.
"Cilj nam je svakom poljoprivredniku omogućiti održivi razvoj te profitabilnost kroz primjenu agrotehnoloških rješenja“, zaključuje direktor tvrtke.
Tagovi
Digital Agro Dronovi Osječki jesenski sajam Igor Frljužec Precizna poljoprivreda
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 5 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !