Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • RMR
  • 03.03.2025. 12:00
  • Grad Zagreb, Zagreb

Drago Čengić: Državnu zemlju treba prodati malim i srednjim poljoprivrednicima

Nije li konačno vrijeme da učimo od europskih iskustava, da hrvatske osobito male i srednje poljoprivredne proizvođače prestanemo tretirati kao socijalne slučajeve i glasače, stoji u apelu Razvojne mreže Republike, na čijem je čelu prof.dr.sc. Drago Čengić, znanstveni savjetnik u mirovini.

Drago Čengić: Državnu zemlju treba prodati malim i srednjim poljoprivrednicima
Foto: Borna Filic/PIXSELL
  • 1.475
  • 121
  • 0

"Nakon 12 godina članstva u EU postalo je posve razvidno da je proces adaptacije hrvatske poljoprivrede na tržište Europske unije spor, vrlo skup i neučinkovit", stoji u apelu za Novu poljoprivrednu politiku u Hrvatskoj kojeg je pripremila Razvojna mreža Republika (RMR).

Iz RMR-a, čiji je voditelj prof.dr.sc. Drago Čengić, znanstveni savjetnik u mirovini, dodaju kako u zadnje vrijeme ona poprima obilježja pravog sloma poljoprivredne proizvodnje - "nezapamćenog u posljednjih pola stoljeća" te da je uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda od 2012. do 2022. iznosio 32,64 milijarde eura, a izvoz je bio 21,65 milijardi, dok je trgovinski deficit u prehrambenim proizvodima 2,5 posto BDP-a.

Prema tome, stoji u apelu profesora Čengića i suradnika, trebamo Novu poljoprivrednu politiku (NPP) i nove mjere ruralnoga razvoja, koji posve raskidaju sa sadašnjim obrascima razmišljanja i načinima djelovanja.

"Smatramo da su kriza uzgoja i proizvodnje u hrvatskoj poljoprivredi i nedostatak jasne vizije i ključnih ciljeva razvoja poljoprivrede, poljoprivredne politike i ruralnog razvoja i više no očiti", naglašavaju.

Poljoprivrednike prestati tretirati kao socijalne slučajeve

U europskim državama uzgoj i poljoprivrednu proizvodnju ne nose samo veliki proizvodni sustavi, već i seljaci, vlasnici malih, srednjih i velikih farmi pa stoga pitaju:

"Nije li konačno vrijeme da učimo od europskih iskustava, da hrvatske, osobito male i srednje poljoprivredne proizvođače prestanemo tretirati kao socijalne slučajeve i glasače o kojima treba voditi računa samo u smislu spašavanja i pukog održavanja na životu i počnemo ih tretirati ravnopravnim dionicima nacionalnog gospodarstva, dakle kao stvarnim i jedinim sudionicima uzgoja i proizvodnje hrane u Hrvatskoj i generacijskim čuvarima ruralnog, pa i nacionalnog prostora?"

Iz RMR-a nadalje smatraju da Hrvatska mora pronaći model poljoprivredne politike koji bi uz uvažavanje ključnih načela tržišta doista razvijao domaću poljoprivrednu proizvodnju, njenu uzgojno-proizvođačku i društvenu mrežu, njen vrijednosni volumen i uzgojno-proizvođačku samodostatnost te konkurentnost na domaćem i europskom tržištu.

Pojašnjavaju kako nova poljoprivredna politika ima kao svoj glavni cilj smanjenje "povijesne asinkronije" uzgoja i poljoprivredne proizvodnje u odnosu na usporedive EU-zemlje. Ona smjera postizanju prehrambene samodostatnosti preporodom hrvatskoga sela u kojem su OPG-ovi istodobno nositelji uzgoja i proizvodnje hrane i ostalih ciljeva upravljanja ruralnim prostorom, kao što su to razvitak i očuvanje okoliša, izgradnja potrebne infrastrukture za ekonomske i socijalne potrebe življenja na ruralnome prostoru te revitalizacija seoskog prostora.

Temeljna načela Nove politike

Temeljna načela Nove poljoprivredne politike, kako su naveli, su jačanje i širenje ekonomske slobode najšireg kruga malih i srednjih uzgajivača i proizvođača poljoprivrednih dobara kroz prodaju državne zemlje malim i srednjim poljoprivrednicima pod jasnim uvjetima.

To znači usmjeravanje sustava potpora, mjera i poticaja onima kojima je poljoprivreda stvarna djelatnost, jačanje instrumenata vlasništva nad privatnim poljoprivrednim zemljištem, jačanje i obrana poštenih odnosa između malih kooperanata i velikih poljoprivrednih tvrtki te dosljedna obrana načela jednakih pravila za sve u tržišnome nadmetanju u području uzgoja i poljoprivredne proizvodnje, prerade i njene distribucije.

Zaključuju, snažno hrvatsko selo i obiteljska poljoprivredna gospodarstva te moderni ruralni razvoj usmjeren ka jačanju veza s urbanim prostorom ključ su zaustavljanja pogubnih procesa depopulacije, deagrarizacije i emigracije na našim ruralnim prostorima,. Za takvu poljoprivrednu politiku potrebno je i minimalno društveno suglasje svih važnih dionika političkoga, ekonomskoga i kulturnog prostora.


Tagovi

Razvojna mreža Republika Apel za Novu poljoprivrednu politiku Hrvatska poljoprivreda Drago Čengić


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.