Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Savjeti nutricionistice
  • 02.05.2025. 07:30

Dan poslije roštilja i čašice više: Kako "preživjeti" drugi svibnja?

Ako vam se jutros čini da vam je želudac ostao na slavlju, a glava na nekoj drugoj lokaciji, red je da malo poradite na svom probavnom sustavu. Donosimo savjete nutricionistice Maje Jonjić Trifković.

Dan poslije roštilja i čašice više: Kako "preživjeti" drugi svibnja?
Foto: Shutterstock/Cherries
  • 115
  • 0
  • 0

Roštilj se dimio, pića su se hladila, a salate služile više za ukras nego za jelo – prvi svibanj/maj je, kod mnogih ostavio posljedice. Jutro nakon slavlja često izgleda kao poprište bitke: trbuh prepun, glava teška, a vi se pitate je li jučerašnja četvrta pljeskavica i tko zna koja čašica bila greška. Je.

Ali, niste sami, i nije sve izgubljeno. Uz malo pameti i dosta vode, i najumorniji organizam može se vratiti na tvorničke postavke. Ako vam se jutros čini da vam je želudac ostao na slavlju, a glava na nekoj drugoj lokaciji, red je da malo poradite na svom probavnom sustavu.

Što jesti, što piti...

Što pojesti, što piti i kako pomoći organizmu da se vrati u balans nakon praznične neumjerenosti, pojasnila je nutricionistica Maja Jonjić Trifković.

Maja Jonjić Trifković
Postoje obroci koji olakšavaju rad jetre, kaže nutricionistica (Foto: INZ)

"Dan nakon unosa teške hrane i alkohola je najbolje započeti dobrom hidracijom, običnom vodom, nezaslađenim biljnim čajem ili bistrom juhom, kako bi se organizam oporavio od dehidracije izazvane unosom alkohola i obilnim teškim obrocima", kaže Jonjić Trifković, dodavši i kako prvi obrok treba biti lagan, npr. zobena kaša s lanom, jabukom, borovnicama i jogurtom s probiotikom, koji će pomoći obnovi crijevne mikroflore.

Ističe kako postoje obroci koji olakšavaju rad jetre, organa koji najviše trpi zbog neumjerenosti, ali i rad našeg probavnog sustava.

"To su prvenstveno lagana variva od povrća, a za oporavak jetre naročito je dobro povrće kao što su šparoge, artičoke, kelj, kupus, brokula. Od voća svakako uvrstite sok od grejpa, jabuke, mrkve i cikle", savjetuje nutricionistica.

Ne preskačite doručak

Preskakanje doručka ne preporučuje nikada, pa ni nakon obilnih obroka. Važno je, navodi, polako vratiti tijelo u rutinu s manjim i pravilno raspoređenim obrocima tijekom dana. Idealno je pojesti nešto lako probavljivo i nutritivno bogato.

"Stoga je jako važan unos hrane bogate vlaknima: integralne žitarice, mekinje, mahunarke, sjemenke, voće, povrće, koja utječe na pravilno funkcioniranje probave i pomaže u eliminaciji štetnih tvari iz organizma", poručuje Jonjić Trifković.

Predstavlja li doručak najvažniji obrok u danu?

Za rehidraciju organizma, kako dodaje, od posebnog je značaja redovno piti vodu u dovoljnim količinama tijekom cijelog dana. Osim vode, preporučuju se nezaslađeni biljni čajevi, kao i cijeđeni sok od naranče i limuna.

"Za nadoknadu elektrolita konzumirajte blago posoljene bistre juhe. Svakako, izbjegavajte alkohol, energetska pića, zaslađene sokove, ali i kavu u velikim količinama. Unos svježeg voća poput banane ili naranče dodatno pomaže nadoknadu elektrolita", kaže naša sugovornica.

Ako se javljaju simptomi poput jake mučnine, povraćanja, bolova u želucu, dijareje, izražene nadutosti, dugotrajnog umora ili vrtoglavice potražiti stručnu pomoć liječnika.

Danas nemojte samo ležati

Prema savjetu nutricionistice, umjerena fizička aktivnost poput šetnje na otvorenom, blagog istezanja ili lagane vožnje bicikla svakako koristi organizmu i doprinosi poboljšanju raspoloženja.

"Intenzivan trening ne bih preporučila dan nakon prekomjernog unosa hrane i alkohola. Ukoliko ste tijekom praznika bili neumjereni, dajte svom tijelu vrijeme za oporavak."

muškarac jede supu
Juhe i variva mogu pomoći (Foto: Shutterstock/New Africa)

Kako biste pomogli probavi, omogućite si svakodnevni unos hrane bogate vlaknima, kako je prethodno navedeno, povećajte unos voća i povrća (posebno zelenog lisnatog) za dovoljnu opskrbu organizma vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidansima, koji će ojačati imunitet i ublažiti štetni učinak otrovnih tvari (toksina).

Osim u varivima i juhama ili kao prilog glavnom jelu, povrće možete miješati u razne salate ili zajedno s voćem u ukusne kombinacije različitih smoothyja i kaša, koji mogu biti praktično, hranjivo i ukusno rješenje za vašu užinu.

"Izbacite ili svedite na minimum unos suhe i brze hrane, masne i pržene hrane, industrijski ultraprerađene hrane, slatkiša, gaziranih i drugih zaslađenih sokova, energetskih pića i, svakako, alkohola. Ne pretjerujte s količinama unesene hrane i trudite se rasporediti ukupan dnevni unos hrane u više manjih obroka tijekom dana radi ubrzanja metabolizma i poticanja probave", zaključuje Jonjić Trifković.


Tagovi

Maja Jonjić Trifković Nutricionistica Dan poslije Što jesti Što piti


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Nakon kiše 🥰🥰🥰